[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مرمت مسجد جامع عتیق شیراز آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان فارس گفت: مرمتِ بخشی از کاشی‌کاری‌های معرق سردر دروازه امام مسجد جامع عتیق شیراز آغاز شد.
سید مؤید محسن‌نژاد در این باره اظهار داشت: مرمت بخشی از کاشی‌کاری‌های معرق سردر دروازه امام مسجد جامع عتیق مطابق ضوابط مرمتی توسط مرمتگران و با نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس آغاز شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: این عملیات اجرایی شامل مرمت اضطراری (عملیات نجات‌بخشی و رفع خطر کاشی‌های در حال ریزش)، پاک‌سازی، تثبیت و استحکام‌بخشی اولیه، برچیدن و  آواربرداری پشت کاشی، دوغاب‌ریزی و نصب بخش‌های برچیده شده طبق الگوی موجود و همچنین در آخر تثبیت نهایی است. محسن نژاد ادامه داد: همچنین با توجه به نوع کاشی نامنظم در طراحی اولیه کتیبه، شماره‌گذاری، پیاده‌سازی و الگوبرداری به منظور احیای قسمت‌های ریخته شده، مرمت هنری این کتیبه را زمان‌بر کرده است که این عملیات توسط استادکاران باتجربه معاونت میراث‌فرهنگی و با نهایت ظرافت و با هزینه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در حال اجراست. مسجد جامع عتیق از نخستین مساجد دوره اسلام و قدیمی‌ترین مساجد تاریخی ایران است که در ضلع شرقی آرامگاه حضرت احمد بن موسی (شاه‌چراغ) در شیراز واقع‌ شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی