[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

به کمک فناوری نانو؛ ساخت میکروربات برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، روزنامه شیراز نوین


محققان دانشکده‌های دندانپزشکی، مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه پنسیلوانیا طی یک پژوهش سیستمی ‌را نمایش دادند که به طور خودکار می‌تواند باکتری‌های عامل پوسیدگی و پلاک دندان را از بین ببرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پن تودی، این فناوری در حقیقت انبوهی از میکروربات‌ها است که به عنوان مسواک و نخ دندان عمل می‌کند و روشی نوین و خودکار برای انجام فعالیت تکراری اما حیاتی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را ارائه می‌دهد. چنین ابزاری به خصوص برای افرادی کارآمد است که مهارت لازم برای مسواک زدن به تنهایی ندارند.
بلوک‌های سازنده این میکروربات‌ها ذرات نانو اکسید آهن هستند که فعالیت کاتالیستی و مغناطیسی انجام می‌دهند. محققان با استفاده از میدان مغناطیسی توانستند حرکت و تنظیمات میکروبات را طوری هدایت کنند که ساختارهایی به شکل برس مسواک تشکیل دهند و هرگونه پلاک را از سطح دندان بزدایند یا به شکل زنجیره‌هایی بلند در آیند که می‌توانند مانند نخ بین دندان‌ها را پاک‌سازی کنند. در هر دو مورد، واکنش کاتالیستی سبب شد نانوذرات مواد آنتی‌میکروبی تولید کنند که باکتری‌های خطرناک در دهان را از بین می‌برند.
آزمایش‌های این سیستم روی دندان‌های مدل و انسان واقعی نشان داد مجموعه ربات‌ها می‌توانند اشکال مختلفی را تشکیل دهند تا بیوفیلم‌های چسبنده‌ای را نابود کنند که به ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه منجر می‌شود. محققان دانشگاه پن یافته‌های خود در این زمینه را در ژورنال ACS Nano منتشر کرده‌اند.
«هیون کو» یکی از استادان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و همچنین از مؤلفان این پژوهش می‌گوید: روتین‌های مراقبت دهان و دندان خسته کننده هستند و چالش‌های متعددی برای مردم ایجاد می‌کنند.
ادوارد استیگر محقق ارشد پژوهش از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی در این باره می‌گوید: ذرات نانو را می‌توان با استفاده از میدان‌های مغناطیسی شکل داد و کنترل کرد. ما فرچه‌هایی شکل دادیم که می‌توانند در یک فضا جارو کنند و به عقب و جلو (مانند نخ دندان) حرکت کنند. این روند شبیه یک بازوی رباتیک عمل می‌کند که کشیده می‌شود و سطح را پاک‌سازی می‌کند. این سیستم را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد تا مجموعه‌های نانو ذرات بسازد و حرکات را به طور خودکار کنترل کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی