[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

آثار سوء مصرف فست‌فود بر وزن کودکان ، روزنامه شیراز نوین

چاقی در حقیقت ازدیاد چربی بدن در ارتباط با وزن است و در طی دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی می‌تواند ایجاد شود. شیوع اضافه وزن و چاقی کودکان علاوه بر کشورهای پیشرفته در کشورهای در حال توسعه نیز رو به افزایش می‌باشد، که علاوه بر مشکلات ایجاد شده برای کودکان، احتمال چاقی در بزرگسالی و بیماری‌های همراه با آن از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می‌دهد. 
در بسیاری از کشورها مصرف فست فود به علت دسترسی زیاد و انرژی بالا مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات درباره ارتباط مصرف فست فود در کودکان و شاخص توده بدنی (BMI) نتایج مختلفی را در پی داشته است. ارتباطی کوچک اما قابل توجه بین مصرف غذاهای فست فود و افزایش BMI وجوددارد. تحقیقات نشان داده است اثبات یک ارتباط قطعی بین مصرف فست فود و افزایش وزن و چاقی دشوار است، چرا که بسیاری از عوامل مختلف مانند عدم فعالیت فیزیکی و مصرف کمتر غذاهای منع شده به طور مستقیم با مصرف فست فود و افزایش وزن یا چاقی همراه است. 
تبلیغات و سایر استراتژی‌های بازاریابی به همراه‌های کسب زندگی مدرن، محبوبیت فست فود به سبک غربی را به شدت افزایش داده است. تبلیغات تلویزیونی به دلیل نقش بالقوه آن در ترویج الگوهای غذایی ناسالم در میان کودکان مورد انتقاد می‌باشد. چرا که تبلیغات مواد غذایی ناسالم درتلویزیون رایج و مصرف غذاهای سالم به ندرت تبلیغ می‌شود. 
تحقیقات نشان داده است که تماشای زیاد تلویزیون و تبلیغات تجاری به طور مستقل با نگرش‌های مثبت بیشتر نسبت به مواد غذایی ناسالم و تنقلات و همچنین مصرف زیاد آنها مرتبط است. 
همچنین نتایج حاکی از آن است که تبلیغات غذاهای سالم باورها و گرایشات مثبت درباره ی این غذاها را ترویج می‌دهد‌. در مطالعه‌ای مبتنی بر نقش آموزش تغذیه در مصرف فست فود در میان کودکان و والدین چینی مشخص شد که در میان کودکان فست فود غذا شناخته نمی شود بلکه به عنوان سرگرمی شناخته می‌شود. زمان مصرف فست فود توسط این کودکان بیشتر در تعطیلات آخر هفته و جشن‌های تولد که والدین به کودکان اجازه مصرف این غذاها را داده اند، می‌باشد.
 درنتیجه به طور کلی می‌توان گفت: افزایش مصرف خود می‌تواند موجب افزایش وزن در کودکان شده و آموزش تغذیه می‌تواند عادات غذایی کودکان و والدین را بهبود ببخشد و کودکان نیز علاقه‌مند به فعالیت‌های آموزشی تغذیه می‌باشند. 
• منظر مغاره‌ای؛آموزگار پایه اول 
دبستان حاج حسن‌شاهی؛ ناحیه یک شیراز 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی