[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۱
  • دوره جدید

مشارکت برای آبادانی نی ریز، روزنامه شیراز نوین

شهردار نی‌ریز گفت: بزرگترین پروژه تاریخ شهرداری نی‌ریز با مشارکت مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در حال ساخت است.
 احداث یک مجموعه بی‌نظیر در شرق استان فارس
مهندس حامد فرغت: این پروژه که در زمینی به مساحت بیش از ۸۰ هزار متر مربع متعلق به شهرداری نی‌ریز در قالب قرارداد BOLT با مشارکت مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز در حال احداث است، شامل دریاچه مصنوعی، ورزشگاه مسقف 2 هزار نفری، استخر سرپوشیده، سالن اجتماعات ۷۰۰ نفره، پانسیون به ظرفیت ۱۰۰ تخت، یک باب زمین فوتبال استاندارد، زمین‌های متعدد ورزشی روباز، پیاده‌راه سلامت و سایر ملزومات و امکانات ورزشی و تفریحی بوده و یک مجموعه بی‌نظیر در شرق استان فارس است.
شهردار نی‌ریز عملکرد این شهرداری را در عرصه‌های مختلف  تشریح و جزئیات آن را برشمرد و گفت: کارهای بزرگی در شهر نی‌ریز در دست اقدام است که برخی از این پروژه در مقایسه با ادوار گذشته کم‌نظیر یا حتی بی‌سابقه بوده است.
 پیشینه تاریخی و فرهنگی نی‌ریز غنی است
مهندس حامد فرغت، مقام عالی شهرداری نی‌ریز در جمع خبرنگاران، برخی از پروژه‌های شاخص این شهرداری و جزئیات آن را تشریح کرد و در ابتدا با اشاره به قدمت این شهر، مشاهیر نامی نی‌ریز و ظرفیت‌های گردشگری قابل‌توجه آن اظهار داشت: نی‌ریز با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی، یکی از شهرهای شاخص ایران است که پتانسیل‌های زیادی برای توسعه و پیشرفت دارد.
او با بیان اینکه شهرداری نی‌ریز خردادماه سال 1310 تأسیس شده است، افزود: شهر نی ریز مطابق آخرین سرشماری سال ۹۵ جمعیتی معادل ۴۹۸۵۰هزار نفر را دارد، هرچند که امروز جمعیت نی‌ریز با محاسبه جمعیت سیار و ساکن حدود 60 هزار نفر تخمین زده می‌شود، لذا برنامه‌ریزی برای ایجاد شهری مطلوب با این حجم از جمعیت، نیازمند نگاه کارشناسانه، علمی و دقیق است.
 شهرداری نی‌ریز بر مدار پیشرفت و خدمت‌رسانی
مهندس فرغت به درجه شهرداری نی‌ریز نیز اشاره کرد و اظهار داشت: درجه شهرداری نی‌ریز هم‌اکنون 8 است که امیدواریم امسال با مستنداتی که به استانداری فارس ارائه کرده‌ایم، درجه شهرداری به 9 ارتقا یابد، شهرداری‌های کشور بسته به جمعیت، بودجه، نیروی انسانی و ... از درجه یک(کوچکترین) تا درجه ۱۲(بزرگترین) تقسیم‌بندی می‌شوند.
مقام عالی شهرداری نی‌ریز بودجه امسال شهرداری نی‌ریز را 105میلیارد تومان عنوان کرد و به بزرگترین پروژه شهرداری نیز اشاره داشت و گفت: این پروژه یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شهرداری نی‌ریز و مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز است که بزرگترین پروژه تاریخ شهرداری نی‌ریز به شمار می‌رود.
او خاطر نشان کرد: این پروژه در زمینی به مساحت بیش از ۸۰ هزار متر مربع شامل دریاچه مصنوعی که آبگیری آن انجام شده است، ورزشگاه مسقف با جمعیت 2 هزار نفر که دومین ورزشگاه استان پس از شیراز خواهد بود، مجهز به استخر سرپوشیده و سایر ملزومات و امکانات ورزشی و تفریحی است به طوری که یک مجموعه بی‌نظیر در شرق فارس و حتی کشور قلمداد می‌شود.
 تمرکز بر مرمت زیرساخت‌های تاریخی
مهندس فرغت به پروژه‌های دیگر شهرداری نی‌ریز نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه دیگر ما مرمت ابنیه تاریخی شهر از جمله قلعه تاریخی(اس پی آر) با 33 هزار مترمربع می‌باشد که چیزی شبیه ارگ کریم‌خوانی شیراز است؛ فاز نخست این پروژه تمام شده و فاز دوم نیز 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز سوم در مرحله تهیه اسناد مناقصه است.
او تصریح کرد: تاکنون 3میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده و تا پایان پروژه پیش‌بینی می‌شود 6 میلیارد تومان دیگر هزینه شود.
مهندس فرغت همچنین گفت: تملک و مرمت کاروانسرای تاریخی سروی نیز در دست اقدام است؛ بخشی از این بنای ارزشمند تاریخی تملک شده و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی امسال مرمت آن آغاز خواهد شد.
شهردار نی‌ریز ادامه داد: این کاروانسرا با مساحت 4600 مترمربع مربوط به عهد صفویه است که در سال‌های گذشته به دلیل کم‌توجهی مورد بی‌مهری قرار گرفته است، اما برای احیای آن عزمی جدی داریم و پیش‌بینی می‌شود در آینده یک میدان نقش جهان کوچک را در شهر نی‌ریز داشته باشیم؛ فضایی که قطعاً موجب رونق صنایع دستی و گردشگری نی‌ریز خواهد شد.
او در عین حال اظهار داشت: مجموعه کاروانسرا و بازار تاریخی نی‌ریز در کنار هم قرار دارند که بازار تاریخی ملکی‌دوزان نی‌ریز سال گذشته توسط شهرداری مرمت شده است.
 بهره‌گیری از هنرهای ایرانی و اسلامی
مهندس فرغت همچنین گفت: بوستان صحن شهدا نیز در مجاورت حرم امامزادگان حسن(ع) و حسین(ع) توسط شهرداری نی‌ریز با الهام از معماری ایرانی اسلامی و تأکید بر معماری خانه‌های تاریخی نی‌ریز تکمیل شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
مقام عالی شهرداری نی‌ریز به پروژه ساختمان مرکزی شهرداری نیز اشاره کرد و بیان داشت: این پروژه در زمینی به مساحت 4 هزار مترمربع در 3 طبقه با زیربنایی بالغ بر ۳۰۰۰ متر متربع با الهام از معماری کاروانسرای تاریخی نی‌ریز در حال ساخت است و هم‌اکنون 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم در پایان دوره فعلی مدیریت شهرداری به بهره‌برداری برسد.
 زیرساخت‌های ورزشی گسترش می‌یابند
او احداث زمین‌های ورزشی متعدد در سطح شهر همچون زمین‌های مینی‌فوتبال، والیبال، و بسکتبال را از دیگر پروژه‌های شهرداری عنوان کرد و گفت: ما به دنبال فرهنگ‌سازی جهت توجه مردم به ورزش و سلامتی هستیم که با توجه به ساخت و ساز‌های سال‌های اخیر که موجب از بین رفتن زمین‌های ورزشی و اصطلاحاً زمین خاکی‌هایی که گذشته در سطح شهر وجود داشته، شده است، خود را مکلف به توسعه اماکن ورزشی در مقیاس پروژه‌های محله‌ای می‌دانیم.
مهندس فرغت ادامه داد: در این راستا، امسال پیست اسکیت تخصصی شهرداری نی‌ریز نیز به بهره‌برداری خواهد رسید که هم‌اکنون90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛ ضمن اینکه عملیات اجرایی یک مجتمع ورزشی شامل زمین فوتبال و والیبال ساحلی، بسکتبال و چند زمین تنیس نیز امسال آغاز خواهد شد.
شهردار نی‌ریز پروژه شاخص دیگر شهرداری را معدن سنگ مرمریت شهرداری نی‌ریز عنوان کرد و گفت: این معدن می‌تواند جهش قابل‌توجهی در بخش درآمدهای شهرداری ایجاد کند، چرا که معتقدیم ما باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنیم. برای احقاق حق مردم نی‌ریز در قالب این معدن غنی، ۶ سال است که از هیچ تلاشی فروگذار نبوده‌ایم و قطعاً در راستای استیفای حقوق شهروندان نی‌ریزی تسلیم نامهربانی‌ها نخواهیم شد.
به گفته مهندس فرغت، پروژه مذکور در حال پیگیری است و امید است تا چند روز آینده نهایی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی