[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

هشدار ماهواره‌ای شورای شهر؛ شیراز هم فرونشست، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری 
 عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شیراز، با تأکید بر اینکه براساس مشاهدات میدانی و نقشه‌های ماهواره ای، در چهار ماه گذشته برخی ارتفاع شیراز هشت سانتی‌متر فرونشسته است گفت: چنانچه به این مهم توجه نشود پیش بینی می‌شود تا 15 سال آینده شهر گل و بلبل شیراز به انواع فروچاله‌ها گرفتار خواهد شد. 
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، روز گذشته سید محسن معین، به عنوان عضو شورای اسلامی شهر شیراز در دویست و بیستمین جلسه علنی این شورا به عنوان نطق بیش از دستور، خطر فرونشست شیراز را به شهروندان و سران هشدار داد و اظهار داشت: براساس مشاهدات میدانی و نقشه‌های ماهواره ای دشت شرقی شیراز شامل فرودگاه، جاده نیروگاه و دیگر مناطق این شهر در طی 4 ماه گذشته 8 سانتی متر فرو نشسته است که احتمال ایجاد فروچاله در نقاط اطراف شیراز هست‌. در آینده نزدیک، این شهر به شهر سوخته تبدیل خواهد شد. 
رییس سازمان نظام مهندسی سابق شیراز گواه این موضوع را فرونشست‌های 70 سانتی متری در اطراف تخت جمشید و دیگر دشت‌های این منطقه را به عنوان یک سند اعلام کرد و گفت این موضوع در طی یکسال گذشته رخ داده که چنانچه اقدامات پیشگیرانه در این خصوص صورت نگیرد وضعیت بحرانی خواهد شد. 
این عضو شورا مهمترین راه حل برای پیشگیری از این رخداد طبیعی را مسدود کردن مسیرهای خروجی زه کشی آب‌های زیرزمینی، متوقف کردن اجرای شبکه فاضلاب و اجرا کردن طرح سد تنگ سرخ اعلام کرد. معین با بیان اینکه امروز اجرای طرح فاضلاب شهری در شیراز عاملی شده تا فرونشست‌های زمین بیشتر شود، افزود: با توجه به این که شایعات بسیاری در امر اجرا نشدن سد تنگ سرخ مطرح است، ولی ضروری است مسئولان امر با پرهیز از شایعات تلاش کنند با استفاده از نظرات علمی متخصصان دانشگاه این سد را احداث کنند تا از احتمالات حوادث طبیعی شیراز جلوگیری به عمل آید. 
این عضو شورا با تأکید بر این که هیچکدام از اعضا و مسئولان شهرداری شیراز در اطراف سد تنگ سرخ از داشتن زمین محروم هستند گفت: با توجه به این که زمین‌های اطراف سد تنگ سرخ جزو اراضی ملی است برخی افراد برای اجرا نشدن این پروژه شایعاتی مبنی بر این که برخی از مسئولان در اطراف این سد مالکان اصلی زمین ها، هستند، رواج داده‌اند. وی اضافه کرد: امروزه مهمترین راه نجات شیراز از شر فروچاله‌ها احداث سد تنگ سرخ و متوقف شدن پروژه فاضلاب شهری است. در ادامه این جلسه که 19 دستور کار داشت موضوع دیگری که اعضا به اجرای آن رأی موافق دادند اجرای افزایش نرخ کرایه سرویس مدارس بود. 
احمدرضا نقیب زاده رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر شیراز در این خصوص نیز گفت: با توجه به این که کمیسیون شورای آموزش پرورش استان فارس تأکید به اجرای مصوب 15درصد افزایش کرایه سرویس مدارس را دارند اعضا تلاش دارند با موافقت فرماندار افزایش 10 درصد کرایه را اجرا کنند. وی اضافه کرد: مصوبه افزایش 10 درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس در حال قابل اجراست که فرماندار شیراز با نظر اعضا موافقت کند این مصوبه قابل اجرا خواهد شد. این عضو شورا در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اجرای طرح تاکسی اینترنتی از سوی رانندگان تاکسی شیراز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امروز تعداد 13 هزار خودرو تاکسی در شیراز در امر جابجایی مسافری وجود دارد تلاش داریم اجرای طرح تاکسی را اینترنتی را با اولویت صاحبان مجوزهای تاکسی اجرایی کنیم. وی افزود: چنانچه شرکت دیگری بخواهد در این زمینه فعالیت داشته باشد غیرقانونی است و بازرسی تاکسیرانی با آنان برخورد خواهد داشت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی