[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

چرا روز جهانی ایمنی بیمار، شکل گرفت؟، روزنامه شیراز نوین

در روند ارائه مراقبت‌های سلامت، هیچ کسی نباید آسیب ببیند. اما با این وجود، روزانه هزاران بیمار در سراسر جهان، حین دریافت خدمات سلامت، از آسیب‌های قابل اجتناب رنج می‌برند و یا در معرض این آسیب‌ها قرار می‌گیرند. به همین دلیل، هفتادودومین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه‌WHA 72.6 را با عنوان «اقدام جهانی در مورد ایمنی بیمار» (در ماه می ‌سال 2019 میلادی)، تصویب کرد. با به ‌رسمیت شناختن «ایمنی بیمار» به‌عنوان یک اولویت جهانی سلامت، تمام 194 کشور عضو WHO، تعیین تاریخی به‌عنوان روز جهانی ایمنی بیمار را تأیید کردند و 17 سپتامبر را به نام روز جهانی ایمنی بیمار، نام‌گذاری نمودند. روز جهانی ایمنی بیمار، خواستار همبستگی جهانی و اقدام هماهنگ همه‌ کشورها و شرکای بین‌المللی برای بهبود ایمنی بیمار است. به‌علاوه به بهانه‌ این روز، بیماران، خانواده‌ها، مراقبان سلامت، جوامع، کارکنان سلامت، رهبران مراقبت‌های سلامت و سیاست‌گذاران، گرد هم می‌آیند تا تعهد خود را در مورد ایمنی بیمار نشان دهند.
تأثیر کمپین‌ها در سلامت
برگزاری کمپین‌ها، یکی از کارهای مهمی است که می‌توان برای دسترسی به افراد، بهبود رفتار و دستیابی به روش‌های مراقبت سلامت ایمن و با کیفیت، انجام داد. کمپین‌ها می‌توانند فشار اجتماعی، مشارکت و اقدام قابل توجهی را ایجاد نمایند و باعث ایجاد اراده، انرژی و حرکت جمعی شوند. در طی سالیان اخیر، سازمان جهانی بهداشت نیز از قابلیت برگزاری کمپین‌ها، برای ارتقاء ایمنی بیمار استفاده کرده و چالش‌هایی را راه‌اندازی نموده ‌است.
مراقبت پاک، مراقبت ایمن‌تری است...
در سال‌های گذشته، به خاطر مشکلاتی که در سراسر جهان وجود داشت، چالش‌های جهانی ایمنی بیمار WHO، متولد شد. این چالش‌ها، در کمپین‌های جهانی، منعکس گردید و با گردآوری تخصص و شواهد مختلف، به دنبال افزایش آگاهی و تسریع تعهدات سیاسی و حرفه‌ای در مورد مسائل مرتبط با ایمنی بیمار بود. در نهایت، خروجی این چالش‌ها، تولید دانش، توصیه‌ها و اقداماتی برای بهبود ایمنی بیمارانی که در سرتاسر جهان تحت مراقبت قرار می‌گیرند، بوده ‌است.
موضوع اولین چالش جهانی ایمنی بیمار      Clean Care is Safe Care»
اولین مورد از این چالش‌ها، «مراقبت پاک، مراقبت ایمن‌تر» است که در سال 2005 راه‌اندازی شد و موضوع مهم کاهش عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های سلامت را هدف قرار داد. عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های سلامت، شایع‌ترین اتفاق آسیب‌زننده در روند ارائه‌ خدمات سلامت است و در سراسر جهان (هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه)، رخ می‌دهد. سالانه صدها میلیون بیمار، در اثر دریافت مراقبت‌های سلامت، دچار عفونت می‌شوند که این معضل، منجر به تلفات قابل توجه و همچنین خسارات مالی برای سیستم‌های سلامت می‌گردد.
هدف اولیه‌ چالش «مراقبت پاک، مراقبت ایمن‌تر»، ترویج بهترین روش‌های بهداشت دست در تمام سطوح مراقبت و در سراسر جهان (به عنوان اولین قدم برای حصول اطمینان از وجود استانداردهای بالای کنترل عفونت و ایمنی بیمار بوده‌است).
پیشگیری از عفونت، در قلب تقویت سیستم‌های مراقبت‌های سلامت است. بهداشت دست، در تمام مداخلات، اعم از وارد کردن یک دستگاه تهاجمی به بدن، مدیریت زخم جراحی یا تزریق، هسته اصلی می‌باشد.
موضوع دومین چالش جهانی ایمنی بیمار 
«Safe surgery saves lives»  
سازمان جهانی بهداشت برای نشان دادن اهمیت جراحی ایمن، اقدامات ابتکاری جهانی و منطقه‌ای مختلفی را انجام داده است. بیشتر این کارها ناشی از دومین چالش جهانی ایمنی بیمار WHO با عنوان «جراحی ایمن باعث نجات جان افراد می‌شود»، بوده است:
 این چالش، با تعیین یک مجموعه اصلی از استانداردهای ایمنی که قابلیت به‌کارگیری در همه کشورهای عضو WHO را دارد، ایمنی مراقبت‌های جراحی در سراسر جهان را بهبود می‌بخشد. 
به همین منظور، گروه‌های کاری، متشکل از متخصصان بین‌المللی برای بررسی متون علمی و تجربیات پزشکان کل جهان شکل گرفت. آن‌ها چهار حوزه‌ای که ایمنی مراقبت‌های جراحی می‌تواند در آن‌ها پیشرفت چشمگیری کند را مشخص کردند:
•پیشگیری از عفونت محل جراحی
•بیهوشی ایمن
•تیم‌های جراحی ایمن
•سنجش خدمات جراحی
کشورهای عضو، همچنان در حال پرداختن به این مسائل هستند. بیشتر این کارها با استفاده از چک لیست جراحی ایمن WHO در سراسر جهان آغاز شده است.
اهداف چک لیست جراحی ایمن
اساس توجه دومین چالش جهانی ایمنی بیمار، بر چک لیست جراحی ایمن سازمان جهانی بهداشت است. این چک لیست، پس از مشاوره‌های گسترده و با هدف کاهش خطاها و حوادث ناگوار و افزایش کارِ گروهی و ارتباطات در جراحی تهیه شد. در واقع، این چک لیست 19 ماده‌ای، با هدف ایجاد کاهش قابل توجهی در میزان مرگ و میر و عوارض، آماده شده و هم اکنون توسط اکثر جراحان و ارائه‌دهندگان خدمات جراحی در سراسر جهان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مراحل چک لیست جراحی ایمن
- قبل از القای بیهوشی
- قبل از برش پوست بیمار
- قبل از خروج بیمار از اتاق عمل
در هر یک از این مراحل، فردی که مسئول چک لیست است باید تأیید کند که تیم جراحی قبل از ورود به مرحله‌ بعدی، وظایف ذکر شده در این مرحله را انجام داده‌اند. با پیروی از چند مرحله مهم که در چک لیست آورده شده، متخصصان مراقبت‌های سلامت می‌توانند خطرات قابل پیشگیری و رایجی را که باعث تهدید زندگی و رفاه بیماران می‌شود، به حداقل برسانند.
سومین چالش جهانی ایمنی بیمار«Medication Without Harm                              
 این چالش، با عنوان سومین چالش جهانی ایمنی بیمار WHO است.
سازمان جهانی بهداشت، در تاریخ 29 مارس 2017، یک چالش جهانی را در مورد ایمنی بیماران و در تمام کشورها به راه ‌انداخت. هدف این چالش، کاهش آسیب‌های شدید و قابل پیشگیریِ ناشی از مصرف داروها، به میزان 50٪ و در طی 5 سال می‌باشد.
شیوه‌های دارویی ناامن و خطاهای دارویی، دلیل اصلی آسیب‌دیدگی و آسیب قابل ‌پیشگیری در سیستم‌های سلامت در سراسر جهان هستند. همان طور که گفته شد، هزینه مربوط به خطاهای دارویی در سطح جهان، به‌طور سالیانه 42 میلیارد دلار تخمین زده شده ‌است.
خطاهای دارویی می‌توانند در مراحل مختلف فرایند استفاده از دارو رخ دهند و در واقع هنگامی اتفاق می‌افتند که سیستم‌های دارویی ضعیف و یا عوامل انسانی (مانند خستگی، شرایط نامناسب محیطی یا کمبود کارکنان) بر نسخه‌نویسی، رونویسی، توزیع، تجویز و نظارت بر عملکرد، تأثیر می‌گذارند که در نتیجه می‌توانند منجر به آسیب جدی، ناتوانی و حتی مرگ شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی