[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

صدرا طلایه‌دار رویدادهای فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

آیین گشایش جایزه ادبی صدرا به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شهر جدید صدرا برگزار شد.
این مراسم صبح دوشنبه 28 شهریورماه با حضور شهردار صدرا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، رئیس کمیسیون حقوقی، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر صدرا، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، مسئول سازمان بسیج هنرمندان فارس، رئیس اداره امور کتابخانه‌های شهرستان شیراز، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا و جمعی دیگر از مقامات مسئول و اساتید فرهنگی و مجموعه‌های مردمی با همراهی اصحاب رسانه در پردیس دانشگاه آزاد صدرا برگزار شد.

شهردار شهر جدید صدرا در این مراسم گفت: گسترش زیرساخت‌های شهری و جبران خلأهایی که زمینه‌ساز محرومیت شهروندان صدرا می‌شود، به صورت ویژه در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد. 
دکتر بهزاد پرنیان با ارائه پیشینه ای از تأسیس این شهر جدید، افزود: روند جانمایی شهر صدرا از اوایل دهه 70 در مجاورت کلان‌شهر شیراز کلید خورد و یکی از اهداف آن کنترل جمعیت شهر شیراز بود. در اوایل دهه 80 روند مسکونی شدن شهر صدرا با ارائه خدمات از سوی شرکت عمران آغاز شد و در سال 1389 شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا تأسیس شدند و ارائه خدمات به شهروندان به شهرداری 
واگذار گردید. 
وی خاطرنشان کرد: روند توسعه زیرساخت‌های شهرجدید صدرا در ادوار پیشین آنچنان‌که شایسته بود تحقق نیافت و امروزه با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم که خلأ زیرساخت‌های فرهنگی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. به همین منظور در سالیان اخیر تلاش‌های زیادی در راستای جبران کم‌کاری‌های پیشین انجام شده و در اولین قدم سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا تأسیس شد که پس از شیراز، دومین شهر در استان فارس است که مجوز فعالیت آن را از وزارت کشور 
اخذ کرده‌ایم.
دکتر پرنیان با اشاره به اهمیت رویدادهای فرهنگی در راستای نشاط‌افزایی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی، بیان کرد: با تأسیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری صدرا، فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، با رونق روزافزونی همراه شده که آیین گشایش جایزه ادبی صدرا یکی از مهم‌ترین و بهترین اقدامات این سازمان است.
شهردار صدرا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سخنرانی میان اساتید فرهنگ و هنر کار آسانی نیست، به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی در تعالی جامعه اشاره کرد و بیان داشت: میزبانی از چهره‌های ماندگار افتخار بزرگی برای شهر جدید صدراست و در تلاش هستیم تا از ظرفیت‌های رفیع آنان برای رونق مؤلفه‌های فرهنگی و ارزشی بهره‌مند شویم.

در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس رسالت دستگاه‌های فرهنگی و مدیریت شهری را در تعالی جامعه مهم و بنیادین ارزیابی کرد.
سید حسین حقایقی از آیین گشایش جایزه ادبی صدرا که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا پایه‌ریزی شده، به عنوان یک رویداد فرهنگی رفیع یاد کرد و افزود: شهر جدید صدرا نام دانشمند و فیلسوف برجسته ایرانی را به شایستگی بر خود گذاشته و باید از این فرصت مغتنم به درستی بهره برد؛ چراکه بینش حکیم ملاصدرا در باورها و ایدئولوژی‌های جمهوری اسلامی از جایگاه ارزنده ای برخوردار است و این در حالی است که در باطن شعر فارسی نیز مبانی ارزشی و متعالی مشهود است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرمایشاتی از امام راحل(ره) گفت: جوهره انقلاب اسلامی در ابعاد عرفان و فلسفه از صدرالمتألهین شیرازی نشئت می‌گیرد و در بعد فقهی هم وامدار فقه جواهری، نوشته آیت اله العظمی نجفی است. به همین دلیل جامعه اسلامی باید از این ظرفیت‌های بی‌همتا و ارزشمند بیشتر بهره‌مند شده و در معرض آشنایی با اندیشه‌های بزرگانی دینی و ادبی قرار گیرد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در ادامه با اشاره به مجاهدت‌های شاعران این سرزمین، بیان کرد: شهریار هویت شعر فارسی را در دوره ای باززنده‌سازی کرد که رضاخان تلاش‌های بسیاری را در راستای کمرنگ‌کردن هویت شیعی ایرانیان پایه ریزی کرده بود. به همین دلیل بود که شهریار شعر عاشورایی را با رویکردی نوین تقویت کرد و با ادغام نگاه‌های انقلابی و ارزشی در قالب فرهنگ و هنر گامی بلند برای احیای مضامین ارزشی برداشت.
حقایقی با اشاره به این موضوع که در پرتو ادبیات ناب دینی می‌توان به رستگاری رسید، اظهار داشت: اسطوره‌های فقهای شیعه از شعری همانند «علی ای همای رحمت» به عنوان اثری ماندگار و جاوادنه در شعر ارزشی یاد می‌کنند و به راستی که اگر این رویکرد فرهنگی ارزشمند دچار کمرنگی شود، با آسیب‌های دوچندانی روبه‌رو خواهیم شد.
او مسئولیت مدیریت شهری را در راستای اقدامات فرهنگی رسالتی خطیر و سنگین ارزیابی کرد و افزود: نهادها و دستگاه‌هایی نظیر فرهنگ و ارشاد و شهرداری‌ها باید تفکر ناب صدرالمتألهین را سرلوحه کار خود قرار دهند و بر پایه فعالیت‌های ارزشی جامعه را به سوی تعالی سوق دهند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در بخش پایانی سخنانش به سومین حرم اهل بیت(ع) هم اشاراتی داشت و افزود: شیراز شهر گنبدهای برافراشته است که در رأس همه آنها حرم احمد بن موسی(ع) می‌درخشد و در عرصه فرهنگی نیز بزرگانی نظیر حافظ شیرازی می‌زیسته اند که تفکرات آنها ریشه در مبانی الهی و آسمانی داشته است.

در ادامه این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اظهار داشت: امروزه شهرداری‌ها در تمام دنیا متکفل تأمین و توسعه زیرساخت‌های حوزه فرهنگ و هنر هستند و بسیاری از اتفاقات خوب فرهنگی به واسطه حضور پرتوان مدیریت شهری آغاز می‌شود.
حمیدرضا قانعی خواستار تداوم فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر شد و اظهار داشت: برخی از رویدادهایی که شهرداری‌ها آغاز می‌کنند، به نقطه پایان نمی‌رسد و به صورت گذرا از کنار آن عبور می‌کنیم. در حالی که جریان‌های فرهنگی و هنری در قالب‌های مختلف باید تداوم داشته باشد و در پرتو استمرار آن به نتایج مطلوب دست یابیم.
وی با تقدیر از نگرش و فعالیت‌های فرهنگی مدیریت شهری صدرا عنوان کرد: رویکردی که شهرداری و سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری صدرا پیش گرفته، دارای بارقه‌های عقلایی و منطقی است که با پرهیز از فعالیت‌های زودگذر و مقطعی، به دنبال جریان‌سازی و تعالی فرهنگی هستند.
قانعی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه رویدادهای فرهنگی و هنری در شهر جدید صدرا دارای اثرگذاری ماندگاری در گستره جغرافیایی شهر شیراز هم باشد، خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته، آیین گشایش جایزه ادبی صدرا به صورت کشوری برگزار می‌شود و امید است ظرفیت‌های بسیار خوب فرهنگی و هنری که در استان فارس وجود دارد، با رویکرد هم افزایی در کنار این جایزه ادبی قرار گرفته و منجر به نتایج پرباری برای استان شود.
وی از جایزه ادبی صدرا به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگی معتبر استان یاد کرد و افزود: این رویداد می‌تواند به عنوان یک افتخار و نشان فاخر ادبی و فرهنگی در سالیان آینده برای شهر صدرا و شیراز باشد و عموم جامعه به نحو شایسته ای از آن بهره‌مند شوند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پایان ابراز کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس پشتیبانی از رویدادهای فرهنگی را رسالت خود می‌داند و از این رو نگران کمبود حضور فیزیکی ادارات فرهنگی در شهر صدرا نباشید.
قانعی در بخش پایانی سخنانش گفت: باید با رویکردی جهادی و انقلابی استعدادهای نوجوانان و جوانان این شهر را پرورش داد و مجموعه فرهنگ و ارشاد فارس در هر جا که جرقه‌هایی از استعدادهای فرهنگی وجود داشته باشد، وارد میدان شده و کمک بیشتری خواهد کرد.

در ادامه این آیین، رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و عمرانی شورای اسلامی شهر صدرا در سخنانی به تشریح آیین گشایش جشنواره ادبی صدرا پرداخت و عنوان کرد: به منظور ارتقای سطح ادبی شهر صدرا، این جشنواره با سه هدف شناسایی و تقویت نویسندگان، شاعران گمنام جوان و ادبای شهر صدرا، هویت بخشی به شهر صدرا و تقویت حوزه شعر، داستان کوتاه و ادبیات داستانی در جهت اجرای اقدامات فرهنگی در سطح ملی به فعالیت می‌پردازد.
خداکرم فیروزمند اضافه کرد: این جشنواره ادبی در چهار رشته با موضوع «صدرا آرمان‌شهر خواهد بود اگر...»، «صدرا شهر من شهری که دوستش دارم»، «حفاظت شهروندان از محیط‌زیست طبیعی و بوستان‌ها»، «زندگی در آپارتمان‌ها و رعایت حق همسایگی و سبک زندگی آپارتمان‌نشینی» و «مشکلات و معضلات شهری و راه حل‌های آن» برگزار خواهد شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و عمرانی شورای اسلامی شهر صدرا همچنین با بیان اینکه صدرا شهری با قومیت‌های مختلف فرهنگی است، گفت: متأسفانه در شهر صدرا با عدم استقرار ادارات فرهنگی مواجهیم و نیاز اساسی شهروندان به استقرار اداراتی همچون ورزش ‌و جوانان است.
فیروزمند در پایان گفت: یکی از مطالبات بحق مردم شهر صدرا ایجاد کتابخانه است؛ چراکه کتاب و کتاب‌خوانی موردتوجه مردم این شهر است.

فاطمه پیمانی، مدیر اجرایی جایزه ادبی صدرا یکی دیگر از سخنرانان این آیین بود.
او با تقدیر از حمایت‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا که به مضامین مؤلفه‌های فرهنگی آنچنان که شایسته است، بها می‌دهند، اظهار داشت: برخورداری از یک جامعه بانشاط و سالم، از مسیر افزایش فهم و دانایی انسان‌ها می‌گذرد و در همین زمینه نخستین جایزه ادبی صدرا در چهار محور داستان کوتاه، شعر آزاد و کلاسیک و طنز نظم و نثر برای جمع‌آوری آثار با محوریت شهر صدرا فراخوان داده و می‌کوشد با تقویت مبانی فرهنگ شهروندی و مضامین فرهنگی و هنری، به بیدارسازی استعدادهای خفته و غنی شهر صدرا همت گمارد.
وی با تأکید بر این موضوع که مسیر شهر سالم و با نشاط از روح سالم شهروندان می‌گذرد، اظهار داشت: به یاد داشته باشیم که دکتر پرنیان، شهر صدرا را از میان انبوهی از مشکلات تحویل گرفت و به سمت آرمان‌شهر آینده هدایت می‌کند. همچنین باید از دکتر فرج‌زاده، ریاست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهر صدرا قدردانی کرد که بسیاری از خلأهایی که ریشه در کم‌کاری‌های دستگاه مرتبط دارد را با تلاش و کوشش شبانه‌روزی جبران می‌نماید. این نمونه‌ای از هنرمندی مسئولان شهری است که با کمک مردم شهر صدرا متبلور شده است و امروز می‌خواهیم این عرصه هنرمندی را در کنار بیان نیازها و ضرورت‌های شهری به عنوان الگویی فراگیر و ملی با نگاه هنرمندانه در قالب شعر و داستان، با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی استان ثبت نماییم و ضمن ارتقای هویت شهری در شهرهای جدید، مسیر راهی را در مقابل مدیران آینده، شهروندان، اهل ذوق و فرهنگ و اقشار مختلف در گستره میهن عزیزمان روشن سازیم. در همین زمینه باید از مسئولان و مفاخر فرهنگی استان که در این رویداد حضور پررنگی داشته و به آن منزلت و اعتبار می‌دهند، 
سپاسگزاری کرد.
مدیر اجرایی جایزه ادبی صدرا در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا با توسل به راهکارهای مختلفی در تلاش هستیم تا سرانه مطالعه و کتاب‌خوانی در شهر جدید صدرا را افزایش داده و بر این باوریم که برخورداری از یک جامعه بانشاط و سالم از مسیر افزایش فهم و دانایی انسان‌ها می‌گذرد.
در این رویداد که با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی فارس، دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و سازمان بسیج هنرمندان استان فارس برگزار می‌گردد، دکتر عبدالرضا قیصری به عنوان دبیر علمی و خانم فاطمه پیمانی به عنوان مدیر جایزه ادبی صدرا رسماً معرفی شدند و احکام 12 عضو هیئت علمی و داور این رویداد به آنان تحویل داده شد.
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است در پایان این مراسم از پوستر و لوگوی جشنواره ادبی صدرا رونمایی شد و بر اساس آن تمامی علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این جشنواره از سراسر کشور آثار خود را تا 15 آذرماه به دبیرخانه این جشنواره در چهار بخش شعر آزاد، شعر کلاسیک، داستان کوتاه و طنز اجتماعی ارسال کنند و در اواخر دی ماه آیین اختتامیه اولین جایزه ادبی صدرا برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی