[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

شگرد تمیزکردن آب آکواریوم را یاد بگیرید ، روزنامه شیراز نوین

تمیزکردن آکواریوم یکی از مواردی است که زیبایی آکواریوم را دوچندان می‌کند. بنابراین بهتر است هر هفته یک بار آب آکواریوم را با روش‌های اصولی تمیز نمایید.
به گزارش نمناک، معمولاً ماهی باید در یک منطقه با تهویه مناسبی از اتاق نگهداری شود. آب تمامی موادی که روی دیواره آکواریوم هستند را در خود حل می‌کند و ماهی‌ها نیز کمی محیط خود را کثیف می‌سازند؛ به همین دلیل تمیز بودن آکواریوم اهمیت دارد.
به طور کلی، ماهی‌ها حیوانات خانگی هستند که احتیاج به نگهداری و مراقبت زیادی ندارند. آنها فقط نیاز به کمی غذا، آب پاک و اکسیژن دارند. در این بخش به شما نحوه صحیح تمیز کردن آکواریوم را آموزش می‌دهیم تا بتوانید ماهی‌های خود را در یک محیط تمیز، سالم نگهداری کنید.
برای تمیزکردن آکواریوم به چه لوازمی نیاز دارید؟ 
 آماده کردن همه چیز مانند حوله در ابتدا بسیار مهم است؛ زیرا معمولاً در هنگام تمیز کردن آکواریم مقداری آب از آن خارج خواهد شد. به خاطر داشته باشید که اولویت شما به حداقل رساندن آسیب به ماهی‌هاست. به همین دلیل آب باید کم کم از آکواریوم خارج شود.
برای شروع پاک‌سازی باید لوازم زیر را آماده کنید:
1 سطل خالی
حوله‌های تمیز
1 سیفون آب
1 وسیله پاک‌سازی خزه
تهویه آب
توجه: هنگام تمیز کردن آکواریوم باید بسیار مراقب باشید که ماهی‌ها را مضطرب و آشفته نکنید تا به آنها آسیب نرسد. 
مراحل تمیزکردن آکواریوم 
1. حوله تمیز را در اطراف آکواریوم خود قرار دهید تا آبی را که از آکواریوم به بیرون ریخته می‌شود در خود جذب کند. اگر یک حوله کافی نباشد، حوله‌های بیشتری را در اطراف آن قرار دهید.
2. با دقت تمام وسایل تزئینی داخل آکواریوم را بردارید و آنها را با کمک یک اسفنج و آب گرم، تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی جلبک‌هایی که درون آکواریوم تشکیل شده اند را پاک کرده باشید.
3. از پاک کننده‌های خارجی ساینده و سوزش آور استفاده نکنید زیرا آنها در داخل وسایل تزئینی آکواریوم ته نشین می‌شوند و ممکن است به ماهی شما آسیب برسانند. از سوی دیگر مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده برای ماهیان شما سم هستند.
4. شیشه داخلی آکواریوم را با استفاده از وسیله زداینده جلبک تمیز کنید؛ حرکات بالا به پایین و برعکس را به آرامی انجام دهید. برای انجام این کار ابتدا از قسمت سفت و زبر اسکرابر و سپس قسمت صاف آن استفاده کنید.
5. از یک توری برای جمع آوری جرم‌ها و کثیفی‌هایی که به سطح آب آمده اند استفاده کنید. سپس مقداری از آب آکواریوم را توسط سیفون خارج کنید. بخش زیادی از آب را توسط سطل خالی کنید. 
در صورت امکان می‌توانید از یک پمپ کوچک نیز استفاده کنید که کار خروج آب از سیفون را ساده تر کند؛ سیفون را روی سنگریزه‌هایی که کثیف است، قرار دهید تا بخشی از کثیفی آن را از بین ببرد. مراقب باشید که هیچ سنگی توسط سیفون مکیده نشود. هنگامی که 15 یا 20 درصد از کل آب موجود در آکواریوم باقی مانده است سیفون را بردارید.
برای تمیز کردن آکواریوم مجبور نیستید که تمام سنگ‌های درون آن را تمیز کنید، تمیز کردن تعدادی از آنها کافی است. 
6. دوباره وسایل تزئینی تمیز را درون آکواریوم قرار دهید و سپس آب تمیز را از شیر آب به آکواریوم اضافه کنید تا پر کردن مخزن با تهویه آب تکمیل شود. هنگام ریختن آب در آکواریوم، مراقب باشید که آن را به آرامی و از یک گوشه انجام دهید تا باعث مضطرب کردن و اذیت ماهی‌ها نشود. 
توصیه‌های لازم برای تمیزکردن آکواریوم 
آکواریوم را حداقل یک بار در ماه بشویید. 
از سفید کننده یا هر نوع صابون برای تمیز کردن آکواریوم استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است ماهی را مسموم کنید. 
اگر جلبک‌هایی را مشاهده کردید که در حال رشد در آکواریوم هستند، لازم است فوراً آن را تمیز کنید. 
از ظروف تمیز فقط برای آکواریوم خود به طور انحصاری استفاده کنید؛ زیرا ممکن است باکتری‌هایی که می‌توانند به ماهیان شما آسیب برسانند، از طریق ظروف متفرقه وارد آکواریوم شوند. 
ماهی‌هایی معروف به «لجن خوار» (مانند گربه ماهی کوچک) وجود دارد که می‌تواند از طریق آلودگی‌هایی که در آب شنا می‌کنند، خود را تغذیه کنند. قبل از وارد کردن این ماهی‌ها به داخل آکواریوم خود، اطمینان حاصل کنید که آنها با ماهی‌های شما سازگار هستند.
درجه دمای آبی که داخل آکواریوم می‌ریزید باید با دمای آب موجود در مخزن ماهی یکی باشد تا از شوکه شدن ماهی‌ها جلوگیری شود. 
اگر داخل آکواریوم از گیاهان دریایی استفاده می‌کنید، حتماً آنها را با دقت پاک کنید و خوب بشویید. 
در نهایت باید توجه داشته باشید که قرار دادن ماهی‌های زیاد در یک آکواریوم موجب کثیف شدن سریع‌تر آب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی