[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

توسعه مخابراتی با تعرفه‌های عدالت‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
تداوم توسعه زیرساخت‌های مخابراتی، افزایش تعداد مشترکان در پهنه استان، استقرار ده‌ها کیلومتر خطوط فیبرنوری، راه اندازی سایت‌های جدید و مهم تر از همه اهمیت بازبینی نرخ تعرفه‌ها به منظور ارائه خدمات بهینه، از مهم‌ترین مواردی بود که مدیرعامل مخابرات استان فارس در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه به آنها اشاره کرد.
فرشید ایزدی ظهر سه شنبه 29 شهریور ماه در کنفرانس خبری با مشکل عدیده ای که مجموعه مخابرات استان فارس با آن روبه‌روست، اشاره کرد و گفت: کمبود درآمدهای مخابرات عامل اصلی توسعه‌نیافتگی و عدم آنتن دهی مناسب است و به موازات آن با مشکلاتی نظیر پرداخت به موقع حقوق پرسنل و بیمه و مالیات هم روبه‌رو هستیم؛ به نحوی که در ماه گذشته درآمد کفاف پرداخت حقوق را نمی‌کرد و دستمزد کارکنان زحمتکش مخابرات طی دو مرحله پرداخت شد. او با اشاره به این موضوع که طی 12 سال گذشته تعرفه‌های مخابراتی افزایش نیافته، اظهار داشت: بسیاری از نقاط شهرستان شیراز و استان فارس درخواست تلفن ثابت دارند اما به دلیل مشکلات امکان توسعه شبکه وجود ندارد؛ این در حالی است که در اپراتورهای جهانی 20 درصد از درآمد را صرف توسعه می‌کنند. وی در ادامه با تشریح برخی دیگر از مشکلاتی که مخابرات به دلیل عدم تحقق تعرفه‌های عدالت محور با آنها روبه‌روست، اظهار داشت: مطالبات بازنشستگان، بیمه پرسنل و معوقات پیمانکاران چند ماه است که پرداخت نشده و مخابرات در تمام استان‌های کشور زیان‌ده است. مدیرعامل مخابرات استان فارس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سال‌هاست مخابرات نتوانسته نیروی کارآمد جدید جذب کند، بیان کرد: مهاجرت و قطع همکاری در نیروهای متخصص مخابرات افزایش یافته و به دلیل کمبود منابع مالی، امکان به‌روزرسانی و خریداری تجهیزات جدید را نداریم. همه اینها زمینه‌ساز بروز مشکلات دوچندانی در حوزه آی تی می‌شود.
ایزدی در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آمار و ارقامی افزود: بیش از 1.5میلیون مشترک فعال در استان فارس و 2میلیون شماره تلفن منصوبه وجود دارد و این در حالی است که درآمد تلفن ثابت به صورت ماهیانه در استان فارس 6 تا 6500 تومان است، اما هزینه نگهداری خط 15هزار تومان است که با وجود مشکلات در تلفن ثابت، بیش از 11هزار خط تلفن راه‌اندازی کردیم. راه‌اندازی 149 کیلومتر فیبر نوری، 16هزار و 968 ای‌دی‌اس‌ال و 576 وی‌دی‌اس‌ال از دیگر مواردی بود که مدیرعامل مخابرات ایران به آن اشاره و عنوان کرد: با وجود مشکلات، در توسعه بیکار نبودیم، ولی می‌توانست بیشتر شود؛ تا جایی که از ابتدای سال تاکنون در شیراز و صدرا 25 سایت جدید نصب شده و 50 سایت نیز در شیراز ارتقا یافته است، اما اگر تجهیزات را به روز کنیم، کیفیت ارتقا پیدا می‌کند.
او با یادآوری اینکه در شرایط کنونی هم اقدامات توسعه‌ای به ویژه در زیرساخت، انجام می‌شود، گفت: به عنوان مثال در استان فارس از ابتدای امسال تاکنون ۵۸۵ خط FTTH دایر کرده‌ایم؛ حال آنکه اگر تعادل مناسبی بین درآمد و هزینه بود، امکان ۵ برابر شدن این میزان وجود داشت. ایزدی با اشاره به وعده وزیر ارتباطات در خصوص دایر شدن ۲۰میلیون پورت FTTH تا پایان چهار سال کار دولت سیزدهم، تأکید کرد که اگر تعرفه‌ها منطقی و عادلانه نشود، قطعاً این هدف تهدید خواهد شد و دور از دسترس می‌ماند. ایزدی ریشه همه این مشکلات را در انطباق نداشتن درآمد و هزینه این شرکت طی ۱۲ سال گذشته دانست و با تصریح اینکه مخابرات به شرکتی زیان‌ده بدل شده است، گفت: امروز در پرداخت مطالبات پیمانکاران هم با مشکل مواجه هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی