[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

نماینده عالی دولت در فارس: اجازه ندهیم آب‌های روان از استان خارج شود، روزنامه شیراز نوین

 استاندار فارس با اشاره به شکل گیری نهضت نصب کنتورهای هوشمند آب چاه‌های کشاورزی گفت: این کنتورها که توسط شرکت صنایع الکترونیک شیراز ساخته خواهند شد، بدون واسطه تحویل کشاورزان خواهد شد.
به گزارش ایرنا، محمدهادی ایمانیه روز چهارشنبه در شورای آب استان در شیراز افزود: شرکت آب منطقه‌ای کنتورهای ساخته شده را بدون هیچ افزایش قیمت و سودی از صنایع الکترونیک تحویل خواهد گرفت و تحویل کشاورزان خواهد داد.
وی ادامه داد: بر همین اساس، یک تفاهم نامه نیز تا هفته آینده بین سازمان جهاد کشاورزی، آبفا و بانک کشاورزی استان و همچنین شرکت صنایع الکترونیک استان منعقد خواهد شد تا بر اساس آن کشاورزان ما بتوانند کنتور هوشمند خود را با تسهیلاتی که پرداخت می‌شود، تهیه کند.
او اظهار داشت: این اقدام قطعاً گامی مؤثر در جهت مدیریت و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی خواهد بود.
استاندار فارس با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ صرفه جویی در مصرف و تشویق شهروندان به استفاده صحیح از منابع و انرژی گفت: در همین راستا، یک‌چهارم اعتباری که در بودجه ۱۴۰۲ برای افزایش تولید آب، برق و گاز در نظر گرفته می‌شود، صرف کاهش مصرف شود.
ایمانیه بیان کرد: افزایش تولید برای تأمین نیاز است و قطعاً اگر این نیاز از طریق صرفه جویی و کاهش مصرف پاسخ داده شود، برای کشور نیز آورده بیشتری خواهد داشت.
استاندار فارس بر لزوم مدیریت و کنترل آب‌های روان استان نیز تأکید کرد و گفت: در حالی که ما در استان با کمبود و بحران آب مواجه هستیم، نباید اجازه دهیم آبی از استان خارج شود.
ایمانیه افزود: باید از این آب‌ها قبل از اینکه به خلیج فارس بریزد، در استان در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی استفاده کنیم.
او ادامه داد: البته این به یک کار جهادی و سرمایه کلان نیاز دارد، اما با توجه به مشکل کم آبی فارس، انجام آن ضروری است.
وی، در خصوص اجرای خط ششم انتقال آب خلیج فارس هم گفت: با همفکری استاندار بوشهر به این نتیجه رسیدیم که می‌توان با اجرای خط ششم انتقال آب از خلیج فارس، هم آب مورد نیاز استان بوشهر و هم آب مورد نیاز غرب استان فارس را تأمین کرد.
ایمانیه همچنین بر لزوم اتمام پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز تا پایان امسال تأکید کرد.
او افزود: این کار باید تا پایان سال به سرانجام برسد و در مسیر انجام این کار هرکجا که مشکل و مانعی وجود داشت، باید توسط متولیان و مجریان اعلام شود تا به سرعت پیگیری شود و نسبت به رفع آن اقدام کنیم. استاندار فارس در بحث تأمین آب صنایع استان از جمله فولاد گفت: صنایع استان حداکثر چهار سال فرصت دارند که نسبت به تأمین آب موردنیاز خود از طریق پساب فاضلاب شهرهای مجاورشان اقدام کنند.
ایمانیه افزود: همچنین صنایع استان می‌توانند آب موردنیاز خود را از طریق آب خلیج فارس که از سه مسیر وارد فارس می‌شود، تأمین کنند.
وی ادامه داد: انتظار داریم که صنایع تا چهار سال آینده برنامه اجرایی و تکلیف خود را روشن کنند و برنامه آنها در این جهت هر سال ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد که چنانچه چهار سال بعد آب چاه‌ها و سدها روی آنها قطع شد، بتوانند از آب پساب تصفیه شده فاضلاب شهری یا آب خلیج فارس استفاده کنند.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به غیرقابل‌پیش‌بینی و مبهم‌بودن میزان بارش‌های استان در فصل بارش‌ها گفت: باید این آمادگی را داشته باشیم که چنانچه بارش‌ها مطلوب و قابل توجه نبود، با بحران مواجه نشویم.
ایمانیه ضمن قدردانی از اقدامات مجموعه‌های آب و فاضلاب استان که موجب کاهش بحران در تابستان امسال شد، افزود: پیش بینی‌ها این بود که در تابستان امسال در استان با بحران‌های جدی‌تری در بحث تأمین آب مواجه شویم، اما با همت و تلاش این مجموعه‌ها و همچنین همراهی و همکاری مردم، آنچه روی داد، بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. وی ادامه داد: با توجه به اینکه برای زمستان پیش رو هم نمی‌توان وضعیت بارش‌ها را پیش‌بینی کرد، لذا برای جلوگیری از مواجه شدن با بحران باید اقداماتی را انجام داد. او گفت: یکی از این اقدامات به ویژه در مناطق بسیار کم آب استان، تغییر شغل مردم از کشاورزی به غیر کشاورزی است. ایمانیه افزود: تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب بر اقدام دیگری است که باید با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان انجام شود.
وی ادامه داد: از آنجا که ۹۰ درصد آب مصرفی استان در بخش کشاورزی صرف می‌شود، حتی ۱۰ درصد صرفه جویی در بخش کشاورزی از کل آب مصرفی آشامیدنی مردم استان بیشتر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی