[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

شانزدهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان لامرد برگزار شد ، روزنامه شیراز نوین

شانزدهمین سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان لامرد همزمان با اربعین حسینی از عصر روز ۲۶ شهریورماه به مدت ۱۰ روز همراه با نوای دلنشین چاووشی در بیت العباس لامرد افتتاح شد. 
محمد هنرپیشه دبیر شانزدهمین سوگواره تعزیه کشوری، در مراسم افتتاحیه سوگواره اظهار داشت: ۱۷ سال قبل برنامه ریزی برای معرفی بیشتر این هنر آیینی در شهرستان انجام شده و تصمیم بر آن شد که سوگواره کشوری در شهرستان لامرد برگزار شود. ۱۵ دوره این رخداد کشوری با حضور وزرای فرهنگ و مسئولان استانی در لامرد برگزار شده و امسال شانزدهمین دوره آن را شاهد خواهیم بود.
این مسئول فرهنگی تصریح کرد: در لامرد ۲۲ گروه تعزیه خوان داریم که نسبت به سرانه جمعیت در ایران بی نظیر است. امروز همه مدیران و مسئولان کشوری و استانی اذعان دارند که لامرد قطب تعزیه جنوب کشور است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: فراخوان ۴۵ روز در فضای مجازی ارسال شده که ۱۰ گروه تعزیه خوان از ۷ استان جهت برگزاری در این آیین سنتی انتخاب شدند. تعزیه‌های انتخاب شده توسط گروه بازبینی، همگی تعزیه‌های میدانی و با اشعار و نسخه‌هایی با زبان عمومی انتخاب شده تا مردم و تماشاگران بدون مشکل با تعزیه ارتباط برقرار کنند.
کرامت فر فرماندار شهرستان لامرد نیز ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی، اظهار داشت: خدا را شاکریم که حرکت عظیم فرهنگی در شهرستان لامرد در حال برگزاری است. خدا را شاکریم که مردم از چنین برنامه‌هایی که سرچشمه دینی دارد، استقبال 
پرشور می‌کنند.
فرماندار لامرد تأکید کرد: حضور تمامی وزرای ارشاد طی برگزاری این سوگواره طی سال‌های گذشته نشان از جایگاه ویژه تعزیه در شهرستان لامرد دارد.
وی ادامه داد: بزرگ‌ترین رسانه عاشورا را حضرت زینب(س) انجام داد که نتیجه آن پیاده روی اربعین است که برگزار می‌شود و دنیا قدرت شیعه را می‌بیند.
کرامت فر گفت: هر حرکتی که باعث زنده شدن کربلا و عاشورا و اربعین شود، یک حرکت زینبی است. برگزاری این سوگواره یک حرکت زینبی است؛ زیرا شما در جهت ماندگاری قیام عاشورا 
تلاش می‌کنید.
گروه‌های برتر از استان‌های مرکزی، فارس، بوشهر، هرمزگان، اصفهان، خوزستان و قزوین در این سوگواره حضور دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی