[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

انتظار در صف سرویس مدارس، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش 

علی‌رغم اینکه تنها کمتر از 7 روز مانده به بازگشایی مدارس و مدیرکل آموزش و پرورش نخستین نشست خبری خود را برگزار کرده، هنوز بسیاری از خانواده‌ها از پرداخت شهریه‌های اجباری و نبود سرویس مدرسه 
گلایه دارند.
روزها برای دانش‌آموزان و والدینشان با شتاب بسیاری می‌گذرد. اداره آموزش و پرورش فارس سعی کرده است که با انجام یک نشست خبری برای سال تحصیلی جدید پس از دو سال دوری دانش‌آموزان از کلاس درس تمام مشکلات را برای خانواده‌ها حل‌شده اعلام کند. در این گزارش که حال و هوای مهرماه را دارد، از چند مسئول درباره وضعیت مدارس توضیحاتی خواسته ایم.
 اخذ وجوه غیرقانونی در برخی از مدارس فارس
بازرس کل استان فارس با اشاره به اجحاف گسترده برخی مدارس فارس به اولیا و دانش‌آموزان با اخذ وجوه غیرقانونی و اجباری در قالب مشارکت‌های مردمی گفت: مدیران مدارس ملزم به بازگرداندن وجوه غیرقانونی به اولیا هستند.
وی تأکید کرد: اداره کل آموزش و پرورش استان مکلف است بر اجرای قانون در مدارس نظارت کامل داشته باشد، اما متأسفانه شاهد کم‌کاری برخی از مسئولان در این زمینه هستیم.
کاظم اکرمی رئیس منطقه سه سازمان و بازرس کل استان فارس در این زمینه بیان کرد: طی بازرسی به عمل آمده در این اقدام تخلف از قانون از سوی برخی مدیران مدارس دیده شده است.
وی با هشدار به اشخاص متخلف بر پیگیری قانونی برای برخورد با این تخلفات، تأکید و اضافه کرد: آن دسته از مدارسی که وجوه غیرقانونی از اولیای دانش‌آموزان دریافت کرده اند، باید این روند را متوقف کرده و وجوه دریافتی را بازگردانند. اکرمی با بیان اینکه بررسی‌های بازرسی کل استان نشان می‌دهد، رقم این تخلفات در تعدادی از مدارس استان، میلیاردها ریال بوده و منجر به اعتراض اولیای دانش آموزان و ارسال شکایت‌های متعدد به سازمان بازرسی شده است، گفت: دریافت مشارکت‌های مردمی حین ثبت‌نام ممنوع است.
وی با بیان اینکه آماده دریافت گزارش‌های مردمی در این زمینه هستیم، گفت: افراد می‌توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات و گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور به آدرس shekayat.bazresi.ir شکایات و اعتراضات خود در این زمینه را اعلام کرده و مطمئن باشند در کمترین زمان به شکایات آنها رسیدگی 
خواهد شد.
 تنها 60 درصد سرویس مدارس تاکنون تأمین شده است
رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش فارس از الکترونیکی شدن سامانه ثبت‌نام سرویس مدارس در شیراز خبر می‌دهد و می‌گوید: اولیای دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سایت الکترونیکی http://www.shirazs.ir/ علاوه بر اینکه دانش‌آموزان خود را ثبت‌نام می‌کنند، از خدمات این سامانه پرداخت الکترونیکی استفاده کنند و با 3 قسط سرویس مدرسه فرزندشان را به صورت غیرحضوری بپردازند که بر اساس آمارها تاکنون 40 درصد سرویس مدارس تأمین شده است. حشمت الله وفایی در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، با بیان اینکه با راه اندازی این سایت الکترونیکی مشکلات سرویس مدارس دانش‌آموزان قبل از بازگشایی مدارس تا حدودی حل شده، اظهار داشت: مشکلاتی که سال‌های گذشته با بازگشایی مدارس در این زمینه وجود داشت، به بهترین شکل رفع شده و امسال با توجه به کمبود سرویس نیاز داریم تمام مسئولان برای تأمین سرویس مدارس تلاش کنند تا مجموعه شهرداری بتواند تعداد بیشتری خودرو در قالب سرویس مدارس جذب و تأمین کند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تأمین سرویس مدارس برعهده آموزش و پرورش و همچنین انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش نیست، می‌افزاید: وظیفه آموزش و پرورش، تنها آموزش و خدمات رسانی فرهنگی و آموزشی است. در خصوص تأمین و حمل و نقل دانش‌آموزان بر اساس قانون به سازمان حمل و نقل شهرداری‌ها تکلیف شده و آنان مکلف هستند در تأمین سرویس مدارس اقدامات لازم را انجام دهند. وفایی با اعلام اینکه امسال پیش بینی می‌شود بیش از 91هزار و 600 دانش‌آموز در شیراز از سرویس مدارس استفاده کنند، می‌افزاید: جابه‌جایی این تعداد دانش‌آموز از طریق 5هزار خودرو با مدیریت 24 شرکت خصوصی انجام می‌شود که تلاش داریم با همکاری این شرکت‌ها جابه‌جایی دانش‌آموزان با کمترین حادثه همراه باشد. وی می‌گوید: با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی http://www.shirazs.ir، خانواده‌ها باید قبل از بازگشایی مدارس با انتخاب نوع سرویس و تعیین مسیر، مشکلات هرساله سرویس مدارس دانش‌آموزان را برطرف کنند که امسال مقرر شده با افزایش نرخ 40درصدی بتوانند برای 151 روز تحصیل در طول سال از طریق سرویس‌ها خدمات دریافت کنند. رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش فارس در پاسخ به سؤال اینکه اگر اولیای دانش‌آموزان از رانندگان سرویس مدارس یا شرکت‌های حمل و نقلی وجه سرویس طلب داشته باشند، آیا بازگردانده می‌شود، می‌گوید: خانواده‌ها می‌توانند با ارائه مستندات و مراجعه به سازمان دانش‌آموزی در این خصوص اقدام کنند. وفایی به پایش و کنترل دقیق رانندگان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: امسال نیز مانند سال گذشته با کم‌بودن تعداد سرویس مدرسه روبه‌رو هستیم که از شرکت‌های متولی خواسته شده است برای رفع این مشکل نسبت به جذب راننده سرویس اقدام کنند و در غیر این صورت مکلف هستیم با شرکت‌های دیگر قرارداد منعقد شود تا از مشکلات اولیای دانش‌آموزان کاسته شود. وی که معتقد است امسال به دلیل حضوری شدن مدارس پس از 2 سال، سال تحصیلی بسیار متفاوتی در پیش خواهیم داشت و اولیا در زمینه سرویس مدارس آرامش خاطر داشته باشند، می‌گوید: می‌طلبد اولیا در روزهای ابتدایی سال تحصیلی چنانچه موفق به دریافت سرویس نشدند، از خدمات حمل‌ونقلی شهری استفاده کنند تا به مرور زمان بتوانند سرویس موردنظر خود را انتخاب کنند. وی با تأکید بر اینکه ظرفیت ذکر شده در کارت خودروها ملاک تعداد دانش‌آموز مجاز برای سرویس مدارس است، می‌افزاید: همچنان نیاز داریم تا با همکاری خانواده و اعلام گزارشات آنها بتوانیم مطلوب‌ترین خدمات را به دانش‌آموزان ارائه دهیم.
 نظارت نامحسوس نیروهای پلیس بر 140 مدرسه در شیراز
فرمانده انتظامی شهرستان شیراز از رصد 100درصدی 140 مدرسه در شهرستان شیراز به منظور اقدامات پیگشیرانه و امنیتی در این شهرستان خبر داد و می‌گوید: در ساعات مختلف طول روز برنامه ریزی شده تا هنگام بازگشایی مدارس نیروهای انتظامی به شکل محسوس و نامحسوس در اطراف مدارس حضور داشته باشند تا با افرادی که سعی بر برهم‌زدن نظم دارند، برخورد شود. سرهنگ فرج شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، با اشاره به نقش مؤثر آموزش و پرورش در تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد برای آینده کشور اظهار داشت: همه ما و مسئولان در مدارس توسط معلمان، پرورش یافته‌ایم و مدیون نظام تعلیم و تربیت هستیم؛ از همین رو تعامل حداکثری و اثربخش بین آموزش و پرورش و نیروی انتظامی وجود دارد و همچنین موظف هستیم حتی در دورترین نقطه با وجود یک دانش‌آموز، امنیت و آرامش را برای ارائه خدمات آموزشی فراهم کنیم. وی با بیان اینکه سال تحصیلی آینده به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس در دو سال اخیر حساس است، تأکید کرد: پلیس و معلمان باید با تعامل و همکاری خانواده‌ها زمینه بازگشایی همراه با آرامش مدارس را فراهم کنند.
سرهنگ شجاعی با اشاره به اینکه هرساله بازگشایی مدارس در آموزش و پرورش همزمان با «هفته فراجا» در مهرماه است، می‌افزاید: این همزمانی نقطه عطفی برای تعامل همکاری این دو نهاد ارزشی است.
وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس اکثر امور زندگی خانواده‌ها و جامعه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، بیان کرد: مهم‌ترین رسالت پلیس در زمینه بازگشایی مدارس بحث ترافیک، ایمن سازی و ایجاد فضای ایمن همراه با آرامش برای دانش‌آموزان است. فرمانده انتظامی شهرستان شیراز با تأکید بر اعمال محدودیت ترافیکی در خیابان‌های اطراف مدارس گفت: موضوع ترافیکی مدارس، مدرسه به مدرسه بررسی می‌شود و کارگاه آموزش‌های لازم ترافیکی ویژه دانش‌آموزان، فرهنگیان، اولیا و ساکنان خانه‌های اطراف مدارس در دستور کار نیروی فراجا قرار می‌گیرد. شجاعی با اشاره به برخورد با راکبان موتورسواری که قصد برهم‌زدن نظم مدارس را دارند، تأکید کرد: نیروهای انتظامی به شکل نامحسوس در اطراف مدارس گشت‌زنی خواهند کرد و همچنین 39 مدرسه به شکل ویژه‌تری در رصد نیروهای انتظامی قرار دارد که با موتورسواران مزاحم بدون هیچ گذشتی برخورد قانونی شود. 
 از نظر فضای دانش‌آموزی با مشکل مواجه هستیم
چندی پیش محمدخلیل عسکری مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس در نخستین نشست خبری خود  با اعلام اینکه از ٣١ شهریورماه سال تحصیلی جدید همراه با جشن شکوفه‌ها آغاز خواهد شد، گفت: زنگ آغاز رسمی سال تحصیلی دوم مهر طنین انداز می‌شود. وی روز شنبه دوم مهرماه را آغاز سال تحصیلی در تمامی واحدهای آموزشی سراسر استان فارس دانسته و می‌افزاید: امسال ۹۴۱هزار و ۲۰۴ نفر در مقاطع مختلف تحصیلی وارد کلاس‌های درس خواهند شد که با بررسی‌هایی که انجام شد، در دوران کرونا با سه درصد افت تحصیلی مواجه بودیم و پنج درصد افت تحصیلی در پایه اول دبستان داشته‌ایم. لذا مشکلات مربوط به دوران کرونا باید با عزم جدی برطرف شود.
با اشاره به اینکه در کل استان ۲۳هزار نفر بازمانده از تحصیل گزارش شده، بیان داشت: این افراد به صورت نقطه زنی با کد ملی شناسایی شدند. برخی از بازماندگان تحصیل به دلیل نداشتن موبایل ترک تحصیل کردند که در دوران کرونا برخی معلمان وام گرفتند تا برای دانش‌آموزان خود موبایل خریداری کنند. وی می‌گوید: تعداد کل دانش‌آموزانی که در سال تحصیلی ۱۴۰۱ در مقاطع مختلف تحصیلی وارد کلاس‌های درس خواهند شد، ۹۴۱هزار و ۲۰۴ نفر است که ۴۸۲هزار و ۹۳۹ نفر از آنها پسر و ۴۵۸هزار و ۲۶۵ نفر دختر هستند. عسکری عنوان کرد: در استان فارس دارای تنوع مدارس از جمله مدارس استعدادهای درخشان، شاهد و شبانه‌روزی هستیم و در این استان ۲هزار و ۱۲۸ واحد غیردولتی مستقر هستند که بیشترین این مدارس در نواحی یک و دو شیراز هستند. عسکری با اشاره به اینکه میانگین تراکم استانی دانش‌آموز در فارس ۲۴ درصد است، گفت: میانگین سرانه دانش‌آموز در کلاس استان ۲۲/۴ درصد است و با توجه اینکه حدود ۲۶۰هزار دانش‌آموز در کلان‌شهر شیراز داریم، می‌توان گفت از نظر فضا با مشکل مواجه هستیم. مدیر آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه دریافت شهریه در زمان ثبت‌نام به جز هزینه کتاب و بیمه ممنوع است، گفت: از روز یکشنبه برنامه‌ها را در مدارس متمرکز کردیم و من هم شخصاً در مدارس حضور پیدا می‌کنم تا نظارت مستقیم در فرایند ثبت‌نام‌ها داشته باشیم. وی اظهار داشت: از ابتدای مهرماه تاکنون مبلغ ۱۰۰میلیارد تومان از طریق وزارتخانه در قالب سرانه فصل پنج به استان فارس اختصاص یافت که ما هم مستقیماً این مبلغ را به حساب مدارس واریز خواهیم کرد؛ تاکنون مبلغ ۱۴میلیارد تومان را به حساب مدارس استان واریز کردیم. عسکری یادآوری کرد: از مدیران مدارس خواهشمندم در زمان ثبت‌نام از اولیا نسبت به دریافت وجه اقدام نکنند. در زمان ثبت‌نام دریافت هر وجهی ممنوع است و دریافت وجه پس از ثبت‌نام هم در قالب انجمن اولیا و مربیان صورت می‌گیرد که در آنجا هم اختیاری است؛ در واقع مدیران مدارس اجازه دریافت وجه اجباری از اولیای 
دانش‌آموزان ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی