[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

کتابک: نهاد مجازی ترویج کتابخوانی ، روزنامه شیراز نوین

کتابک، پنجره‌ای به جهان خواندن است و دانایی، دانایی برای آگاه شدن، آگاه شدن برای دگرگون شدن و دگرگون کردن.
کتابک برآن است که راهنما و یاوری باشد برای گزینش مواد خواندنی مناسب برای کودکان و نوجوانان ایرانی و همسایگان ایران.
این پنجره گشوده ‌است تا تو بتوانی از آن به جهان خواندن نگاهی بیندازی و از این جهان بیکران بهره ببری.
این جا خانه‌ توست. دست در دست هم دهیم تا دنیایی بهتر برای کودکان خود بسازیم دنیایی در آرامش، دوستی و مهر.
تاریخچه شکل‌گیری و فعالیت‌ها
اندیشه شکل‌گیری کتابک به عنوان نهاد مجازی ترویج کتاب‌خوانی در سال ۱۳۸۵ با گسترش فعالیت‌های اینترنتی در ایران میان مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و خانه کتابدار کودک و نوجوان شکل گرفت. با توجه به این‌که هر دو نهاد وابسته به نهاد مادر (شورای کتاب کودک) هستند، قرار بر این شد که از پتانسیل نیروهای داوطلب شورا در نهاد تازه پایه‌گذاری شده استفاده شود. بنابر تفاهم و توافق امضا نشده، سقف همکاری‌ها از همان آغاز پنج‌ساله پیش‌بینی‌شده بود و قرار بر این بود که پس از آن کتابک خود بتواند منابع مالی اداره و گسترش‌اش را پیدا کند. منابع مالی و انسانی این طرح هم بر دو پایه کار داوطلبانه و موظف دیده شده بود. از ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ کتابک گام‌های طراحی و برنامه‌ریزی و تولید محتوا را پیش برد، در سال ۱۳۸۷ کتابک در فضای وب جای گرفت و کار خود را به عنوان مروج کتابخوانی و آگاهی‌رسانی در عرصه ادبیات کودکان پیش گرفت. برنامه‌ریزی حرفه‌ای و تولید محتوای با برنامه، از همان آغاز کتابک را به یک نهاد معتبر در ترویج کتابخوانی و اطلاع‌رسانی فرهنگ و ادبیات کودکان شناساند.
با پایان سال ۱۳۹۰ و با توجه به بحران‌های اجتماعی و اقتصادی دامنگیر جامعه ایران، کتابک بدون منابع مالی یا باید به کار خود پایان می‌داد، وضعیتی که دامن‌گیر بسیاری از نهادهای فرهنگی در ایران می‌شود، یا این که از ظرفیت‌های جامعه سود می‌برد و با بازطراحی به کار خود ادامه می‌داد. گسترش کار داوطلبانه، گردآوری کمک‌های کوچک سبب شد کتابک سال‌های ۱۳۹۱ تا پایان ۹۲ را نیز پشت سربگذارد. سال ۱۳۹۳ برای کتابک با ثبات بیشتر پیش رفت و اما از پایان این سال، برنامه‌ریزی برای روزآمد کردن کتابک آغاز شد. گسترش کاربرد گوشی‌های همراه هوشمند و تبلت نسبت کامپیوترهای رومیزی و نوت‌بوک‌ها، ما را نیز وادار کرد که اگر می‌خواستیم بمانیم باید همساز با این ابزارها خود را نوآمد می‌کردیم. هزینه‌های انجام این کار و به ویژه گسترش مخاطبان و اجاره سرور اختصاصی، کارهایی بود که برای سال ۱۳۹۴ پیش‌بینی شد. تأمین این هزینه‌ها اگرچه برای مؤسسه کوچک ما بسیار سخت بود، اما با کوشش سخت اعضای موظف و داوطلب سرانجام از پس آن برآمدیم. اکنون کتابک در این سال در قالب تازه و واکنش‌گرا که توانایی دیده شدن در تلفن‌های همراه و تبلت را دارد، روی یک سرور اختصاصی آماده گسترش نقش خود است که ترویج کتابخوانی در جامعه پویا و جوان ایران است.
کتابک برآیند کار کوشندگان و دست‌اندرکاران مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن (دوره زمانی ۱۳۸۵- ۱۳۹۰) است. نهاد کتابک با این هدف طراحی شده است که راهنما و ترویج کننده مواد خواندنی مناسب برای کودکان ایرانی و کودکان سایر کشورهای فارسی‌زبان باشد و محتواهای وابسته به این موضوع را در اختیار مادران و پدران، آموزگاران، مربیان، کتابداران و مروجان قرار دهد.
کتابک در پی آن است که زندگی معنوی کودکان و نوجوانان ایرانی و همسایگان ایران را با کارهای فرهنگی و آموزشی پیشرفت دهد.
کتابک لذت بردن از خواندن و دانستن و آگاهی را حق همه کودکان می‌داند. کودکان برای این که بهتر و بیشتر بدانند و از خواندن لذت ببرند، باید مادران و پدران، آموزگاران، مربیان و کتابداران آگاه‌تری داشته باشند. کتابک کوشش می‌کند محتواهای مناسب ترویج خواندن را برای این گروه ها فراهم کند.
کتابک براین باور است که برای ساختن دنیایی بهتر برای کودکان و نوجوانان باید به آن‌ها کمک کرد تا بهتر ببینند و بیشتر بخوانند. کتابک می‌خواهد پلی باشد برای رسیدن به این هدف بزرگ. کتابک به همکاری داوطلبانه شما برای گسترش فرهنگ خواندن خوش‌آمد می‌گوید. 
زمینه‌های همکاری گسترده است و هرکسی بنا بر گرایش، علاقه و توانایی خود می‌تواند یاری‌گر ما باشد. 
 تلفن: ٨٨٧١۶٩۵۴ / نمابر: ۸۸۵۵۳۵۲۸
نشانی: تهران، خیابان یوسف‌آباد، خیابان بیست‌‌وسوم، کوچه شایان، پلاک ٢۶، طبقه اول
کد پستی: ۱۴۳۳۸۳۴۳۷۳
صندوق پستى: ٧۴۴-١۴٣٣۵
ایمیل: ketabakinfo[@]gmail.com

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی