[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

سرطان چاقی؛ کدام سرطان در چاق‌ها بیشتر است؟، روزنامه شیراز نوین

چاقی و اضافه وزن خطرهای زیادی به همراه دارد از جمله این خطرها سرطان است که چاقی یکی از عوامل اصلی در مبتلا شدن به برخی سرطان ها است.
به گزارش نمناک، همه آنهایی که اضافه وزن دارند، شاید یک‌بار به این فکر افتاده اند که وزن خود را کم کنند، بهتر است این کار را زودتر انجام دهید زیرا چاقی و اضافه وزن پیامدهای بدی به همراه دارد.
چربی اضافی بدن می‌تواند منجر به التهاب مزمن شود، به خصوص در مجرای گوارشی. با توجه به ارتباطی که چاقی با سرطان مری(که جزئی از سیستم گوارش است) دارد، ارتباط بین سرطان معده و چاقی نیز تعجب‌آور نیست. التهاب مزمن که می‌تواند به وسیله چاقی تحریک شود، ممکن است منجر به سوزش بیشتر از جانب اسید معده شود که می‌تواند در نهایت به سرطان معده ختم گردد.
بر اساس بررسی‌های جدید، چاقی و اضافه وزن بیش از آنچه قبلاً تصور می‌شد، خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، مانند سرطان معده، سرطان کبد و سرطان تخمدان.
در واقع ممکن است حدود 9 درصد از تمام سرطان‌ها به طور مستقیم به علت چاقی باشند، اما خوشبختانه می‌توان تا حد زیادی جلوی اضافه وزن و در نتیجه ابتلا به بیماری‌هایی از این قبیل را گرفت.
اگر ما دچار اضافه وزن نباشیم در گروه پرخطر قرار نخواهیم گرفت. البته گاهی اوقات، دیگر برای کاهش وزن دیر است، اما سؤال اینجاست که آیا در این شرایط نیز کاهش وزن احتمال بروز خطر را کاهش می‌دهد؟
احتمالاً اطلاعات زیادی در این‌باره وجود ندارد. بیش از هزار بررسی نشان داده است که چاقی و اضافه وزن نقش مهمی در بروز چندین نوع سرطان دارد که برخی از انواع آن قبلاً مشخص شده‌اند و شامل سرطان‌های روده بزرگ، مری، کلیه، رحم و سینه است.
سرطان معده
چربی اضافی بدن می‌تواند منجر به التهاب مزمن شود، به خصوص در مجرای گوارشی. با توجه به ارتباطی که چاقی با سرطان مری(که جزئی از سیستم گوارش است) دارد، ارتباط بین سرطان معده و چاقی نیز تعجب‌آور نیست. التهاب مزمن که می‌تواند به وسیله چاقی تحریک شود، ممکن است منجر به سوزش بیشتر از جانب اسید معده شود که می‌تواند در نهایت به سرطان معده ختم گردد.
سرطان کبد
چاقی می‌تواند موجب تغییراتی در کبد شود که درست مانند اثر مصرف الکل است. چاقی خطر بروز سنگ کیسه صفرا را هم افزایش می‌دهد. داشتن سنگ کیسه صفرا خطر ابتلای به سرطان کیسه صفرا را بالا می‌برد؛ در این حالت ما با چیزی شبیه به مکانیسم سیروز کبد که منجر به سرطان می‌شود، می‌میریم!
اما این نوشیدن الکل نیست که آسیب ایجاد می‌کند، بلکه چاقی خودش چربی کبد را تغییر می‌دهد که به آن بیماری کبد چرب غیرالکلی می‌گویند.
سرطان کیسه صفرا
چاقی خطر بروز سنگ کیسه صفرا را افزایش می‌دهد؛ سنگ صفرا، رسوب کم کلسترول است که می‌تواند باعث التهاب کیسه صفرا گردد و به نظر می‌رسد، داشتن سنگ کیسه صفرا خطر ابتلای به سرطان کیسه صفرا را بالا می‌برد.
سرطان پانکراس(لوزالمعده)
ما می‌دانیم که چاقی می‌تواند فرایند تولید انسولین را تضعیف نماید. اختلال در فرآیندهای معمول سوخت‌وساز بدن ناشی از پانکراس ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده ختم شود.
سرطان تخمدان
سلول‌های چربی، هورمون استروژن تولید می‌کنند و به نظر می‌رسد استروژن اضافی، مقصر اصلی ابتلا به سرطان سینه و سرطان رحم در زنان سنگین‌وزن است. ظاهراً سرطان تخمدان نیز مانند این دو بیماری به وسیله افزایش سطح این هورمون و التهابات ناشی از چاقی رخ می‌دهد.
مننژیوم
بسیاری از تومورهایی که از مننژ رشد می‌کنند(مننژ بافت نازکی است که مغز و نخاع را می‌پوشاند) در واقع غیرسرطانی هستند.
با افزایش وزن، تیروئید نیز اندازه خود را افزایش می‌دهد. بزرگ شدن تیروئید، شانس بروز جهش‌های ژنی و سرطانی شدن را بالا می‌برد.
اطلاعات کمی در مورد آنچه که باعث ایجاد این تومورها و آنچه که موجب سرطانی شدن آنها می‌شود در دسترس است، اما هورمون‌های اضافی تولیدشده توسط سلول‌های چربی، احتمالاً در این رابطه نقش ایفا می‌کنند.
سرطان تیروئید
باز هم تولید اضافی(یا عدم تولید) هورمون در اینجا مورد توجه است، اما با افزایش وزن، تیروئید نیز اندازه خود را افزایش می‌دهد؛ بزرگ شدن تیروئید، شانس بروز جهش‌های ژنی و سرطانی شدن را بالا می‌برد.
مولتیپل میلوما(میلوم چندگانه)
التهاب مزمن در اینجا نیز نقش دارد. چاقی احتمالاً پروسه التهابی را تحریک می‌کند که منجر به افزایش تغییر سلول‌های مغز استخوان و میلوم متعدد خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی