[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

آغازبه‌کار رویداد ملی «تا ثریا» در شیراز، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس، اولین رویداد ملی «تا ثریا» به همت سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه فجر فارس و دفتر استان فارس شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز برگزار شد.
سردار یدالله بوعلی فرمانده سپاه فجر فارس در آغاز این رویداد ملی، اظهار داشت: تولید علم همیشه از چند نفر شروع می‌شود و با حمایت شرکت‌ها به بهره‌برداری اقتصادی می‌رسد؛ پس نباید از ارائه ایده‌ها غافل ماند.
وی با اشاره به اینکه ممکن است دسترسی ما به دانش جهانی کمتر باشد، تأکید کرد: ما نباید از پیشرفت‌های جوانان در عرصه‌های مختلف غافل بمانیم.
سردار بوعلی با تأکید بر اینکه ورود سپاه در این حوزه یک ورود حمایتی است، ادامه داد: باید در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نگاه همه جانبه داشته باشیم.
فرمانده سپاه فجر فارس با اشاره به اینکه بسیج در همه اقشار حضور دارد، تصریح کرد: این حوزه دارای خلأ بسیاری است و موازی‌کاری باعث مشکلاتی در این زمینه شده است. باید متمرکز شویم و یک هماهنگی میان دستگاهای مرتبط با این حوزه به وجود آید تا با این هم‌افزایی، نیازها بهتر تشخیص داده شده و بهتر از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شود.
سرهنگ پاسدار قاسم علیپور معاون هماهنگ کننده سپاه فجر فارس هم در این برنامه، با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بیشترین توجه را به دانش‌بنیان‌ها داشته اند، تصریح کرد: در این راستا سپاه فجر فارس برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها و به مرحله اقتصادی رساندن فعالیت‌های این گونه شرکت‌ها، بسیج کردن که مأموریت اصلی سپاه است را در این راه به کار گرفت.
وی با بیان اینکه ۸۹ طرح فناورانه برای رویداد تا ثریا به دبیرخانه ارسال شد، ادامه داد: در نهایت ۱۵ طرح دانش‌بنیان و ده نیاز سازمان‌های اقتصادی بر اساس زنجیره نیاز استان برای ارائه در این رویداد انتخاب شد.
به گفته علی پور، در دانش‌بنیان‌ها مسئله اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی جایگاه قابل توجهی دارد که باید مورد توجه مسئولان امر قرار بگیرد.
حقی مدیرعامل شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج هم در ادامه، با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان از ده سال اخیر مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، اظهار داشت: هم اکنون حدود دو درصد از اقتصاد در کشور توسط دانش‌بنیان‌ها تأمین می‌شود که برای جبران عقب‌ماندگی باید مدل‌های خاصی را در نظر بگیریم.
وی با اشاره به اینکه چالش جدی در حوزه دانش‌بنیان‌ها داریم، گفت: وزن اصلی اقتصاد ما در کشاورزی، صنایع و معادن و نفت است؛ در حالی که وزن اصلی در دانش‌بنیان‌ها در حوزه‌های خدمات بازی و سرگرمی و امثال آن است و این یعنی حجم زیادی از مسائل ما عملاً از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها بی‌بهره هستند.
به گفته حقی، چالش دوم در دانش‌بنیان‌ها این است که مجموعه‌های سرمایه گذاران و پشتیبان‌ها به صورت هم افزار عمل نمی‌کنند و این باعث شده آن ظرفیت پشتیبانی آنگونه که باید، دست پشتیبان‌ها 
را نگیرد.
عدم وجود عدالت در دسترسی به منابع، چالش سوم است که به گفته حقی، دانش‌بنیان‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند.
مدیرعامل شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج با بیان اینکه اگر سپاه می‌خواهد اقدامی انجام دهد باید این چالش‌ها را برطرف کند، تأکید کرد: رویداد تا ثریا مسیر رفع این چالش‌ها را نشان می‌دهد.
به گفته وی، تیم‌های شرکت کننده در این رویداد با حضور در میز‌های مذاکره ظرفیت‌های خود را به سرمایه‌گذاران ارائه داده و از عدالت در نوآوری بهره‌مند خواهند شد.
وی با بیان اینکه ارائه تیم‌های فناور از دیگر اقداماتی است که در برنامه تا ثریا برای جذب سرمایه گذار و پشتیبان برگزار می‌شود، ادامه داد: این مسئله از دیگر اقدامات رویداد ملی تا ثریاست که سرمایه‌گذاران مختلف با طرح این سؤالات از سوی دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف، بدانند که چه مسئله‌ای جدی است و باید روی آن متمرکز شد تا مسیر برای فعالیت و تمرکز دانش‌بنیان‌ها فراهم ‌شود.
حقی گفت: مجموعه پیشگامان در سپاه، وظیفه تجاری‌سازی تیم‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان مردمی را برعهده دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی