[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

همه چیز از طارمی ‌شروع شد!، روزنامه شیراز نوین

سرمربی سابق تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه ۴ ماه پیش به اسکوچیچ بابت برکناری از سرمربیگری تیم ملی ایران هشدار داده بود، گفت: می‌خواستند برانکو را هم حذف کنند اما دادکان پشت او ایستاد. در ادامه صحبت‌های وینگو بگوویچ را می‌خوانید:
 به گزارش تابناک،چهار ماه پیش به اسکوچیچ گفتم: آماده باش که نگذارند تیم ملی ایران را در جام جهانی قطر هدایت کنی؛ وقتی گروهی را دیدم که شامل آمریکایی‌ها می‌شد، کشوری که دشمن شماره یک آن‌ها است (ایران در جام جهانی قطر با تیم ملی آمریکا هم‌گروه است) برای اسکوچیچ، مرحوم ایویچ را مثال زدم که دو هفته قبل از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه از تیم ایران اخراج شد. او پاسخ داد که از این موضوع آگاه است، اما طوری به کار خود ادامه می‌دهد که انگار به قطر می‌رود.
اسکوچیچ از یک کودتا جان سالم به در برد، اما انتخابات جدیدی در فدراسیون فوتبال ایران برگزار شد و مهدی تاج رئیس جدید فدراسیون واضح گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، اسکوچیچ در تیم ملی نخواهد ماند. همین اتفاق افتاد.
در جام جهانی ۱۹۹۸، تیم ملی ایران با آلمان، یوگسلاوی و آمریکا هم‌گروه بود. سیاست در ایران این تز را مطرح کرد که بازی با آمریکا باید توسط یک مربی ایرانی هدایت شود. اتفاقی که افتاد این بود. ایویچ یک بازی با باشگاه رُم ترتیب داد. او با علم به اینکه تیمش از سوی حریفان ایران دنبال و آنالیز می‌شود، ترکیب را به هم ریخت و ۶ بر ۱ شکست خورد. او این را شخصاً به من گفت. پس از آن، فشارهای سیاسی شدیدی از سوی پارلمان به رئیس فدراسیون فوتبال وارد شد تا ایویچ استعفا بدهد.
تنها مربی کُروات که آن‌ها را به جام جهانی رساند برانکو ایوانکوویچ در سال ۲۰۰۶ بود اما محافل خاصی می‌خواستند او را هم برکنار کنند. برانکو نتیجه فوق العاده‌ای گرفت اما هجمه و فشاری علیه او به وجود آمد مبنی بر اینکه مربی با کیفیتی نیست. خوشبختانه او محمد دادکان رئیس فدراسیون را داشت که با قاطعیت پشت سرش ایستاده بود و همچنین برخی از افراد سیاسی. البته در آن زمان هم دعوای بزرگی در مجلس رخ داد. با این حال ایران در گروه پرتغال، مکزیک و آنگولا یک امتیاز گرفت و رده آخر بود. این نشان دهنده این بود که حضور در تیم ملی ایران چقدر مخاطره آمیز است.
اسکوچیچ کار خارق العاده‌ای انجام داد و تأثیر زیادی که مربیان کروات در ایران به جا گذاشتند را تأیید کرد. بسیاری از ما آنجا بودیم، از استانکو پوکلپوویچ، تومیسلاو ایویچ شروع کردیم. چیرو بلاژویچ، لوکا بوناچیچ، زلاتکو کرانچار، ملادن فرانچیچ، برانکو ایوانکوویچ… ما یک تأثیر عمیق گذاشتیم، بیشتر از مجموع همه مربیان خارجی به آن‌ها بازیکنان برتر و ملی پوش دادیم.
مهدی تاج رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران در کمپین انتخاباتی گفت که اسکوچیچ تجربه‌ای ندارد و به اندازه کافی خوب نیست که تیم را در جام جهانی هدایت کند. البته که این درست نیست. کشمکش بر سر جانشین وجود داشت. برخی به دنبال یک مربی ایرانی بودند ولی روی کی روش توافق کردند، کسی که قبلاً دو بار آن‌ها را در جام جهانی سرمربیگری کرده و هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده بود.
من این را به خبرنگاران ایرانی گفتم که چطور اسکوچیچ به اندازه کافی خوب بود که تیم را به جام جهانی قطر برد اما اکنون این‌طور نیست؟ مربی قبل از او مارک ویلموتس بلژیکی بود که تنها دو امتیاز کسب کرد. اسکوچیچ آن‌ا را نجات داد. گفتم شرم آور است مردی که آن‌ها را به جام جهانی رساند این‌طور حذف شود. تاج در پایان گفت دراگان مربی خوبی است اما به یک مرد با تجربه نیاز دارند...
رسانه‌ها نوشتند که بازیکنان تیم ملی ایران دو دسته شده‌اند. اسکوچیچ به دلیل اظهارات نامناسب، طارمی ‌را از تیم ملی حذف کرد، اما بعداً او را برگرداند و دوباره بازی کرد… اما شاید این منجر به همه اتفاقات بعدی شد. ایرانی‌ها مثل یک قبیله و طایفه هستند، چند بازیکن دیگر دنبال طارمی ‌رفتند و واقعاً تفرقه ایجاد شد. مربی نباید به کسی اجازه دهد که اقتدار او را 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی