[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

فجر در جمع مدعیان تیم مطلوب هواداران از راه رسید؟، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا جوکار- فجر شهید سپاسی شیراز هفته پنجم لیگ دسته یک را با یک پیروزی شیرین و باارزش مقابل میزبان مدعی و نامدار خود سایپا تهران به پایان رساند.
فجری‌ها برای دومین هفته پیاپی به پیروزی رسیده و با ۹ امتیاز خود را به بالای جدول و رده سوم رساندند تا در جمع مدعیان لیگ قرار بگیرند.
رجب زاده یاران خود را در این بازی با دو تغییر نسبت به دیدار قبل وارد زمین کرد؛ بهروز هوشمند به جای محمد آژیر که محروم بود، در قلب خط دفاعی در کنار ایران خواه قرار گرفت و توانست به خوبی جای خالی این بازیکن را پر کند. همچنین آرش ملکی در سمت چپ خط دفاعی قرار داده شد.
سرمربی فجری‌ها در این بازی هم‌ همانند بازی قبلی از بحیرایی در پست هافبک دفاعی بهره برد و خسروی و معصومی یک خط جلوتر بازی کرد. حسین مهربان هم خیلی بیشتر به خط حمله نزدیک و به آل کثیر اضافه می‌شد.
گل زودهنگام فجری‌ها در دقیقه ۱۴ که روی یک کار تمرین شده به ثمر رسید، با توپ‌گیری از هافبک‌های سایپا و یک پاس در عمق زیبا از آل کثیر و فرار دیدنی مهربان و ضربه نهایی این بازیکن زمینه ساز گل اول فجر شد.
بعد از گل، فجر ناخواسته عقب نشست و سایپا در ادامه نیمه اول صاحب توپ و میدان بود، ولی این فجر بود که در سازمان دفاعی بی نقص و عالی دفاع عمل کرده و با گلر مطمئن خود، سد محکمی جلوی نارنجی پوشان تهرانی ایجاد کرده بود. در نیمه دوم، باز هم این سایپا بود که صاحب توپ بود ولی عملاً فرصتی برای نفوذ و ایجاد موقعیت خطرناک پیدا نمی‌کرد. بازیکنان سایپا که از عمق دفاع فجر توفیقی برای نفوذ پیدا نکردند، در بیشتر لحظات بازی سعی می‌کردند با بردن توپ به کناره‌ها و سانتر روی دروازه فجر، موقعیت ایجاد کنند، اما این فجری‌ها بودند که با آرامش و تمرکز بالا، در خط دفاع موفق و همچنین روی ضد حملات هم خطرناک ظاهر شدند. سفیدپوشان شیرازی چند موقعیت خطرناک را نیز روی ضدحملات از دست دادند.
در دقایق پایانی روی یکی از معدود موقعیت‌های خطرناک سایپا، نزدیک بود دروازه فجر باز شود که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و فجر شهید سپاسی در پایان برنده دیدار بزرگ و سخت هفته شد. فجر با قرار گرفتن در رده سوم، به جمع مدعیان پیوست.
حال به چند نکته مهم از بازی اشاره خواهیم کرد:
1. به نظر می‌رسد رجب زاده به ترکیب و سیستم موردنظر خود رسیده و همچنین هماهنگی و ریتم بازی این تیم در حال پیشرفت و کامل شدن است.
۲. گل زودهنگام فجری‌ها و عقب نشستن این تیم، آزمون و چالش سختی برای خط دفاعی ایجاد کرد که آنها از این آزمون موفق و سربلند بیرون آمدند .
۳. فجری‌ها به‌صورت تیمی و سازمان یافته دفاع می‌کنند و با پوشش مناسب، فرصتی به حریف نمی‌دهند. به نظر می‌رسد فجر در این تاکتیک تمرینات منظم‌ و بسیار خوبی پشت سر گذاشته است. البته برای اجرای صحیح هر تاکتیکی به خصوص کارهای دفاعی، لازم است بازیکنان اشتباهات فردی کمتری انجام دهند و با تمرکز بالا بازی کنند. پنج هفته و تنها یک گل خورده نشانگر عملکرد فوق العاده این تیم است‌.
۴. مهره‌چینی رجب زاده در میانه میدان‌ توازن و دوندگی خط هافبک فجر را بیشتر کرده، ولی همچنان هافبک‌های فجر کمتر در موقعیت شوت زنی قرار می‌گیرند و کم شوت می‌زنند.
۵. فجر بهترین ابزار برای اجرای تاکتیک دفاع و ضدحمله در اختیار دارد. تعویض‌های رجب زاده در این بازی هم توازن و هم‌ روند خوب تیم را حفظ کرد و حتی در دقایق پایانی، این روند بهتر هم شد.
۶. خلاقیت فردی و بازی خوب مهره‌های هجومی این تیم یعنی عیسی آل کثیر و حسین مهربان، دوندگی‌های زیاد سعید زارع و همچنین یار تعویضی این تیم ابوالفضل بابایی، از فجر تیمی خطرناک در حمله ساخته و در هر لحظه از بازی توانایی ایجاد خلق موقعیت را دارند.
۷. فجر همچنان در ضدحملات زیاد فرصت سوزی می‌کند. ابوالفضل بابایی می‌توانست باز هم تعویض طلایی رجب زاده لقب بگیرد. این بازیکن فرصت این را داشت که در بهترین موقعیت و بهترین زمان بازی همچون هفته گذشته تیر خلاص و گل دوم فجری‌ها را به ثمر برساند که این فرصت طلایی را از دست داد و این استرس را تا پایان بازی با فجر نگه داشت. همچنین شوت زیبای رضا مستعلی پور دیگر بازیکن تعویضی فجر هم با واکنش زیبای گلر سایپا دفع شد.
۸. به نظر می‌رسد بازیکنان فجر و همچنین کادر فنی این تیم به ثبات تاکتیکی، روحی و آرامش لازم رسیده‌اند و این دو پیروزی اعتماد به نفس آنها را بالا برده باشد.
9. رجب زاده همچنان که قبل از شروع فصل قول داده بود، در ۵ هفته ابتدایی تیمی قلدر و سرسخت روانه مسابقات کرده است. تیمی که سخت گل می‌خورد، سخت به حریفان موقعیت می‌دهد و از طرفی در ضدحملات هم خطرناک و زهردار عمل می‌کند.
امیدواریم این روند رو به رشد فجری‌ها در هفته‌های آتی همچنان ادامه داشته باشد و با حفظ تمرکز و بازی‌های خوب، موقعیت تیم فجر در بالای جدول مستحکم تر شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی