[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

هیچ گاه با معلولیتم مشکلی نداشتم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
در سال‌های اخیر کمتر می‌شنویم یک بازیکن از استان فارس در ورزش‌های گروهی به سطح بالای رده‌های ملی رسیده باشد، چه برسد به لژیونر شدن!
اما یک جوان دشت ارژنی موفق به انجام این کار شده است. مجتبی کمالی، متولد سال ۱۳۷۷ در دشت ارژن اما بزرگ شده شیراز است. او به صورت اتفاقی با ورزش جانبازان و معلولین آشنا شد و از ۹ سالگی بسکتبال با ویلچر را آغاز کرد. مجتبی سال ۲۰۱۳ وارد تیم ملی جوانان شد و همراه این تیم عنوان نخست مسابقات آسیایی تایلند را به‌دست آورد. پس از بازی خوبی که در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۷ کانادا داشت، ابتدا جذب تیم باشگاهی در ترکیه شد و سپس به تیم هامبورگ آلمان پیوست.
او می‌گوید: پای من به طور مادرزادی مشکل دارد و کوتاه و بلند است. زمانی که 9 سال داشتم، یک روز با پای مصنوعی در حال رفتن به فروشگاه بودم. پای مصنوعی‌ام کج شده بود و از یک آقایی کمک خواستم تا به من کمک کند. همین طور که داشت پایم را درست می‌کرد، گفت: می‌دانی ورزش مخصوص معلولان هم وجود دارد؟ دوست داری بروی؟ آدرس باشگاه را به من داد و ورزش حرفه‌ای من با تیم پگاه فارس آغاز شد.
کمالی ادامه داد : تا 17 سالگی برای پگاه بازی کردم، سپس سه سال در لیگ ترکیه بازی کردم و حالا هم سه سال است که در تیم آلمان بازی می‌کنم.
لژیونر موفق استان فارس در خصوص چگونگی کنار آمدنش با شرایط معلولیت گفت: من از اول هم با این قضیه مشکل نداشتم. با همین پای مصنوعی پا به پای بچه‌ها می‌دویدم، فوتبال بازی می‌کردم و به طور کلی آنچنان محدودیت خاصی از لحاظ روحی نداشتم. تلاش کردم و با وجود این نقص، موفق شدم. به مردم هم توصیه می‌کنم نا امید نباشند، یک روز نتیجه تلاش‌هایشان را خواهند دید. در طول این سال‌ها، حسین پالار و علیرضا احمدی مربیانم بودند و احمدی که خود پیشکسوت این رشته بوده در کنار خانواده‌ام از مشوقان اصلی من است و همواره او را الگوی ورزشی خود می‌دانم.
وی درباره چگونگی رفتنش به آلمان گفت: زمانی که در لیگ ترکیه و تیم شهرداری آنکارا بازی می‌کردم، در جام باشگاه‌های اروپا شرکت کردیم و مسئولان تیم هامبورگ بازی من را دیدند، شماره‌ام را گرفته‌اند و چندی بعد با من تماس گرفتند. این شد که یک سال بعد به آلمان رفتم و حالا سه سالی هست که آنجا زندگی و ورزش می‌کنم.
مجتبی کمالی در پایان گفت: لژیونر شدن پیشرفت بزرگی در ورزش محسوب می‌شود و تنها مشکل آن دوری از خانواده است. اکنون در تیم هامبورگ بازی می‌کنم. در این تیم به تمام بازیکنان اهمیت داده می‌شود و تفاوتی بین افراد نیست و شرایط برای همه یکسان است. در استان فارس هم ورزشکاران زیادی داریم که متأسفانه هدر می‌روند. امیدوارم بیشتر از گذشته به جوانان این استان بها بدهند چون می‌توانند در عرصه‌های جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.
به گزارش شیرازنوین،  مسابقات جهانی بسکتبال با ویلچر که قرار بود در آبان ماه در امارات برگزار شود با ارسال نامه‌ای از سوی فدراسیون جهانی بسکتبال با ویلچر به خردادماه سال 1402 موکول شد. شورای ورزشی امارات با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی بسکتبال با ویلچر اعلام کرده است که با توجه به هم‌زمان بودن جام جهانی فوتبال قطر این مسابقات قابل برگزاری نیست و فدراسیون جهانی هم برای هرچه بهتر برگزار شدن مسابقات، این مسابقات را به خردادماه سال 1402 موکول کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی