[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

تخلف بزرگ مدارس ، روزنامه شیراز نوین

رئیس منطقه سه سازمان بازرسی کل کشور و بازرس کل استان فارس گفت: اداره کل آموزش و پرورش استان مکلف است بر اجرای قانون در مدارس نظارت کامل داشته باشد؛ اما متأسفانه شاهد کم‌کاری برخی از مسئولان در این زمینه هستیم. بازرس کل استان فارس با اشاره به اجحاف گسترده برخی مدارس فارس به اولیا و دانش‌آموزان با اخذ وجوه غیرقانونی و اجباری در قالب مشارکت‌های مردمی، گفت: مدیران مدارس ملزم به بازگرداندن وجوه غیرقانونی به اولیا هستند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی استان فارس، با نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس و با هدف نظارت بر حسن اجرای قوانین در مدارس، با تأکید رئیس منطقه سه سازمان بازرسی و بازرس کل استان فارس، نحوه ثبت نام دانش‌آموزان به طور کامل رصد شده و عملکرد اداره کل آموزش و پرورش استان در این خصوص زیر ذره‌بین این بازرسی کل قرار دارد.
این بازرسی‌ها با هدف جلوگیری از اخذ وجوه غیرقانونی و در زمان ثبت‌نام دانش‌آموزان، از مردادماه آغاز شده و با قرار گرفتن در آستانه سال تحصیلی، شدت بیشتری گرفته است.
بر اساس ماده ۱۱ قانون شوراهای آموزش و پرورش، وجوه مالی در قالب مشارکت مردمی باید طبق ضوابط قانونی دریافت شود.
برای عملیاتی شدن این مهم، دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ توسط وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده که بر اساس بند یک مقررات مالی دستورالعمل مذکور، دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت‌نام، به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث دانش‌آموزی و کتب درسی ممنوع می‌باشد. 
این در حالی است که بررسی‌های محسوس و نامحسوس بازرسی کل استان حاکی از تخلفات گسترده در برخی از مدارس در این زمینه و دریافت وجوه غیرقانونی و اجباری تحت عنوان مشارکت‌های مردمی از اولیای دانش‌آموزان است؛ به گونه ای که حتی ثبت نام دانش‌آموزان منوط به پرداخت وجوهی در این زمینه شده است. 
تیم بازرسی که با دستور بازرس کل استان فارس از مردادماه و همزمان با شروع ثبت نام دانش‌آموزان کار خود را برای نظارت بر عملکرد مدارس و اداره کل آموزش و پرورش در این زمینه آغاز کرده، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و هر هفته از تعدادی مدارس در نواحی مختلف شیراز و شهرستان‌های استان بازرسی به عمل می‌آورد که در این اقدام تخلف از قانون از سوی برخی مدیران مدارس دیده 
شده است.
البته در این میان بیشتر مدیران مراحل ثبت نام را کاملاً قانونی انجام داده اند که مقرر شده با هماهنگی با اداره کل آموزش و پرورش فارس، از این مدیران تقدیر شود.
کاظم اکرمی رئیس منطقه سه سازمان و بازرس کل استان فارس در این زمینه بیان کرد: این بازرسی کل قبل از شروع ثبت نام مدارس (در خردادماه) مطابق بند ج ماده ۱۱ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور جهت پیشگیری از اخذ وجه در زمان ثبت نام و قبل از آغاز سال تحصیلی، نامه ای هشداری به اداره کل آموزش و پرورش استان ارسال کرده که آن اداره کل نیز نامه را به کلیه مدارس استان ابلاغ نموده، اما متأسفانه برخی مدارس نسبت به هشدار داده شده توجهی نکرده و اقدام به اخذ وجه غیرقانونی و اجباری از اولیای دانش‌آموزان کرده اند.
وی با هشدار به اشخاص متخلف بر پیگیری قانونی برای برخورد با این تخلفات، تأکید و اضافه کرد: آن دسته از مدارسی که وجوه غیرقانونی از اولیای دانش‌آموزان دریافت کرده اند، باید این روند را متوقف کرده و وجوه دریافتی را بازگردانند.
اکرمی با بیان اینکه بررسی‌های بازرسی کل استان نشان می‌دهد رقم این تخلفات در تعدادی از مدارس استان، میلیاردها ریال بوده و منجر به اعتراض اولیای دانش‌آموزان و ارسال شکایت‌های متعدد به سازمان بازرسی شده است، گفت: دریافت مشارکت‌های مردمی حین ثبت نام ممنوع است. وی تأکید کرد: اداره کل آموزش و پرورش استان مکلف است بر اجرای قانون در مدارس نظارت کامل داشته باشد؛ اما متأسفانه شاهد کم‌کاری برخی از مسئولان در این زمینه هستیم.
رئیس منطقه سه سازمان بازرسی و بازرس کل استان فارس تذکر داد: اداره کل آموزش و پرورش استان باید نظارت‌های خود را بر مدارس و نحوه ثبت نام دانش‌آموزان افزایش دهد. 
اکرمی افزود: پرونده متخلفان و مسئولان سهل انگار پس از تکمیل، به مراجع صالح برای رسیدگی ارسال می‌شود و اولیا و دانش‌آموزان مطمئن باشند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و اجازه نخواهیم داد حقی از آنها پایمال شود.
وی با بیان اینکه آماده دریافت گزارش‌های مردمی در این زمینه هستیم، گفت: افراد می‌توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات و گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور به آدرس shekayat.bazresi.ir  شکایات و اعتراضات خود در این زمینه را اعلام کرده و مطمئن باشند در کمترین زمان به شکایات آنها رسیدگی خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی