[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

عوارض خوردن غذای تکراری، روزنامه شیراز نوین

برای همه ما اتفاق افتاده که به دلایل مختلف چند وعده غذای تکراری خورده‌ایم و هیچ‌گاه به تأثیر آن بر سلامت خود توجه نکرده‌ایم.
به گزارش مشرق، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که نباید غذای تکراری بخورید و هر روز باید به غذای خود تنوع بدهید؟ شاید تا به حال این مسئله خیلی برایتان اهمیتی نداشته، اما بسیار مهم است که شما هر روز غذای تکراری نخورید؛ حتی اگر عاشق یک غذا هستید زیرا برای سلامتی‌تان مفید نیست.
افراد معمولاً رژیم‌های غذایی متفاوتی دارند و احتمال اینکه در طول روز به طیف مختلف مواد غذایی دسترسی داشته باشند، زیاد است و در نتیجه این اتفاق می‌تواند تنوع خوبی را ایجاد کند، اما در این بین بعضی از آنها به دلایل مختلف و یا علاقه خاص به یک ماده غذایی سعی می‌کنند، غذا های تکراری بخورند که باعث ایجاد مشکلاتی که می‌خوانید خواهد شد.
کمبود مواد مغذی
بدن ما نیاز به طیف وسیعی از مواد مغذی دارد؛ به میوه و سبزیجات نیاز دارد تا بتواند به خوبی عمل کند. پس شما باید از مواد غذایی با انواع رنگ‌ها و شکل‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید. در غیر این‌ صورت دچار کمبود مواد مغذی خواهید شد.
آسیب به سلامت گوارش
خوردن طیف وسیعی از مواد غذایی که در محیط اطراف وجود دارد، باعث می‌شود گوارش ما بهتر کار کند، باکتری‌های سالم افزایش پیدا کرده و گوارش بهبود بخشیده شود، اما اگر فقط یک نوع غذا بخورید، به سیستم گوارش آسیب وارد می‌شود.
تأثیر روی طول عمر
تحقیقات روی بیش از 50 هزار خانم نشان می‌دهد آنهایی که غذای تکراری می‌خورند، طول عمر کمتری دارند، اما افرادی که غذاهای متنوع می‌خورند، معمولاً میزان سلامتشان بیشتر است.
کلافگی و خسته شدن از غذا
غذا باید سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز باشد. پس تغییر و تنوع در آن نیاز است و شما می‌توانید حس بهتری پیدا کنید و سرگرمی داشته باشید و دچار کلافگی و یکنواختی نشوید.
آسیب به سلامت متابولیک
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی متنوع می‌خورند، خطر کمتری برای بیماری متابولیک دارند که ترکیبی از عوامل نا سالم است و باعث ایجاد بیماری قلبی و دیابت می‌شود. افرادی که تنوع غذایی دارند، معمولاً سطح کلسترول، چربی شکم و فشارخون در آنها کنترل شده است.
محدود شدن منابع مغذی
همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، اگر شما فقط روی یک ماده مغذی تمرکز کنید، باعث می‌شود که یک ماده در بدنتان بیش از حد افزایش پیدا کرده و از طرفی در مواد غذایی دیگر دچار کمبود شوید که آسیب‌زننده است و شاید حتی در یک ماده مغذی زیاده‌روی کنید.
آسیب به سیستم ایمنی
تنوع نداشتن در مواد غذایی به سیستم ایمنی آسیب وارد می‌کند و حتی ممکن است افراد را در برابر عفونت ضعیف کند، زیرا بدن به چیزهای مختلف عادت نکرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی