[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

نان در سبد تقلب ، روزنامه شیراز نوین

برخی نانوایی‌ها در استان فارس برای بهره مندی از ۱۵ درصد یارانه دولتی، اقدام به ایجاد تراکنش‌های صوری در کارتخوان‌های خود می‌کنند که با دستور رئیس منطقه ۳ سازمان بازرسی و بازرس کل استان فارس، نحوه عملکرد نانوایی‌ها و دستگاه‌های متولی، طرح هوشمندسازی یارانه نان بررسی می‌شود.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی بازرسی کل استان فارس، بررسی‌ها و بازدید‌های سرزده بازرسی کل استان فارس حاکی از تخلفات مالی در برخی نانوایی‌های فارس است. آنگونه که بررسی بازرسان نشان می‌دهد، برخی نانوایان با تراکنش‌های ساختگی در کارتخوان‌های هوشمند خود، میزان فروش نان را بسیار بیش از واقعیت نشان می‌دهند تا بدین طریق از پاداش ۱۵درصدی یارانه دولتی به ازای فروش نان بهره‌مند شوند.
برآورد‌ها حاکی است، از مجموع کل تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان هوشمند در نانوایی‌های یادشده، در مواردی بیش از ۷۰ درصد آن، غیرواقعی و صوری بوده و ده‌ها میلیارد ریال سود مازاد را عاید نانوایی‌های متخلف کرده است.
طبق بررسی‌های صورت گرفته، در طرح هوشمندسازی عرضه نان در دو ماه خرداد و تیر امسال، مجموع تراکنش‌های کارتخوان‌های هوشمند نصب شده در ۴۲ نانوایی متخلف، ۳۴۲میلیارد ریال بوده و این در حالی است که احتمالاً بیش از ۲۵۵میلیارد ریال آن یعنی بالغ بر ۷۰ درصد تراکنش‌ها، ساختگی و صوری بوده و در ازای این میزان تراکنش، نانی عرضه نشده است.
با احتساب پرداخت ۱۵ درصد یارانه دولتی در قالب پاداش، نانوایی‌های متخلف از محل این تراکنش‌های ساختگی حدود ۳۷میلیارد ریال سود نامتعارف را نصیب خود کرده و هزینه‌های دولت را بالا برده اند.
بر همین اساس، با دستور رئیس منطقه ۳ سازمان بازرسی و بازرس کل استان فارس، بازرسان این نهاد عالیه نظارتی با بازدید سرزده از نانوایی‌ها، نحوه عملکرد نانوایی‌ها و دستگاه‌های متولی طرح هوشمندسازی یارانه نان را بررسی کردند.
کاظم اکرمی رئیس منطقه ۳ سازمان و بازرس کل استان فارس با اشاره به تخلفات برخی نانوایی‌های استان گفت: دستور بررسی و برخورد با نانوایی‌های متخلف توسط دستگاه متولی صادر شده و مراتب طی شرحی به مراجع قضایی صالح نیز اعلام شده است.
وی با بیان اینکه عملکرد دستگاه‌های دولتی نیز بررسی خواهد شد، تأکید کرد: دستگاه‌های دولتی باید پاسخ‌گو باشند و در صورت احراز کوتاهی‌، درمورد آنها هم مطابق مقررات اقدام خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی