[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

روش‌ تشخیص مارک‌های تقلبی و اصلی لباس، روزنامه شیراز نوین

این روزها در هر کوچه و خیابانی چندین و چند فروشگاه برند سبز شده است! فروشگاه‌هایی که شاید در همان نگاه اول متوجه تقلبی بودن اجناسش نشوید و پس از استفاده تازه یکی یکی عیب و ایرادهایش را پیدا کنید و از خریدتان پشیمان شوید. تشخیص جنس اصلی از تقلبی مشکل است و نمی‌توان برای برطرف کردنش یک نسخه کلی پیچید، اما می‌توان با رعایت چند نکته ساده، کمی حرفه‌ای‌تر خرید کرد.
اصلاً برند چیست؟
منظور از برند یا مارک، نام تجاری که روی محصول می‌چسبانند نیست. همه لباس‌ها نام تجاری دارند ولی همه آن‌ها برند نیستند. برای این‌که یک محصول تبدیل به یک برند شود، باید وقتی اسم آن می‌آید در ذهن مشتری معنا داشته باشد. یک نام تجاری سال‌ها باید وقت صرف کند و در تولید یک محصول حضور فعال داشته باشد، مشتری‌هایش را راضی نگه دارد و محصولش را با ویژگی‌های خاص و باکیفیت عرضه کند و متنوع و به روز باشد تا نامش اعتبار یک محصول و تبدیل به یک برند شود. 
فروشگاه معتبر، راز خرید مارک
اولین چیزی که باید در خرید پوشاک مارک حواستان به آن باشد، خرید از فروشگاه معتبر است. برندها معمولاً فروشگاه‌هایشان را در مراکز خرید شناخته شده و معتبر تأسیس می‌کنند. بنابراین می‌توانید نمایندگی برندها را در خیابان‌ها و پاساژهای معروف پیدا کنید. البته با توجه به محدودیت‌ها فقط بعضی از برندها در تهران و شهرهای بزرگ نمایندگی فعال دارند. اگر در بازارهای معمولی اجناس روز نایکی، لوئیز ویتون، چنِل، سیکاسکو و آرمانی را دیدید، شک نکنید که تقلبی هستند. اجناس روز این برندها به تعداد محدود تولید و در نمایندگی‌ها توزیع می‌شود.
برندها شناسنامه دارند
در دفترچه 4 یا 8برگی همراه برندهای معروف مشخصات لباس، نحوه شست‌وشو، محصولات جدید، جوایز یا نشان‌هایی که کسب کرده، تاریخ تولید، محل تولید، محل کارخانه و کد لباس درج شده و در واقع شناسنامه آن لباس است. گاهی این شناسنامه داخل لباس دوخته می‌شود مانند شلوارهای لیوایز که برچسب شناسنامه را در پشت شلوارهای جینش دوخته است، برچسبی که قد، دور کمر، کد و مدل شلوار جین روی آن حک شده است.
از طرفی تقریباً همه برندهای معروف سایت اینترنتی دارند که با استفاده از آن می‌توان قیمت، تعداد تولید از آن نوع پوشاک و سایر اطلاعات لباس را چک کرد. اگر کد لباس در سایت نباشد شک نکنید مارک لباستان تقلبی است. 
برش و دوخت باید تمیز و ظریف باشد
اگر یک شلوار معمولی را برگردانید، برای یکی کردن دو قسمت پارچه از چرخ استفاده شده، ولی در بسیاری از لباس‌های مارک دوخت رو و زیر لباس یکی است. از طرفی چون سایزبندی در لباس مارک اهمیت زیادی دارد، نمی‌شود آن را دست خیاط سپرد تا تنگش کند. چون این لباس‌ها جوری برش می‌خورند و دوخته می‌شوند که نشود به راحتی سایز آن را تغییر داد. اگر هم تنگ کنید دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت. از طرفی دوخت جیب‌ها و مارک‌ها باید پایدار و منظم باشد. تعداد دوخت در واحد سانتی‌متر هم باید بالا باشد. معمولاً برندها دوخت‌هایشان ریزتر است. تعداد دوخت لوگو یا مارک روی لباس باید با تعداد دوخت خود لباس یکی باشد.
به زیپ‌ها و دکمه‌ها توجه کنید
زیب‌های لباس‌های مارک باید به راحتی و نرمی باز و بسته شود. همه قسمت‌های آن باید سنگین و از یک رنگ ساخته شده باشد. رنگ قسمت سگک باید طبیعی باشد. لباس‌های مارک معمولاً دکمه و زیپ زاپاس دارند. مثلاً پیراهن علاوه بر دکمه‌هایی که روی لباس دوخته‌اند، دو دکمه اضافی دارد.
در دکمه‌های اصلی نام برند روی تمام دکمه‌ها درج شده که کپی برداری از آن کار سخت و پرهزینه‌ای است. علاوه بر این دکمه‌ها باید محکم دوخته شده باشند. 
لوگو را با دقت ببینید
برندهای معتبر معمولاً برای لوگو از فونت‌های ساده و کلاسیک استفاده می‌کنند و این لوگو را در دکمه‌ها یا حتی روی زیپ درج می‌کنند. محل قرارگیری لوگوی شرکت یکی از چیزهایی است که باید به آن دقت کرد. هر شرکتی لوگویش را در جای مخصوص خود قرار می‌دهد. جنس لوگو ممکن است کاغذی یا پارچه‌ای یا فلزی باشد. از اسپل صحیح کلمات در روی لوگوها‌، تگ‌ها، برچسب‌ها هم مطمئن شوید. در بسته‌بندی مارک‌های اصل اگر دستمال، کیسه یا وسایل جانبی هست، باید همگی لوگو رویشان درج شده باشد.
کشور تولیدکننده چه نقشی دارد؟
بیشتر برندها محصولات خود را دیگر در کشورهای اصلی نمی‌دوزند و به دلیل ارزانی کارگر و هزینه پایین مواد اولیه دوخت را در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند سنگاپور و مالزی انجام می‌دهند. پس محل دوخت و محل تولید پارچه ممکن است با هم متفاوت باشند. البته در کشورهای واسطه، نمایندگی‌های رسمی از همان شرکت‌ها وجود دارد و جای نگرانی نیست. پس اگر روی یکی از تی‌شرت‌های نایکی (NIKE) نوشته شده sengapoor آن جنس هم اصل است.
قیمت مارک چقدر است؟
برای اینکه مطمئن باشید حتماً مارک اصل می‌خرید، می‌توانید قبل از خرید به سایت مراجعه کنید و مشخصات لباس و قیمت آن را ببینید. همه می‌دانند لباس مارک بسیار گران است و دلیلی ندارد تی‌شرت آدیداس که مثلاً قیمت آن 200 هزار تومان است را با قیمت 40هزار تومان به شما بفروشند، مگر این‌که اصل نباشد. شاید بهتر باشد که پوشاک ایرانی با مارک ایرانی و قیمت مناسب بخرید به جای این‌که به همان لباس با مارک خارجی چند برابر پول بدهید. اگر حواستان به بازار باشد، برندهای بزرگ معمولاً سالی دو بار حراج دارند که تخفیف‌های خوبی می‌دهند و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی