[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

کاهش آسیب با برنامه‌محوری ، روزنامه شیراز نوین

دکتر فرداد درودی مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) به همراه طاهره زندی علی آبادی نایب‌رئیس ccm و نماینده وزارت خارجه، نسرین گودرزی نماینده وزارت کشور در ccm، دکتر کامبیز محضری کارشناس کشوری پیشگیری از آسیب‌های بهزیستی و اعضای تیم ccm با مدیرکل، معاون پیشگیری و کارشناسان پیشگیری بهزیستی فارس دیدار کردند و از ایستگاه‌های کاهش آسیب تحت نظارت بهزیستی فارس بازدید نمودند. دکتر درودی با بیان اینکه هدف ‏UNAIDS حمایت از افرادی که با HIV زندگی می‌کنند یا در معرض بیشترین خطر ابتلا به HIV هستند، می‌باشد و هدف از جانمایی ایستگاه‌های کاهش آسیب مبارزه مستقیم با پیامدهای ویرانگر مصرف مواد مخدر و پیشگیری از گسترش عفونت‌های خطرناک همچون انواع هپاتیت، ایدز، سل و نیز بهبود زخم‌های عمیق و عفونی ناشی از مصرف مواد در بین مصرف کنندگان است.
مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز با اشاره به نقش سازمان بهزیستی در کاهش آسیب و بیماری‌هایی از قبیل ایدز و انواع هپاتیت و تجلی بارز این نقش پیشگیرانه در ایستگاه‌های کاهش آسیب شهر شیراز گفت: رهبری این برنامه پیشگیرانه با سازمان بهزیستی است؛ چراکه بهزیستی به گروه‌های پرخطر دسترسی دارد، اما این خدمت‌رسانی باید با تعامل با سایر ارگان‌های ذی‌ربط انجام گیرد.
دکتر کامبیز محضری کارشناس کشوری پیشگیری از آسیب‌ها نیز با اشاره به اینکه بهزیستی فارس علی‌رغم چالش‌ها و مشکلات در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها موفق و فعال عمل کرده است، گفت: باید همکاری‌های بین بخشی بهبود یابد و کلیه ارگان‌ها با هم زبان شدن، یک برنامه و مفهوم را دنبال کنند و خدمات مؤثر و کارشناسی تقویت گردد. دکتر محضری ضمن تقدیر از بهزیستی به دلیل خدمات مثبت در ایام کرونا در ایستگاه‌های کاهش آسیب، گفت عملکرد ایستگاه‌ها ایجاد سلامتی، بهداشت و خدمات پیشگیرانه اجتماعی و حمایتی مختلف است. 
محمدرضا هوشیار مدیر کل بهزیستی فارس نیز گفت: در حال حاضر تعداد ۳ ایستگاه کاهش آسیب (کانکس) در شیراز در حال خدمت رسانی هستند و توزیع اقلام بهداشتی، تست اچ آی وی، آگاه سازی و آموزش‌های پیشگیرانه در این ایستگاه‌ها انجام می‌شود. هوشیار ادامه داد از ابتدای سال۱۴۰۱ تاکنون ۱۰۶۷ نفر از خدمات این ایستگاه‌های کاهش آسیب استفاده کرده اند که از این تعداد ۷۵ نفر را زنان تشکیل داده‌اند. هوشیار اظهار داشت: تعداد ۳ مرکز سرپناه شبانه با تیم سیار وابسته نیز در شیراز فعال هستند و خدماتی اعم از اسکان، غذا، توزیع اقلام بهداشتی و آموزش‌های پیشگیرانه را جهت معتادان ارائه می‌کنند و همچنین یک تیم سیار ترنس‌یار هم در شیراز داریم که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون به ۱۱۵ نفر توسط این تیم خدمات رسانی شده است. مدیرکل بهزیستی فارس ارتقای آموزش‌های علمی و کاربردی پرسنل مراکز کاهش آسیب، تمرکز بر خدمات سیار در پاتوق‌ها توسط مراکز سیار، ارتقای کیفی سازی و ایجاد انگیزه جهت مراجعه به مراکز کاهش آسیب با مشوق‌های انگیزشی مانند ارتقای کیفیت وعده‌های غذایی ارائه میان وعده و... اضافه نمودن ساعات ارائه خدمات در مراکز و ساعات ورود به مراکز سرپناه با توجه به رسیدن فصل سرما، را از برنامه‌های شش ماهه دوم بهزیستی فارس در زمینه ایستگاه‌های کاهش آسیب عنوان کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی