[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

نقش جهاد دانشگاهی در نقشه مهندسی فرهنگی فارس پررنگ‌تر می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس طی یک دیدار، ضمن بررسی ابعاد و زمینه‌های مختلف همکاری و لزوم تعامل هرچه بیشتر و تسهیل مسیر هم‌افزایی‌ها، بر لزوم استفاده مطلوب از توانمندی‌های جهاد دانشگاهی و پررنگ‌تر کردن نقش این نهاد انقلابی در مسیر اجرای برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی فارس تأکید کردند.
به گزارش ایسنا، مدیرکل و معاونان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در جهاد دانشگاهی فارس، ضمن تبریک به واسطه انتصاب امیرحسین استقلال به سمت ریاست این نهاد، به طرح دیدگاه‌ها و نقطه نظرات در خصوص بسترهای همکاری این ۲ دستگاه فرهنگی پرداخته و بر لزوم توسعه تعاملات در ابعاد آموزشی، پژوهشی و اجرایی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و کسب و کارهای فناورانه، نوآورانه و خلاق، تفاهم کردند.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان فارس در این جلسه، با بیان اینکه هدف از تغییرات در سطوح ملی و استانی در این نهاد، کمک به احیا و تقویت حرکت‌های نوآورانه، خلاقانه و دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی بوده است، گفت: جهاد دانشگاهی به دنبال تغییر ساختار برای بازگشت به اهداف اولیه است.
امیرحسین استقلال با اشاره به اینکه امروز در حوزه دانش و فناوری، سه حلقه مدنظر قرار دارد، گفت: در حلقه دانش متولی وجود دارد که دانشگاه و خروجی آن نیز مشخص است؛ یعنی تعلیم و تربیت و پرورش دانشمند. در حلقه فناوری متأسفانه متولی مشخصی در کشور وجود ندارد، اما حلقه کارش را انجام می‌دهد.
او با بیان اینکه حلقه مفقود و مغفول این عرصه نوآوری است که متولی مشخصی هم ندارد، گفت: زمانی جهاد دانشگاهی احساس کرد که به واسطه شرایط موجود جامعه نیازمند مرکز آموزش است؛ لذا اقدام به ایجاد این مراکز کرد که شامل علمی‌کاربردی و دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی و مراکز کوتاه‌مدت بود.
استقلال با تأکید بر اینکه نیاز امروز جامعه، ورود جدی به حوزه نوآوری و بازکردن این گره است، گفت: مأموریت جدید تعیین‌شده از سوی ریاست جمهوری، اعلام نظر جهاد دانشگاهی در خصوص هر خرید خارجی است که اگر دانش فنی وجود دارد، در داخل تولید و تأمین نیاز شده و اگر دانش فنی وجود ندارد، اول تکلیف انتقال دانش فنی ساخت و تولید مشخص شود.
رئیس جهاد دانشگاهی فارس با بیان این مثال که برای احداث ۲۳ فاز پارس جنوبی، ۲۳ بار قرارداد با شرکت‌های خارجی منعقد و هزینه شده است، گفت: ما باید قاعدتاً همان ابتدا فکر وارد کردن دانش فنی و انتقال تکنولوژی بودیم تا هزینه‌ها را کم کنیم.
استقلال با اشاره به اهمیت همراه کردن پیوست دانش، فناوری و نوآوری برای طرح‌های مختلف همانند آنچه در موضوع پیوست فرهنگی مطرح شده است، گفت: جهاد دانشگاهی تلاش دارد که این موضوع را به شکل جدی دنبال کند؛ لذا در ساختار جدید این نهاد تأکید بر آن است که ما آموزش نیاز داریم، اما آموزش فناوری، پژوهش انجام می‌دهیم اما پژوهش فناوری و حتی در موضوع فرهنگی هم به دنبال عملکردی عمیق، ریشه‌ای و اثرگذار هستیم.
او با اشاره به اینکه در راستای تحقق اهداف عالی استان به ویژه در حوزه فرهنگی، جهاد دانشگاهی تمام ظرفیت خود را به میدان خواهد آورد، گفت: متأسفانه در نقشه مهندسی فرهنگی مسئولیت و نقشی اثرگذار برای جهاد دانشگاهی دیده نشده، حال آنکه در اغلب بندها می‌تواند نقش مؤثر و مکمل داشته باشد.
استقلال با بیان اینکه جهاد دانشگاهی بر انقلابی و جهادی بودن تأکید ویژه داشته و دارد، گفت: امروز هم به دنبال تقویت این دیدگاه و اثرگذاری بیشتر آن هستیم.
رئیس خبرگزاری دانشجویان ایران منطقه فارس، همچنین گفت: در حلقه نوآوری که قرار است ما متولی آن باشیم، نتیجه می‌شود مخترع، که با دانشمند تفاوت دارد؛ مخترع مأموریت‌گراست. یک نیاز را یافته و به دنبال حل آن برنامه ریزی و حرکت می‌کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز گفت: در ارشاد با تیم جدید، مباحث مربوط به صنایع و اقتصاد خلاق و فرهنگ‌بنیان بودن فعالیت‌های مختلف پررنگ و تمرکز بر آنها بیشتر شده است.
حمیدرضا قانعی با بیان اینکه ابلاغ شکل گیری کارگروه نوآوری و فعالیت‌های فرهنگ‌بنیان اعلام شده است، گفت: این موضوع ذیل مفاهیم نوین فرهنگی و اجتماعی تعریف شده و جهاد دانشگاهی در این حوزه نزدیک‌ترین نهاد محسوب می‌شود که می‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.
قانعی با اشاره به اینکه کارگروه یادشده وظیفه حمایت، پشتیبانی و خلاقیت در سه سرفصل مشخص را عهده دار است، گفت: جهاد دانشگاهی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشتراکات جدی در بخش‌های مختلف دارند که با شناسایی و هم‌افزایی در این موضوعات، می‌توان اثرگذاری اقدامات را تقویت کرد.
او همچنین به راه‌اندازی اتاق رصد فرهنگی، ذیل شورای فرهنگ عمومی در استان فارس اشاره و اضافه کرد: این اتاق کار خود را آغاز کرده و خروجی اولیه هم حاصل شده است، اما در ادامه کار و با توجه به تجربه جهاد دانشگاهی در حوزه افکارسنجی، می‌توان از ظرفیت این نهاد به خوبی بهره‌مند شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تهیه و تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در فارس یک اقدام شاخص، اثرگذار و مهم بوده است.
او ادامه داد: در راستای اجرای این نقشه و با هدف اینکه دستگاه‌های مرتبط با این نقشه دچار چالش نشوند، برنامه‌های هر سازمان و دستگاه دریافت شده و بعد از تطبیق با اهداف نقشه، به آنها بازگردانده شده است.
قانعی با بیان اینکه ارزیابی فعالیت‌های هر دستگاه بر اساس اهداف سند نقشه مهندسی فرهنگی پایان سال انجام خواهد شد، از برنامه‌ریزی جدی برای بازنگری کامل برش استانی سند نقشه مهندسی فرهنگی خبر داد و گفت: در سند کنونی نقش پررنگی برای جهاد دانشگاهی دیده نشده است، اما در بازنگری و تدوین چشم اندازهای سال آینده، قطعاً برای این نهاد نقشی ویژه متناسب با ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها خواهیم دید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یکی دیگر از زمینه‌های همکاری با جهاد دانشگاهی را، در خصوص تدوین اهداف برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با کشورهای مختلف جهان دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده امکان استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی در این موضوع فراهم شود.
در این جلسه، معاونان هنری و سینمایی و فرهنگی و رسانه ارشاد فارس و معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی فارس نیز، مطالبی را در خصوص ظرفیت‌ها، برنامه‌ها، اشتراکات و بسترهای همکاری 
بیان کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی