[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

ما از تلاش برای رسیدن به توافق دست نکشیده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

یک مقام ارشد کاخ سفید درباره روند مذاکرات احیای برجام گفت که دولت آمریکا از تلاش برای حصول توافق دست نکشیده است.
به گزارش ایسنا، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت کنونی مذاکرات احیای برجام و زمان حصول توافق، گفت که نمی‌تواند پیش‌بینی در این زمینه انجام دهد یا به گمانه‌زنی در این خصوص بپردازد.
وی در ادامه با تکرار ادعاهای واهی واشنگتن درباره ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: اما می‌توانم یک چیز را بگویم؛ رئیس‌جمهور بایدن بسیار واضح گفته است که ما اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح‌های هسته‌ای دست یابد؛ زیرا می‌دانیم که حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای آسان‌تر نمی‌شود.
کربی تصریح کرد: رئیس جمهور همچنین گفته است که «بهترین راه برای دستیابی به این نتیجه از طریق یک فرایند دیپلماتیک است» و به همین دلیل ۱۶ ماه است که در مذاکرات (احیای برجام) حضور داریم و برای اجرای مجدد این توافق و بازگرداندن تمام طرف‌ها به آن تلاش می‌کنیم. هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر «دورتر شدن چشم‌انداز دستیابی به این هدف نسبت به چند هفته پیش و اینکه بعید است بتوانیم به این زودی به توافق بازگردیم» اشاره و تأکید کرد: اما این بدان معنا نیست که ما از تلاش دست کشیده‌ایم؛ به این معنا نیست که همه آنچه انجام شده است را رها کرده‌ایم. 
به گزارش ایسنا، این مقام آمریکایی در حالی مدعی ادامه تلاش‌های واشنگتن برای احیای برجام است که این کارشکنی و زیاده‌خواهی‌های واشنگتن در روند مذاکرات وین، به‌عنوان کشور ناقض برجام دلیل اصلی عدم حصول توافق تاکنون است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی خود با تأکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به روند گفت‌وگو و تبادل پیام برای رفع تحریم‌ها و با اشاره به تلاش همه طرف‌ها طی چند ماه گذشته، رمز رسیدن به نقطه مطلوب توافق در شرایط حاضر را تمرکز ایالات متحده بر واقع‌بینی و نشان دادن داشتن اراده لازم از سوی 
واشنگتن دانست. 
امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو بار دیگر اراده و حسن نیت لازم از سوی کشورمان برای رسیدن به گام نهایی توافق خوب، قوی و پایدار را مورد تأکید قرار داد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی