[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

برگزاری کارگاه بازیگری در شیراز، روزنامه شیراز نوین

کارگاه بازیگری با مدیریت کوروش حیدری در شیراز برگزار می‌شود.دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و آموزشگاه سینمایی کوروش برگزار کننده این دوره است و مدرسین که در این دوره یونس آبسالان، محمدرضا محمدجانی (دکترای جامعه شناسی از دانشگاه آزاد تهران و استاد دانشگاه)، کوروش کرمی (فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه هنر تهران و استاد دانشگاه)، پیمان رسولی (آهنگساز، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی)، موسی منوچهری (فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس) و کوروش حیدری (نویسنده و کارگردان) هستند.
حیدری درباره این این کارگاه گفت: در زمینه بداهه پردازی و کشف توانمندی‌های بدن در اجرا و همچنین یادگیری اصول مقدماتی و پایه‌ای بازیگری، این کارگاه با رویکردی متفاوت نسبت به کارگاه‌هایی‌ست که تاکنون در شیراز برگزار شده است. من ترکیبی از اساتید دانشگاه و پیشکسوتان و نسل جدید را کنار هم گردآوری کردم تا به علاقه‌مندان ادای دین کرده باشم و سمت و سوی هم جانبه به کارگاه داده باشم و از طرف دیگر، به هرچه پربار بودن این دوره کمک شایانی شده باشد.وی درخصوص سبک ها و روش های و تکنیک های به کار برده شده عنوان کرد: از آنجایی که احساس می شود در شیراز جز افراد محدودی، ما به شدت دچار فقر اطلاعات در بین افرادی هستیم که به صورت عملی (تئاتر) کار می کنند بر آن شدیم که ابتدا با تمرینات پایه ای راه را برای افراد مستعد هموار کنیم. ما سعی می کنیم از جنبه های مختلف از جمله: جامعه شناسی، موسیقی، بیان در بازیگری، فرم و زبان بدن بازیگر، تحلیل نقش و کار روی متن به صورت اصولی،  به هنرجو اطلاعات دهیم که با آگاهی نسبی وارد این عرصه شود و همچنین با تشویق آنها به مطالعه و معرفی کتاب هایی کلیدی و ارزشمند آنها را در این مسیر یاری خواهیم داد. به عقیده حیدری اگر بازیگر با اطلاعات کافی وارد عرصه هنر شود، کارگردان های ما هم مجبور خواهند شد که اطلاعاتشان را افزایش دهند. زیرا این یک اصل هست که همیشه کارگردان باید اطلاعاتش از بازیگر بیشتر باشد و وقتی این دو با اطلاعات کافی  شروع به تولید آثار هنری می کنند مسئولین نیز برای درک آثار تولید شده به لحاظ زیباشناسی و... مجبور به بالا بردن آگاهی شان خواهند شد. این هنرمند افزود: اگر نگاهی به آثار تولید شده در چند سال اخیر داشته باشیم متوجه سیر نزولی تئاتر در شیراز می شویم. ما قابلیت تولید آثار پست مدرن را داریم و در این زمینه مسئولین نباید از دانشجویان این رشته قافل شوند و میدان را برای آنها باز بگذارند. پر واضح و مبرهن است که شیراز منبع استعداد در عرصه هنر است؛ حال اگر شکوفا نمی‌شوند باید دلیل را جای دیگری جستجو کرد. وی درباره شیوه ای که در این کارگاه ارائه شده است چه تفاوتی با دیگر شیوه ها دارد و ویژگی هایش چیست عنوان کرد: ویژگی بارزی که این کارگاه دارد این است که در پایان دوره هر آن چیزی که ذهن هنرجو را قلقلک می دهد، درک درست از هنر بازیگری چه به لحاظ تکنیکی و زیباشناسی چه به لحاظ اخلاقی خواهد بود. عادت به مطالعه و پژوهش و یادگیری اصولی بازیگری چه به لحاظ تئوری و چه به لحاظ عملی و اینکه هنر بازیگری را در راستای رسیدن به یک رهایی و آرامش روحی  به آن بیاندیشند نه چیز دیگر.
کوروش حیدری در سال ٨٧ به موسیقی روی آورد و به دلیل علاقه‌ای که به پیانو داشت این ساز را زیر نظر استاد احمد عابدی آغاز کرد و پس از یک سال آموزش موسیقی، تصمیم به شرکت در کلاس بازیگری می‌کند. به همین دلیل در زمستان ١٣٨٧ به تهران می رود و در آموزشگاه سینمایی روزنه ثبت نام می کند. پس از اتمام کلاس بازیگری در سال ١٣٨٨ دوره کارگردانی سینما را در شیراز شروع می‌کند و اولین فیلم کوتاهش را به اسم «رویا» می سازد. وی ورک شاپ مستندسازی زیر نظر محمدرضا اصلانی، تحلیل فیلم و فیلم نامه نویسی را زیر نظر سعید عقیقی می گذراند و در همان زمان با هادی کمالی مقدم آشنا می‌شود و در کارگاه بازیگری او در شیراز و تهران شرکت می کند. بعد از آن در بهمن ماه ١٣٨٩ وارد دانشگاه آزاد شیراز می شود و در رشته کارگردانی تئاتر ادامه تحصیل می دهد. در پاییز ١٣٩٠، کمالی مقدم با او تماس می‌گیرد و از او می خواهد برای همکاری در اجرای نمایش «اسب های پشت پنجره» به تهران برود. او به مدت یک هفته فیلمبرداری مجموعه را به عهده می گیرد. در همان سال نمایش نامه «مثل باران با من حرف بزن» اثر تنسی ویلیامز و «خرس های پاندا» ماتئی ویسنی یک را در دانشگاه، کارگردانی می کند و مورد توجه استاد آبسالان قرار می گیرد و در اسفند ماه ١٣٩١ فیلم مستند «ذوالقرنین با من حرف می زند» را کلید می زند. گفتنی است در پایان دوره به هنرجویان مدرک معتبر داده می شود. این در حالی است که ثبت نام تا ٢٢تیرماه ١٣٩٦ ادامه دارد و کلاس ها از ابتدای مردادماه در مرکز دوره های تخصصی کوتاه مدت دانشگاه آزاد واقع در  میدان دانشجو آغاز خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی