[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

تصویب اعطای تابعیت از طریق مادر به کودک، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، با بیان اینکه لایحه پذیرش تابعیت از طریق مادر در دولت به تصویب رسید، گفت: تصویب این لایحه در مجلس موجب رفع مشکلات فراوان در بحث هویت برخی کودکان می‌شود.
 مظفر الوندی دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بحث هویت را یکی از حقوق مسلم کودکان دانست، که هم در کنوانسیون حقوق کودک به آن تصریح و هم در قوانین مختلف داخلی کشور به آن توجه شده است. وی ادامه داد: داشتن هویت و شناسنامه علاوه بر حق کودک بودن، پیش زمینه‌ای برای حفظ امنیت اجتماعی، امنیت فرهنگی و امنیت سیاسی هر کشوری محسوب می‌شود و هیچ کشوری نمی تواند از کنار موضوعی تحت عنوان عدم هویت کودکان بی تفاوت عبور کند.
دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه این مرجع در راستای وظایف قانونی و زمره اهداف خود تا کنون، یکی از موضوعات اصلی جلساتش بحث هویت از ابعاد مختلف بود، گفت: دو اقدام مهم و دو مصوبه در دولت، به همین منظور اجرا و تصویب شد که یکی از آنها، آموزش اتباع بیگانه بود. وی مصوبه آموزش اتباع بیگانه درسال 94 اصلاح کرده تا افراد نیازمند آموزش بدون برگ هویتی با برگ حمایت تحصیلی بتوانند ورود کند و آموزش ببیند.
الوندی این اقدام را گامی مثبت هم در آموزش دادن بچه‌های بی هویت و نیز در شناسایی این کودکان دانست و درباره مصوبه دوم گفت: مصوبه دوم در سال 95 برای اتباع ایرانی بدون هویت مشابه اتباع بیگانه به تصویب رسید که براساس آن برای هر کسی که آیین نامه مشخص کرده و درخواست تحصیلی داشته باشد، بدون داشتن شناسنامه کارت تحصیلی صادر می‌شود و با این کار قدم اول برای هویت آنان برداشته می‌شود و افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه وزیر دادگستری روز گذشته در جلسه شورای هماهنگی مرجع از تنظیم لایحه ای در دولت به منظور رفع این مشکل خبر داد، گفت: براساس این لایحه تابعیت از طریق مادر مورد پذیرش قرار می‌گیرد.
الوندی گفت: هویت از کارت اولیه و شناسایی اولیه شروع می‌شود و تا مراحل شناسنامه و سایر مدارک قانونی که هویت را کامل می‌کند، ادامه دارد.
در مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بیشتر اولویت‌های این موضوعیت دادن کد شناسایی به افراد بدون هویت پیگیری شده است، گفت: این یعنی مستقیم سراغ اخذ شناسنامه رفتن نبودیم بلکه آن را جزو اهداف بلند مدت می‌دانستیم؛ در گام نخست مهم برای مرجع در حد دادن کد شناسایی به این افراد و به هر فرزندی که درسرزمین ما متولد می‌شود، است و اگر لایحه اشاره شده دولت به مجلس برود و مصوب شود بسیاری از این مشکلات رفع می‌شود. الوندی درباره شناسنامه دار کردن و هویت دادن کودکان اتباع بیگانه (مادرایرانی پدر خارجی) می‌تواند امنیت کشور را تهدید کند یا نه ، گفت: نخست برای اتباع داخلی خود ضرورتاً باید این کار را انجام دهیم و درباره اتباع خارجی باید بگویم تا زمانی که در کشور حضور دارند، بدون هویت بودنشان بیشتر به کشور آسیب می‌رساند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی