[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

وحید اصلاح، سرمربی تیم بوکس استان فارس : با جوان گرایی به دنبال آینده سازی هستیم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
دومین اردوی آماده سازی و شناسایی نفرات برتر بوکس استان فارس برای حضور در مسابقات جام گرامیداشت سالروز شکست حصر آبادان، در خانه بوکس استان فارس واقع در بولوار ارتش برگزار شد.
در این اردو بوکسورهایی از شهرهای مختلف استان زیر نظر سرمربی تیم بوکس استان به تمرین پرداختند و در پایان این تمرین که بیش از سه ساعت طول کشید، وحید اصلاح ضمن راهنمایی نفرات و رفع اشکال، بوکسورهای برتر را شناسایی کرد. با این حال، تا انتخاب نفرات اعزامی ‌هنوز حدود یک ماه دیگر زمان باقیست.
این مربی کهنه کار و با تجربه در طول تمرینات دائماً نکات فنی و اخلاقی را با جدیت به بوکسورها آموزش می‌داد و روی این نکته تأکید می‌کرد که بوکس ورزش خشنی نیست و بیشتر با فکر و ذهن ورزشکار سر و کار دارد و مثل سایر ورزش‌های رزمی، رعایت اخلاق و روحیه پهلوانی از اهمیت بسیار زیادی در این رشته برخوردار است: «این رشته نام پراُبهتی دارد اما امیدوارم هیچ گاه نبینم جایی کسی از زورش برای ضعیف‌تر از خودش استفاده کند. بوکس رشته ایست که کار در آن باید توأم با افتادگی و بزرگواری باشد».
وحید اصلاح در گفت‌وگو با شیرازنوین صحبت‌هایی را در خصوص مسائل مختلف مطرح کرد که در ادامه می‌خوانید.
رزومه
از 12 سالگی بوکس المپیکی را شروع کردم و پس از پایان دوره قهرمانی، به سمت مربیگری آمدم. دارای مدرک داوری و مدرک مربیگری 2 ستاره بین‌المللی از فدراسیون جهانی بوکس هستم. مربی تیم ملی بوکس بوده‌ام و هم اکنون هدایت تیم بزرگ‌سالان استان فارس را به عهده دارم.
برنامه ریزی بلند مدت و استفاده از نیروهای جوان
پس از مسابقات قهرمانی کشور، این دومین بار است که بوکسورهای فارس دور هم جمع می‌شوند و این اردو برای شناخت نفرات جدید، اسکلت بندی تیم و آماده‌سازی برای حضور در مسابقات بین‌المللی گرامیداشت سالروز شکست حصر آبادان که حدود یک ماه دیگر برگزار می‌شود، است. سعی داریم تیم را بیشتر روی پایه جوانان ببندیم، یعنی بوکسورهایی که امسال از رده جوانان بالا آمده‌اند و رسیده‌اند به بزرگ‌سالان را اضافه کرده‌ایم. برنامه‌ریزی بلندمدتی برای تیم بوکس استان داریم و دنبال یک تیم چندین ساله خوب می‌گردم که بتواند افتخارات زیادی را برای بوکس استان فارس کسب کند. با این حال، بچه‌های با تجربه‌ای هم داریم و امیدواریم بتوانیم در همین مسابقات پیش رو هم رتبه‌های خوبی را کسب کنیم.
میزان رضایت
نسبت به جلسه دوم و با توجه به اینکه هنوز برنامه‌هایمان را به طور کامل ارائه نداده‌ایم و تست‌های فنی هم از تیم نگرفته‌ایم، اما حدود 60 تا 70 درصد از تیم راضی هستم. بوکس مسابقات کشوری در یازده وزن برگزار می‌شود که ما با نفرات ذخیره، 18 نفره تیم را می‌بندیم. نفرات هر مسابقه نسبت به مسابقه دیگر تغییر می‌کند. اگر انتخابی تیم ملی داشته باشیم نفرات جوان‌تر استفاده می‌کنیم و اگر مسابقات قهرمانی کشور داشته باشیم از نفرات با تجربه‌تر. به همین خاطرلیست 18 نفره را تا یک ماه آینده اعلام می‌کنیم.
جایگاه فارس در کشور
بهترین رتبه‌ای که استان فارس در کشور داشته، رتبه چهارم بوده اما به‌خاطر کرونا، فعلاً رده‌بندی جدیدی اعلام نشده است. در مجموع با توجه به شرایطی که داریم، فکر می‌کنم اگر بتوانیم در مسابقات قهرمانی کشور جزو 10 استان برتر باشیم، عملکرد خوبی برایمان محسوب می‌شود. استان‌هایی مثل خوزستان، کرمانشاه، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان جزو استان‌های برتر بوکس کشور به شمار می‌روند. ما در هیئت استان فارس با حضور آقای نامداری سعی داریم کار بلند مدتی را انجام داده و امیدواریم بتوانیم طی دو سه سال آینده روی سکوی کشوری برویم.
امکانات
نسبت به بقیه استان‌ها از نظر امکاناتی عقب نیستیم. بوکس رشته‌ای مظلوم در قیاس با سایر رشته‌هاست اما اگر بخواهیم امکانات را با میانگین امکانات سایر استان‌ها مقایسه کنیم، وضعیت خوبی داریم. البته چند استان خاص هستند که اسپانسرهای خیلی خوبی دارند و خوب حمایت می‌شوند و امکانات بهتری دارند.
رفع محدودیت‌ها برای بوکس ایران
سالن تمرینی ما جایی برای تماشاگر ندارد اما برای مسابقات رسمی ‌مثل قهرمانی کشور، به سالن‌هایی می‌رویم که جای لازم برای حضور تماشاگران هم داشته باشد. بوکس یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دنیاست و مسابقات بزرگ قرن به این رشته تعلق داشته. متأسفانه در کشور ما این رشته دچار محدودیت‌هایی بوده که حالا وضعیت دارد به مرور بهتر می‌شود. ما تا چندسال قبل حتی از پخش تلویزیونی هم محروم بودیم اما حالا اصلاحات خوبی در وزارت ورزش صورت گرفته و به آینده امیدوار هستیم. 
فعالیت بانوان
تا کنون این رشته برای بانوان ممنوع است اما آقایان ثوری(رئیس فدارسیون) و قبایی زاده(دبیر فدراسیون) تلاش زیادی انجام داده‌اند تا موانع برای حضور بانوان رفع شود. خود ما هم جزو شورای آموزش فدراسیون هستیم و مرتب پیگیری می‌کنیم و اگر به مشکل برنخوریم، امید هست که در آینده نزدیک این رشته در بخش بانوان هم فعال شود.
صحبت پایانی
امیدوارم قابل باشم و با تلاش مربیان و بوکسورهای شایسته‌ای که داریم، یک تیم خوب را تحویل استان فارس دهیم تا بتوانیم بهترین نتیجه‌ها را کسب کنیم و باعث افتخار ورزش فارس شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی