[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

راهبرد افزایش تسهیلات مسکن، روزنامه شیراز نوین

وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه امروز مسکن جزو نیازهای جدی کشور و مردم است لذا هر روشی را برای خانه دار شدن مردم دنبال می‌کنیم.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا، رستم قاسمی، روز دوشنبه در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در شیراز افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه سبد خانوارها مربوط به مسکن است و امروز در کشور حدود هشت میلیون مستأجر داریم اما با این وجود در حوزه عرضه و تقاضای مسکن با یک عقب ماندگی جدی نیز مواجه هستیم و این مسئله می‌تواند برای کشور ایجاد خطر کند.
وی ادامه داد: باید برای تأمین مسکن مردم فکر اساسی و جدی کنیم، مسکن جزو ضروریات بسیار جدی مردم است، نمی‌توان انتظار داشت که جوان ما بدون داشتن مسکن تشکیل خانواده دهد و اگر هم تشکیل دهد از هم می‌پاشد چرا که جایی برای زندگی کردن ندارد.
او اظهار داشت: دولت و مجلس مزیت‌هایی اختصاص داده و امکاناتی را پیش بینی کرده‌اند و می‌توان با بهره گیری از این مزیت‌ها و امکانات و با اجرای طرح نهضت ملی مسکن شرایطی ایجاد کرد که مردم صاحب خانه شوند. وی گفت: در مسکن مهر که کار بسیار بزرگی هم بود، کل زمینی که دولت به آن اختصاص داد برای یک میلیون واحد بود و برای سه میلیون واحد دیگر مردم زمین تأمین کردند اما در طرح نهضت ملی مسکن دولت می‌خواهد برای هر چهار میلیون واحد زمین تأمین کند و این کار را هم خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: کار بزرگی که مجلس در همین راستا انجام داد این بود که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها را به مسکن اختصاص داد و اگر غیر از این باشد مسکنی هم ساخته نخواهد شد.
قاسمی ‌اظهار داشت: همچنین به دنبال این هستیم که سهم بانک‌ها را از ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن افزایش دهیم تا سهم آورده مردم کمتر شود. وی گفت: ساخت چهار میلیون مسکن برای جمهوری اسلامی ‌با توجه به برخورداری از این همه مهندس و پیمانکار توانمند و همچنین مصالح ساختمانی فراوان نباید کار سخت و پیچیده‌ای باشد اما نیاز است که همه پای کار باشند و با جدیت به وظایف خود عمل کنند. او افزود: باید در شهرهایی که امکان آن وجود دارد زمین در اختیار مردم قرار دهیم تا خودشان با استفاده از تسهیلاتی که دریافت می‌کنند اقدام به ساخت کنند و اولویت نیز با  ساخت واحدهای ویلایی یک طبقه و بعد از آن ۲ طبقه است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین ساخت و سازها شروع شده و بعضاً پیشرفت‌های خوبی نیز داشته‌اند و امیدواریم در استان فارس و شهر شیراز نیز با تأمین زمین مورد نیاز شاهد شتاب گرفتن روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن باشیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی