[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

پیشتازی فارس در مهارت‌افزایی کارشناسان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس ضمن تشریح خدمات این مرکز، گفت: استان فارس به عنوان استان معین آموزش و مهارت‌افزایی کارشناسان رسمی جنوب کشور تعیین شد. مهرداد کرمی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران و در ابتدا ضمن تبریک هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس منشأ غرور ملی است و موجب شد توطئه مشترک شرق و غرب برای به‌زانودرآوردن ملت ما شکست بخورد.
او افزود: مردم با برخورداری از رهبری آگاه و توانا، صحنه‌های زیبایی از وفاق ملی را در دفاع مقدس به نمایش گذاشتند و دفاع ما یک نبرد کاملاً شرافتمندانه بود. کرمی در ادامه از افتتاح منطقه آموزش و مهارت‌افزایی کارشناسان رسمی جنوب کشور در شیراز خبر داد و گفت: با افتتاح این منطقه، استان فارس به عنوان استان معین استان‌های جنوبی کشور تعیین شد و از این پس ارتقای کارشناسان استان‌های جنوبی نیز از مسیر استان فارس میسر خواهد شد.
به گفته کرمی، در این راستا کشور به 8 منطقه تقسیم شده که استان فارس، استان معین کشور در منطقه 3 می‌باشد.
رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس همچنین اظهار داشت: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی در فارس وجود دارد و معتقد هستیم استفاده از ظرفیت دانشگاه و اساتید در این عرصه ضروری است.او با بیان اینکه بهره مندی از نظرات کارشناسان رسمی در جامعه نیازمند فرهنگ سازی است و مردم قبل از شروع هر فعالیت اقتصادی باید از مشاوره کارشناسان رسمی استفاده کنند، افزود: بعضاً مشاهده شده مردم در زمینه کارهای اقتصادی و اجتماعی، هزینه‌های زیادی می‌کنند، اما به این نکته توجه نمی‌کنند که با یک هزینه کم و استفاده از کارشناس، می‌توانند موفق‌تر عمل کنند. کرمی تصریح کرد: بخش بسیاری از مشکلات مردم، ناشی از بی اطلاعی مردم از مسائل حقوقی است؛ لذا کارشناسان رسمی دادگستری در رشته‌های تخصصی مختلف کنار مردم هستند و می‌توانند با مراجعه به آنها بیشترین بهره وری را از کار خود داشته باشند. او تأکید کرد: هرچه بیشتر از ظرفیت کارشناسان رسمی استفاده شود، از بسیاری از مشکلات نیز پیشگیری شده و حجم ورودی پرونده‌های قضایی کمتر خواهد شد.
به گفته رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، وقتی مردم به مشکل برمی‌خورند، به دنبال کارشناس می‌روند؛ در حالی که قبل از مشکل باید مراجعه کرد. کرمی در ادامه این نشست خبری نیز گفت: در استان فارس بالغ بر 1000 کارشناس و کارآموز، این آمادگی را دارند که در رشته‌های مختلف به مردم خدمات کارشناسی دهند؛ ضمن اینکه خدمات مشاوره ای رایگان در مساجد و... نیز ارائه می‌شود. او همچنین اظهار داشت: در سال 99 بالغ بر 400 کارآموز جذب و آموزش عمومی آنها تمام شده و 22 مهرماه آزمون پایان دوره از آنها گرفته خواهد شد و در ادامه آموزش‌های تخصصی به آنها ارائه می‌شود و در نهایت در خرداد 1402 مراسم تحلیف آنها برگزار خواهد شد. به گفته کرمی، در سال 1400 نیز برای 170 نفر از کارشناسان ظرفیت جدید ایجاد شده و به زودی دوره آموزش عمومی آنها برگزار خواهد شد.
کرمی با تأکید مجدد بر اینکه بهره گیری از ظرفیت کارشناسان نیازمند فرهنگ سازی است تا جامعه بتواند از خدمات آنها استفاده کند، افزود: در این راستا نقش رسانه‌ها نیز بسیار مهم است. او در ادامه یکی از مطالبات کارشناسان را ارجاع عادلانه پرونده‌ها عنوان کرد و گفت: با به‌کارگیری یک نرم افزار تخصصی، این کار در حال انجام است و در این زمینه به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده است که ارجاع مستقیم کارشناس بدون هماهنگی با مرکز کارشناسان انجام نشود و با هماهنگی سازمان بازرسی اگر دستگاه یا سازمانی، ارجاع را بی‌نام ارسال نکند، تخلف کرده و اسامی آنها به سازمان بازرسی اعلام خواهد شد.
به گفته کرمی، این ارجاع‌ها باید بی نام به مرکز ارسال شود تا مرکز بر اساس معیارهایی که دارد، ارجاع دهد.کرمی همچنین اظهار داشت: بیش از 70 درصد شکایات از کارشناسان نادرست و به دلایل واهی بوده است. او با اشاره به آموزش 50ساعته به کارشناسان نیز گفت: از سال 98 تا به حال، یک ریال به دستمزد کارشناس اضافه نشده است؛ در صورتی که تورم سال‌های اخیر برای همگان مشهود است.
کرمی در پایان نیز از امضای تفاهم نامه با سازمان‌های دولتی و غیردولتی در این راستا خبر داد و اظهار داشت: با امضای این تفاهم‌نامه‌ها خدمات کارشناسی به آنها ارائه می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی