[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

حیوانی که زبانش هم‌وزن فیل است!، روزنامه شیراز نوین

اگر تصور می‌کنید فیل حیوان درشت اندام و سنگین وزنی است، برای حیرت کردن، لحظاتی این تصور را به سمت حیوانی ببرید که فقط زبانش هم وزن یک فیل بالغ است.
به گزارش نمناک، دنیای پر از شگفتی حیات وحش دنیایی است که هر چقدر بیشتر به آن ورود کنید بیشتر حیرت خواهید کرد و به عظمت خلقت خداوند پی خواهید برد. این بار می‌خواهیم درباره حیوانی صحبت کنیم که می‌گویند زبانش هم وزن یک فیل بالغ است. حقیقت جالبی وجود دارد که ادعا می‌کند زبان نهنگ آبی که به آن وال آبی هم می‌گویند، از یک فیل سنگین‌تر است. آیا به نظر شما این واقعیت صحت دارد یا خیر؟
بله درست خواندید و باید بدانید که سنگینی زبان یک نهنگ آبی از یک فیل ماده بالغ بیشتر است. بر اساس یک بیانیه در نشنال جئوگرافیک راجع به نهنگ‌های آبی «نهنگ‌های آبی بزرگ‌ترین حیواناتی هستند که تاکنون در کره زمین زندگی کرده و شناخته شده‌اند. این پستانداران دریایی معمولاً 30 متر طول و حدود 181 تن وزن دارند که در اقیانوس‌ها حکومت می‌کنند. زبان آن‌ها به تنهایی می‌تواند اندازه یک فیل وزن داشته باشد. قلب نهنگ‌های آبی نیز بزرگ‌ترین قلب جهان شناخته شده است. طول عمر یک نهنگ آبی حدود 80-90 سال تخمین زده شده است که در میان حیوانات با طولانی ترین عمر قرار دارد.»
حال بیایید وزن یک فیل را با زبان یک نهنگ آبی مقایسه کنیم.
وزن فیل چقدر است؟ گفته می‌شود که وزن فیل‌های نر 6.80 تن و ماده‌ها تا 3.60 تن می‌باشد. وزن بچه فیل‌ها نیز هنگام تولد بین 89-119 کیلوگرم است.
وزن زبان یک نهنگ آبی چقدر است؟
به گفته اسپنسرویلکی تینکر نویسنده کتاب نهنگ‌های جهان (در سال 1988)، برآورد شده است که وزن زبان یک نهنگ آبی بزرگ به 3 تن و 629 کیلوگرم می‌رسد. ویکی پدیا نیز در ادعای خود به مقاله 1915 استناد می‌کند که وزن نهنگ آبی می‌تواند حتی تا 3 تن هم باشد.
به نظر می‌رسد این واقعیت تا حد قابل توجهی صحیح است. با توجه به منابع ذکر شده فوق، سنگینی زبان یک نهنگ آبی 3.60-2.70 تنی می‌تواند معادل وزن یک فیل ماده بالغ باشد اما بعید است که وزن آن بیشتر از یک فیل نر بالغ باشد، پس فیل مورد نظر ماده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی