[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۵
  • دوره جدید

مسئول رسیدگی به فعالیت غیرقانونی باشگاه‌ها کیست!؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: «مسئولیت برخورد با باشگاه‌ها و تیم‌های غیرقانونی در‌ ورزش چه شخص و یا نهادی است؟»
این سؤال بارها توسط بسیاری از ورزشکاران و خانواده‌های ورزشی از مسئولان پرسیده شده و پاسخ آن نیز واضح و روشن داده شده که «بازرسی و حراست اداره کل ورزش و جوانان مسئول رسیدگی به تخلفات این باشگاه‌های غیرقانونی در عرصه ورزش می‌باشد.»
 طرح این مبحث در این گزارش به دلیل صیانت از ورزشکاران و جلوگیری از تخلف برخی باشگاه‌های غیرقانونی در سطح استان است.
اینکه در این برهه از زمان به این مسئله مهم پرداخته می‌شود کاملاً مشخص می‌باشد، چراکه با نزدیک شدن به فصل تابستان و تعطیلی مدارس، خانواده‌ها فرزندان خود را برای گذراندن اوقات فراغت جذب ورزش و بعضاً مدارس ورزشی در کلیه رشته‌ها می‌کنند.
متأسفانه در استان فارس و به خصوص شهر شیراز به دلیل نبود نظارت کافی از سوی دستگاه‌های ذیربط به خصوص بازرسی اداره کل ورزش و جوانان، شاهد رشد قارچ‌گونه باشگاه‌ها و مدارس آموزش ورزش در تمامی رشته‌ها هستیم که بدون پروانه کاری و مجوز کمیسیون ماده ۵ به فعالیت می‌پردازند.
 در واقع داشتن مجوز قانونی توسط باشگاه ورزشی موجب می‌شود که خانواده‌ها با اطمینان خاطر فرزندان خود را به انجام ورزش در رشته‌های مختلف ترغیب نمایند، حال اینکه همان‌طور که عنوان شد، متأسفانه در ورزش فارس و شیراز هیچ‌گونه نظارت خاصی بر فعالیت باشگاه‌ها صورت نمی‌گیرد و بعضاً مشاهده می‌شود که بیش از نیمی از باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی و مدارس خصوصاً در فوتبال، والیبال، بسکتبال و بدنسازی بدون مجوز فعالیت می‌نمایند.
این باشگاه‌ها  با فراغ بال و خاطری آسوده ناشی از عدم نظارت بازرسی فعالیت چشمگیری دارند و متأسفانه هیئت‌های مربوطه ورزشی تنها به فکر درآمدزایی می‌باشند و قطعاً این‌گونه تیم‌های ورزشی نیز تعهدی در قبال آسیب‌های واردشده و اتفاقات احتمالی ناگواری که رخ می‌دهد، ندارند و بیچاره خانواده ورزشکاران به دلیل عدم آگاهی در ثبت‌نام فرزند خود در این مدارس غیرقانونی دچار صدمات جبران‌ناپذیری خواهند شد.
*بیمه زیر بار مسئولیت باشگاه‌های غیرقانونی نخواهد رفت
 نکته مهم و اساسی را هم در مورد بیمه ورزشی نیز باید عنوان کنیم؛ با توجه به قوانین شرکت بیمه  در صورت بروز حوادث پیش‌بینی نشده برای ورزشکار در هنگام فعالیت ورزشی بیمه‌ها تنها ورزشکارانی را زیر پوشش قرار می‌دهند که در باشگاه‌های دارای مجوز قانونی فعالیت داشته باشند و از ارائه خدمات به بیمه‌شدگان در باشگاه‌های غیرقانونی خودداری می‌نمایند وخانواده‌ها باید توجه داشته باشند که در هنگام ثبت‌نام در باشگاه‌ها، فرزند خود را در تیم‌های ورزشی و مدارس ورزشی دارای مجوز و قانونی در تمام رشته‌ها به خصوص فوتبال، والیبال و بسکتبال اقدام و از مدیران تقاضای رویت پروانه و مجوز قانونی نمایند تا در ادامه دچار مشکل نگردند.
 *دریافت مجوز و پروانه کاری در کمترین زمان ممکن
 در گذشته روند اخذ مجوز برای باشگاه‌های ورزشی با بروکراسی پیچیده اداری همراه بود، ولی اکنون کار آسان‌تر شده و این مجوزها در مدت کوتاه‌تری برای متقاضیان واجدشرایط صادر می‌شود. بنابراین اگر باشگاهی بخواهدکه مجوز دریافت نماید، می‌تواند با مراجعه به اداره کل ورزش و جوانان شهرستان خود تقاضای ثبت و دریافت مجوز و پروانه کاری نماید و با ارائه مدارک لازم در کمترین زمان لازم این مجوز را اخذ کند تا فعالیت قانونی آن سبب آسایش خاطر بازیکنان و ورزشکاران گردد.
*دور زدن قانون توسط برخی هیئت‌ها
برخی هیئت‌های ورزشی به جهت کسب درآمد از بابت برگزاری مسابقات ورزشی در رده‌های مختلف سنی و همین‌طور کسب درآمد از بابت مدارس ورزشی و برگزاری مسابقات و جشنواره‌های ورزشی به خصوص برای دریافت پول از باشگاه‌ها و خانواده ورزشکاران، بدون توجه به مهم‌ترین اصل در انجام فعالیت این‌گونه تیم‌ها و مدارس که همانا مجوز کمیسیون ماده ۵ از اداره کل ورزش و جوانان و پروانه فعالیت می‌باشد به راحتی مجوز حضور این‌گونه تیم‌ها را در عرصه مسابقات درون‌شهرستانی و استانی می‌دهند و معلوم نیست اداره کل ورزش و جوانان و به ویژه بازرسی اداره کل و سایر نهادهای ذیربط مربوط به بررسی تخلفات در حال انجام چه کاری هستند و اساساً آیا تمایل به برخورد با این‌گونه باشگاه‌های  ورزشی را دارند و یا تنها بسنده به ارسال یک بخشنامه نموده که در آن به صراحت از ادارات شهرستان‌ها خواسته شده با فعالیت غیرقانونی باشگاه و تیم‌های ورزشی بدون مجوز و پروانه کاری برخورد و مانع فعالیت آنها گردند.
*پسوند نوین جدید و ... راهکار جدید برخی‌ها!
 اخیراً مشاهده شده برخی باشگاه‌های ورزشی برای اینکه بتوانند به خانواده‌ها و دانش‌آموختگان خود را به دست آورند در کنار فعالیت باشگاه مطبوع، اقدام به ایجاد تیم‌های ورزشی با پسوند و پیشوند نوین جدید و غیره نموده و با این اقدام در تمامی رده‌های سنی از یک باشگاه دو تیم آزمون مسابقات می‌گردد که به‌عنوان مثال یک تیم در رده سنی مثلاً کشوری و دیگری در شهرستان و استان فعالیت می‌نماید.
در حالی که این کار از اصل خلاف است و هیچ باشگاهی حق این‌گونه کارهای خلاف را ندارد و باید برای تآسیس باشگاه جدید حتماً به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و پس از اخذ مجوز ثبت شرکت‌ها و دریافت مجوز از کمیسیون ماده ۵ و پروانه فعالیت از اداره کل با نام جدید در عرصه مسابقات حاضر گردد، در حالی که به جرأت می‌توان گفت در استان فارس به خصوص شیراز این کار غیرقانونی کاملاً با هماهنگی هیئت‌ها به امر قانونی تبدیل شده و بازرسی اداره کل نیز گویا در خواب به سر می‌برد.
*فعالیت اداره کل ورزش بسان عملیات آتش نشانان!
 عملکرد اداره کل ورزش و جوانان فارس در بعد نظارتی همانند آتش‌نشانان شده است که منتظر هستند تا در یک منطقه بحران ایجاد و با اعزام به آن منطقه بحران را کنترل و مهار نمایند و باز منتظر می‌باشند تا در  منطقه دیگری بحران به وجود آمده و به سراغ آن بروند،
نمونه‌های بسیاری در این مورد وجود دارد و نمونه بارز آن در گذشته نه چندان دور، اسکیت بوده و حالا نیز دو و میدانی است و به زودی نیز فوتبال و سایر رشته‌های دیگر نیز دچار معضل خواهد شد و آیا کسی هست که بتواند این مشکلات را قبل از ایجاد آن سر و سامان دهد؟
به نظر عزم راسخی برای مبارزه با فعالیت باشگاه‌های غیرقانونی نزد اداره کل و برخی از هیئت‌های ورزشی وجود ندارد.
*در صورت بروز حادثه برای ورزشکار چه کسی مسئول است!؟
نگارنده معتقد است جلوگیری از فعالیت غیرقانونی تیم‌های ورزشی و مدارس یک امر ضروری است و ممانعت از فعالیت آنان کمک بزرگی به ورزش و به خصوص خانواده خواهد بود. فرض کنید در انجام یک مسابقه فوتبال و یا فستیوال ورزشی برای یک ورزشکار حادثه‌ای ناگوار رخ دهد، در این‌صورت مسئولیت آن به عهده کیست؟ چه کسی و یا چه نهادی می‌خواهد مسئولیت حادثه را برای ورزشکار که در قالب یک تیم و یا مدرسه ورزشی غیرقانونی و بدون پروانه فعالیت داشته را به عهده بگیرد؟!
*تخلف در برگزاری مسابقات فوتبال در شهرستان‌ها
 متأسفانه شاهد هستیم که مسابقات فوتبال در رده‌های سنی در شهرستان‌های استان فارس آغاز و با بررسی اجمالی مشاهده شده است. بیش از نیمی از تیم‌های حاضر بدون پروانه و اخذ مجوز کمیسیون ماده ۵ اداره کل ورزش و جوانان در حال فعالیت می‌باشند که حال معلوم نیست برخورد با این تیم‌های غیرقانونی به عهده هیئت فوتبال استان است که اجازه داده هیئت شهرستان که مستقیم زیر نظر آنها فعالیت کنند و یا وظیفه بازرسی اداره کل است و یا طبق قوانین، اداره اماکن نیروی انتظامی، مسئول برخورد با باشگاه‌های بدون پروانه و فعالیت است.
*عزم جدی رئیس هیئت فوتبال استان برخورد با متخلفان!
آنچه از ماحصل کلام و  مصاحبه‌های حسین قنبری، رئیس جدید هیئت فوتبال استان فارس شنیده می‌شود این است که عزم جدی وی و همکارانش برخورد شدید و قانونی با متخلفان و جلوگیری از انجام فعالیت غیرقانونی تیم‌ها و مدارس فوتبال در تمام شهرستان‌های استان می‌باشد، حال آنکه شنیده می‌شود و دیده شده که برخی شهرستان‌ها بدون تفاوت توجه به مفاد نامه هیئت و اداره کل ورزش و جوانان اقدام به برگزاری مسابقات رده سنی و بعضاً در میان تیم‌های ورزشی از القاب نوین و جدید و غیره استفاده می‌نمایند و بر کسی مشخص و معلوم نیست که آیا کسی ‌می‌خواهد برخورد قاطع و سریع با متخلفان نماید؟
به جرأت می‌توان گفت که خانواده ها اسیر بی‌توجهی برخی مسئولان شدند که حاضر به اجرای قانون نمی‌باشد، خانواده‌ها با فرض قانونی بودن مدارس و تیم‌های ورزشی به دلیل حضور در مسابقات رسمی هیئت‌ها اقدام به ثبت‌نام فرزند خود در مدارس و تیم‌های ورزشی نمودند، حال چه کسی باید جوابگوی آنها باشد؟ 
بهتر است تا دیر نشده، فکر اساسی به حال این موضوع نمود چرا که چشم‌های تیزبین مردم نظارگر بر اعمال هیئت‌های ورزشی خواهند بود و این بماند تا مطالب بعدی...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی