[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

زمین میراث جمشید را می بلعد، روزنامه شیراز نوین

زمین شناسی فارس بررسی‌هایی را در دشت مرودشت در خصوص فرونشست زمین آغاز کرده که یکی از محدوده‌های این مطالعات، زمین‌های اطراف تخت جمشید است.
فرونشست زمین پدیده بحرانی است که سال‌هاست گریبان فارس را گرفته و هر سال باعث ایجاد مشکلات زیاد برای دشت‌های استان می‌شود.
این پدیده که محصول برداشت‌های بی محابا از آب‌های زیرزمینی است، خود را به صورت فروچاله‌های عظیم هم نشان داده اما کماکان اصرار بر برداشت آب و کشت محصولات آب بر، استان فارس را به گفته محققان به رده‌های بالای جدول جهانی فرونشست زمین رسانده است.
شهرستان‌های داراب، فسا، نی ریز، مرودشت و استهبان از جمله شهرستان‌هایی هستند که پدیده فرونشست در آنها بسیار نگران کننده است و باید مطالعات دقیقی پیرامون آن انجام شود.
طی این مدت فرونشست زمین در برخی از دشت‌های فارس به ۳۰سانتی متر هم رسیده و این آمار نگران کننده است. در برخی از این مناطق از جمله استهبان و مرودشت شکستگی‌های زیرزمینی ایجاد شده که به صورت تونل‌های گسیخته بوده و نگران کننده است.
بر اساس اظهارات کارشناسان زمین شناسی عوامل متعددی از جمله انحلال، تراکم نهشته‌ها یا عملیات انسانی نظیر برداشت آب زیرزمینی و استخراج نفت و گاز می‌توانند باعث ایجاد این پدیده ‌شوند.
در دشت مرودشت نیز وضعیت این فرونشست‌ها نگران کننده است؛ به گونه‌ای که فرونشست در پارک جنگلی نزدیک تخت جمشید نیز دیده شده که باید قبل از هر اقدامی مطالعات دقیقی پیرامون بررسی این وضعیت انجام شود.
در این خصوص از چند روز قبل زمین شناسی استان فارس نسبت به برداشت دوباره از وضعیت فرونشست در دشت مرودشت و از جمله اطراف تخت جمشید اقدام کرده است.
در این رابطه مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور (مرکز شیراز) گفت: از چند روز قبل GPS در این دشت نصب شده تا آخرین وضعیت فرونشست در این محدوده به دست آید.
طهمورث یوسفی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴ایستگاه برای جمع آوری این داده‌ها در دشت مرودشت وجود دارد که یکی از این ایستگاه‌ها مربوط به تخت جمشید است.
وی افزود: بر این اساس داده‌ها و اطلاعات از میزان فرونشست‌ها در یک دوره سه روزه جمع آوری شده تا بتوان به نتایج مناسبی دست یافت.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور (مرکز شیراز) با اشاره به اینکه این داده‌ها طی شش دوره دو ماه به دو ماه برداشت می‌شود، گفت: بر این اساس می‌توان به نرخ فرونشست در این محدوده در سال ۹۶ دست یافت.
وی با اشاره به وضعیت نگران کننده فرونشست تأکید کرد: فرونشست زمین در بسیاری از کشور‌های دنیا از قبیل مکزیک، آمریکا، ایتالیا، ژاپن، تایوان، تایلند، انگلستان، ایران و... که با اضافه برداشت از منابع آب‌‌های زیر زمینی مواجه هستند، مشاهده شده که به نسبت، بیشترین فرونشست‌ها در مکزیک (مکزیکوسیتی) و آمریکا (در کالیفرنیا) رخ داده است.
یوسفی با اشاره به اینکه بر اساس این آمار می‌توان دریافت بیشترین نشست زمین در مناطقی است که بیشترین برداشت بی رویه و افت سطح آب‌های زیرزمینی داشته اند، بیان کرد: در سال‌های اخیر نشست زمین همراه با افت سطح آب‌های زیرزمینی در خیلی از آبخوان‌های کشورمان نیز اتفاق افتاده که دشت‌های استان فارس، خراسان، تهران، قزوین و کرمان در رأس بالایی رخداد این پدیده قرار دارند و متوسط نرخ‌های فرونشست تا ۳۰سانتی متر در سال را نشان داده اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی