[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

اگر سرما خورده‌اید لب به این گیاه نزنید! ، روزنامه شیراز نوین

بیدمشک گیاهی است که عرق آن را به دلیل خواص درمانی و مفید بسیار استفاده می‌کنند، اما این خوشبوی پرخاصیت مضراتی نیز دارد که به آن می‌پردازیم.
به گزارش صدآنلاین، بیدمشک گیاهی است از نژاد بید که سنبله‌های آن دارای اسانس خوشبو و معطر است. اسانسی از گل‌های این گیاه گرفته می‌شود که به آن عرق بیدمشک می‌گویند. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی، برای معطر کردن شربت‌ها نیز به کار می‌رود. برای تولید عرق بیدمشک، ابتدا آب و گل‌های گیاه را می‌جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می‌شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق بیدمشک است.
عوارض عرق بیدمشک
عرق بیدمشک قند خون را پایین می‌آورد؛ بنابراین افرادی که قند خون پایین دارند، نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنند؛ کودکان زیر ۲ سال، زنان باردار و شیرده هم باید در استفاده از بیدمشک احتیاط کنند.
همچنین افراد با سن کمتر از ۱۶ سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا آبله مرغان هستند و نیز اشخاصی که از زخم‌های دستگاه گوارشی، گاستریت و نفخ رنج می‌برند، باید از مصرف بیدمشک و عرق آن خودداری کنند.
مصرف بیدمشک در بارداری
مصرف شربت بیدمشک و عرق بیدمشک در بارداری و شیردهی به مقدار کم و با نظر پزشک، به منظور تسکین تنش‌های روحی، جسمی و کاهش افسردگی دوران بارداری مفید است.
به طور کلی از آنجایی که دوران بارداری، دورانی حساس و مهم به شمار می‌رود، مصرف بیش از حد گیاهان دارویی توصیه نمی‌شود؛ چراکه ممکن است به جنین آسیب وارد کند. با وجود این با توجه به اینکه یکی از مشکلات شایع زنان در طی بارداری، افسردگی دوران بارداری و تنش‌های روحی است، برای تسکین این تنش‌ها در صورت ضرورت می‌توان از مقدار کمی مخلوط عرق بیدمشک و عرق بهارنارنج استفاده نمود. از آنجایی که هرگونه تنش روحی و جسمی در سلامت آینده کودک مؤثر است، اهمیت به بهبود حالات مادران باردار بسیار مهم است.
عرق بیدمشک یکی از پرطرفدارترین عرقیات در میان زنان باردار به شمار می‌رود؛ با وجود این به دلیل طبیعت سرد آن، مصرف بیش از حد آن ممکن است به جنین آسیب وارد کند. همچنین لازم به ذکر است برای اطمینان از سالم بودن گیاهان دارویی مورد استفاده، بهتر است محصولات شرکت‌های معتبر و با علامت استاندارد استفاده شود.
خاصیت عرق بیدمشک 
عرق بیدمشک دارای خواص متعدد و متنوعی است. مصرف این عرق به پایین آوردن قند خون کمک بسیاری می‌کند؛ بنابراین افرادی که دارای قند خون بالا هستند، می‌توانند این نوشیدنی را بدون مواد شیرین‌کننده مصرف کنند تا در صورت بالا بودن قند خون به کاهش آن کمک کنند.
از دیگر خواص درمانی عرق بید می‌توان به تقویت قلب اشاره کرد. این عرق به دلیل داشتن ترکیبات ژرانیون سالیسین و تانن در تسکین اعصاب و ناراحتی‌های قلبی و رفع درد و خستگی مؤثر است. عرق بیدمشک همچنین در درمان کم خونی 
کاربرد دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی