[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

همسایگان حرم در محنت و محرومیت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
گنبد تابناک حرم حضرت شاهچراغ(ع) آسمان سومین حرم اهل بیت(ع) را مستور از نور معنویت می‌کند. شیعیان و مریدان اهل بیت(ع) برای زیارت حرم مطهر احمد بن موسی(ع) از اقصی نقاط ایران راهی بین الحرمین می‌شوند تا برای لحظاتی به آرامش رسیده و حاجت روا عزم دیار کنند. اما چهره معنوی شاهچراغ(ع) یکسوی ماجراست؛ در پرتو سومین حرم اهل بیت(ع) می‌توان به رونق اقتصادی شگفت انگیزی دست یافت و وضعیت زندگی همسایگان حرم را دگرگون ساخت. متأسفانه کوچه‌پس‌کوچه‌های حرم هنوز جولانگاه معتادان متجاهر و اتباع بیگانه غیرمجاز است و کیفیت زندگی اهالی شریف این منطقه نشان از کمبود حداقل‌ها دارد. مدیریت شهری در اثنای مختلف کوشیده است تا با بهسازی معابر و نورپردازی کوچه‌ها، زمینه رونق گردشگری را تقویت کند، اما متأسفانه همسایگان حرم مطهر بهره چندانی از آن نبرده اند؛ چراکه کاهش سن اعتیاد و گسترش بزهکاری و سلسله آسیب‌های اجتماعی تابعی از رکود تولید ناخالص ملی و تحریم‌های ناجوانمردانه و روی‌گردانی سرمایه‌گذاران و مؤلفه‌هایی از این دست است. در همین زمینه گروه گزارش شیرازنوین، مروری بر وعده‌هایی داشته که برای بهبود وضعیت اطراف حرم مطهر در ماه‌های اخیر داده شده و باید منتظر نشست و نتایج آنها را دید.
 جهاد سازندگی در اطراف حرم مطهر
تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) گفت: حرم باید پشتوانه فعالیت‌های سازندگی و محرومیت‌زدایی شود؛ زیرا ظرفیت تبدیل شدن به قطب فرهنگی، دینی و انقلابی نه فقط برای شهر شیراز، بلکه برای کشور را دارد.
حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری خاطرنشان کرد: متأسفانه در گذشته در زمینه آینده‌نگری و مسائل سازندگی خیلی با دقت کار نشده و به این جهت حرم شاهچراغ(ع) با حرم رضوی قابل مقایسه نیست. وی با بیان اینکه سند جامعی برای حرم تدوین می‌شود، افزود: باید برای حرم منابع پایدار درآمدی را تعریف و موقوفات را احصا کنیم؛ چون در حال حاضر رهاست و باید کاری کنیم که حرم مطهر بتواند پشتوانه فعالیت‌های سازندگی و محرومیت‌زدایی شود؛ چراکه اینجا ظرفیت تبدیل شدن به قطب فرهنگی، دینی و انقلابی نه فقط برای شهر شیراز، بلکه در کل ایران را دارد. وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با اطلاق عنوان سومین حرم در ایران تکلیف را تمام کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر دولت سیزدهم، شورای شهر و شهرداری و استاندار معتقد به این حرکت هستند و اگر فرصت را درست بشناسیم و از موقعیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کنیم، حرم می‌تواند مرکز اصلی برای جهادگران عرصه فکر و فرهنگ باشد. حجت الاسلام کلانتری با بیان اینکه در گذشته هم دولت‌ها و هم مدیران استانی ضعیف عمل کردند و فرصت‌ها از دست رفته است، اظهار داشت: باید از حاشیه دوری کنیم و به حاشیه‌ها هم نپردازیم؛ بلکه باید بیان تقویتی داشت. می‌توانم تجارب خود را در اختیار شما بگذارم و برای ارتقای وضعیت حرم از ظرفیت جهادگران استفاده کرد.
 حرم‌های مطهر متعلق به شیعیان جهان است
در همین زمینه نمایندگان ارشد دولت در استان فارس نیز نگاه ویژه ای به چالش‌های اطراف حرم مطهر دارند. معاون استاندار فارس با بیان اینکه حرم‌های مطهر متعلق به مردم ایران و شیعیان جهان است و این وظیفه مدیران را در ارائه خدمات فرهنگی، رفاهی و عبادی دو صد چندان می‌کند، افزود: تشکیل شورای عالی زیارت استان فارس برای تسهیلگری و رفع موانع و کمک به توسعه فعالیت‌های کمی و کیفی اماکن مذهبی و‌ حرم‌های مطهر است و انتظار می‌رود متولیان آستان‌های مطهر نقش پررنگ‌تری در راهبری شورای زیارت ایفا کنند.
فرخ زاده با تأکید بر رونق اماکن متعدد مذهبی اطراف حرم‌های مطهر افزود: با رونق مساجد در بافت‌های تاریخی، باید بر افزایش ظرفیت‌های اسکان مسافران در قالب استفاده از مساجد و حسینیه و الحاقات امامزادگان، کار متمرکزی انجام شود و برنامه منسجمی برای بافت صورت گیرد‌. وی با بیان اینکه شورای بافت تاریخی با رویکرد بهبود خدمات و رونق اماکن مذهبی و توجه به وضعیت زندگی ساکنان در اطراف حرم شکل می‌گیرد، افزود: تمام بناهای غیرقابل‌استفاده بایستی به زائرسراها تبدیل شوند و در خدمت زائران و رونق گردشگری زیارت قرار گیرند. فرخ‌زاده با بیان اینکه مساجد می‌توانند به مرکز کارآفرینی تبدیل شوند، تأکید کرد: بافت باید زنده نگه داشته شود تا معضلات در آن برطرف گردد. معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری با اشاره به اینکه مجموعه زیارتی امامزاده اسماعیل(ع) شهرستان فسا با مساحت حدود ۱۲۰ هکتار و با بارگذاری ۴۵ هکتار زیتون و ۱۲ هکتار انجیر و همچنین فضای زیارتی مطلوب و امکانات رفاهی و تفریحی منحصر به فرد، نمونه و الگوی موفق توسعه حرم محسوب می‌شود، افزود: با توجه به کثرت امامزادگان در استان، باید نمونه طرح‌های جامع زیارتی مشابه این بقعه متبرکه در سرتاسر استان تعریف و خدمات مکمل زیارت به عموم مردم ارائه گردد.
 مشکلات اجتماعی به‌دنبال چالش‌های اقتصادی
رئیس کمیته سامان‌دهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز هم در این زمینه می‌گوید: بخش زیادی از شهروندان شیرازی به دلیل مشکلات اقتصادی در حاشیه شهر و روستاهای اطراف ساکن شده‌اند که این روند برای هر شهری به دلیل احتمال شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی مسئله‌ای بسیار خطرناک است.
سیده مریم حسینی با بیان اینکه باید تفکر مدیریت شهری به سمت محرومیت زدایی سوق داده شود، افزود: توجه به حرم‌های مطهر و حرم شاهچراغ(ع) امری ضروری است، اما در کنار آن بازآفرینی بافت قدیم شیراز و توجه به کوچه‌پس‌کوچه‌های پشت حرم مطهر که فقر در این محلات موج می‌زند نیز امری ضروری است. رئیس کمیته سامان‌دهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: محرومیت‌زدایی مربوط به یک دستگاه و سازمان نیست؛ بلکه تمام ارگان‌ها و دستگاه‌ها باید پای کار باشند. حسینی با بیان اینکه معضل حوزه محرومیت‌زدایی طی سال‌های گذشته تفکر مدیریت شهری در این زمینه بوده است، گفت: طی سالیان گذشته اگر آیین نامه بازآفرینی شهری اجرایی شده بود، بخش مهمی از محرومیت‌ها در سطح شیراز رفع می‌شد.
 گام بلند آتش‌نشانان برای ایمن‌سازی
اما مشکلات اقتصادی یگانه چالشی نیست که اهالی بین الحرمین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ کوچه‌های باریک، ساختمان‌های فرسوده، عدم توزیع امکانات شهری با رویکردی عدالت محور و بسیاری دیگر از آسیب‌های اجتماعی عرصه را بر اهالی شریف این منطقه تنگ کرده است. در همین زمینه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز می‌کوشد تا به مصاف بحران‌های احتمالی رفته و به ایمن سازی بافت فرسوده و محروم با رویکردی عمل‌گرایانه اقدام کند. در همین زمینه با هدف تأمین ایمنی و حفاظت از حرم مطهر شاهچراغ(ع) با توجه به اهمیت این بنای مقدس و سومین حرم اهل بیت(ع) و همچنین ارتقای ایمنی زائران، جلسه هماهنگی فی‌مابین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز و معاونت توسعه و مدیریت منابع آستان مقدس شاهچراغ(ع) با هدف انعقاد تفاهم‌نامه ایمنی انجام گرفت. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز، تأمین ایمنی حرم مطهر شاهچراغ(ع) را وظیفه ذاتی این مجموعه آتش‌نشانی دانست و ابراز داشت: با تشکیل یک کمیته ایمنی با پرسنل حرم مطهر، به صورت مستمر وضعیت ایمنی این مجموعه و بناهای تاریخی و ارزشمند موجود در اطراف حرم مطهر بررسی می‌شود و در جهت پیشگیری از هرگونه حادثه تلاش 
خواهیم کرد.
آتش‌پاد قانع گفت: همچنین برگزاری آموزش‌های مداوم جهت مسئولان ایمنی آستان مقدس و حضور و خدمت رسانی تیم‌های آتش نشان در مراسم‌های مختلف و تأمین ایمنی این مکان مقدس، آمادگی جهت مقابله با حوادث احتمالی را افزایش 
خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی