[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۳
  • دوره جدید

آنچه باید درباره عفونت ناشی از لنزهای چشمی بدانیم ، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران، در ارتباط با استفاده از عدسی‌های تماسی و جلوگیری از عفونت‌های چشمی، توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود صادقی، دانش‌آموخته دکترای تخصصی اپتومتری، در آستانه برگزاری بیست‌وپنجمین کنگره سراسری اپتومتری ایران، از عدسی‌های تماسی به‌عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی در سطح دنیا نام برد و گفت: استفاده از عدسی‌های تماسی بعد از معرفی عدسی‌های تماسی نرم هیدروژل، بسیار گسترش پیدا کرد و در حال حاضر با توجه به تنوعی که انواع کنتاکت لنزها از نظر جنس و طراحی دارند، در سطح دنیا بسیار پرکاربرد و مورد استفاده هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که ما همیشه با آن مواجه هستیم، این است که آیا مصرف عدسی‌های تماسی می‌تواند در همه مصرف‌کننده‌ها به یک میزان ریسک بیماری‌ها و عفونت‌های چشمی را افزایش بدهد؟ برای پاسخ به این سؤال دانستن مکانیسم‌های دفاعی چشم نقش مهمی دارند؛ چشم انسان مکانیزم‌های دفاعی متعددی دارد که مهم‌ترین آنها حضور اشک و آنزیم‌های داخل آن از جمله لیزوزیم و لاکتوفرین در کنترل عفونت‌های چشمی، شست‌وشوی سطح چشم و مکانیسم پلک‌زدن برای حرکت دادن و دور کردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از سطح چشم است.
وی اضافه کرد: همین‌طور اپیتلیوم قرنیه و اپیتلیوم ملتحمه دارای اتصالات بین سلولی بسیار محکمی هستند که به‌جز انواع خاصی از میکروارگانیسم‌ها بقیه انواع میکروارگانیسم‌هایی که در سطح چشم قرار می‌گیرند، امکان نفوذ راحت به بافت‌های زیرین را ندارند. بنابراین هنگامی که یک عدسی تماسی در سطح چشم قرار می‌گیرد، اگر بتواند باعث اختلال در این مکانیسم‌های دفاعی بشود طبیعتاً می‌تواند افزایش ریسک عفونت را برای مصرف‌کننده به دنبال داشته باشد.
صادقی گفت: جنس عدسی تماسی هم نقش مهمی دارد، عدسی‌های تماسی سخت به دلیل سطح صیقلی و تمایل به چسبندگی کمتر برای عوامل بیماری‌زا معمولاً ریسک عفونت‌های کمتری دارند و عدسی‌های تماسی نرم بالعکس می‌توانند پتانسیل بیشتری برای چسبیدن میکروارگانیسم‌ها و انتقال آنها به داخل چشم داشته باشند. اینجاست که نقش مصرف‌کننده در رعایت نکات بهداشتی و روش صحیح ضدعفونی کردن عدسی‌های تماسی مطرح می‌شود. بنابراین چنانچه مصرف‌کننده‌ای بتواند طبق آموزش‌های داده‌شده و با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده صحیح و مناسب، سطح عدسی تماسی مورد مصرف را ضدعفونی نماید، طبیعتاً خطر ایجاد شرایطی که میکروارگانیسم‌ها در سطح عدسی‌های تماسی باقی بمانند و فرصت کافی برای نفوذ به بافت‌های چشم را داشته باشند، به شدت کاهش پیدا می‌کند.
وی افزود: داشتن اطلاعات مناسب در مورد ساعات مناسب مصرف یک عدسی تماسی در طول روز، آگاهی از عمر مفید هر کدام از این عدسی‌های تماسی و همین‌طور دریافت آموزش صحیح نحوه استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و روش صحیح ضدعفونی کردن عدسی‌های تماسی، می‌تواند شرایط مناسب و ایمنی را برای مصرف‌کننده به دنبال داشته باشد.
صادقی تصریح کرد: همچنین یکی از عوامل اصلی بیماری‌زا که بعضاً از دید افراد پنهان می‌ماند، ولی نقش اصلی در بروز عفونت‌های چشمی دارد، محلی است که مصرف‌کننده‌ها کنتاکت لنزهایشان را از آنجا تهیه می‌کنند؛ قطعاً زمانی که کنتاکت لنز توسط یک فرد حرفه‌ای مشتمل بر اپتومتریست و چشم‌پزشک در اختیار بیمار گذاشته می‌شود، کاملاً براساس نیازهای بیمار و خصوصیات چشم بیمار انتخاب می‌شود و چنانچه افراد خارج از نظارت و تجویز این مجموعه حرفه‌ای، از سایت‌های اینترنتی، صفحات شبکه‌های اجتماعی، عینک‌فروشی فاقد مسئول فنی اپتومتریست، فروشگاه‌های لوازم آرایشی و حتی داروخانه‌ها که بدون تجویز کنتاکت لنز را در اختیار مصرف‌کننده می‌گذارند اقدام به تهیه کنتاکت لنز نمایند، خطر بروز عوارض ناشی از مصرف کنتاکت لنز به شدت افزایش پیدا می‌کند.
وی افزود: خطر بزرگتر اینکه کنتاکت لنزهایی که خارج از شبکه قانونی و خارج از مجموعه مراکز و مطب‌های اپتومتری و چشم پزشکی در حال توزیع هستند، عمدتاً به صورت قاچاق وارد می‌شوند و تأییدیه اداره کل تجهیزات پزشکی را ندارند و حتی ممکن است محصولات معیوب و از رده خارج‌شده کمپانی‌های معروف سازنده کنتاکت لنز توسط افراد سودجو تهیه و به صورت غیرقانونی به کشور وارد بشود؛ بنابراین بحث پیشگیری از عفونت ناشی از مصرف کنتاکت لنز وابستگی زیاد به این دارد که این لنزها از کجا تهیه می‌شود.
دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران تأکید کرد: این حقیقت را نمی‌شود کتمان کرد که نیاز مستمر به ضدعفونی‌کردن و نگهداری از عدسی‌های تماسی می‌تواند به‌عنوان یک عامل محدودکننده برای مصرف‌کنندگان عدسی‌های تماسی به شمار برود و بعضاً باعث شود که مصرف‌کننده به‌عنوان یک محدودیت ناخوشایند به این قضیه نگاه کند.
وی همچنین عنوان کرد: تلاش‌های خیلی زیادی انجام گرفته تا خطر عفونت‌های چشمی مرتبط با مصرف عدسی‌های تماسی را به حداقل برساند؛ یکی از رایج‌ترین مواردی که برای جلوگیری از نیاز به ضدعفونی کردن مستمر عدسی‌های تماسی پیشنهاد شده و در بعضی از کشورهای دنیا رایج شده است، استفاده از عدسی‌های تماسی یک‌بار مصرف است. طبیعتاً انواع عدسی‌های تماسی یک‌بار مصرف، به دلیل هزینه‌ای که دارند و هم به دلیل اینکه در تمام شماره‌های مورد نیاز تولید نمی‌شوند این امکان را ندارند که به طور وسیع در تمام کشورهای دنیا مورد استفاده قرار بگیرند.
دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران ادامه داد: مشکل دیگری که در رابطه با مصرف عدسی‌های تماسی یک‌روزه(یک‌بار مصرف) مشاهده شده است، آلودگی زیست‌محیطی ناشی از دور انداخته شدن میلیون‌ها کنتاکت لنز یک‌بار مصرف در روز است. پژوهشگران در سطح دنیا چندین سال است که در حال تلاش هستند تا عدسی‌های تماسی را از موادی تولید کنند که خاصیت ضدمیکروبی داشته باشند؛ یعنی به میکروارگانیسم ها اجازه رشد در سطح عدسی‌های تماسی را ندهند؛ این مهم با روش‌های مختلفی در حال پژوهش است. از بارگذاری عوامل ضدمیکروبی بر روی مواد عدسی‌های تماسی توسط روش‌های مختلفی مثل غوطه‌وری در محلول حاوی مواد ضدمیکروبی گرفته تا ایجاد پوشش‌های ضدمیکروبی در سطح عدسی تماسی با انواع مواد آنزیمی و پپتیدها که باعث عدم امکان رشد میکروارگانیسم‌ها در سطح عدسی تماسی شود.
صادقی گفت: خوشبختانه در کشور ما هم پژوهش‌های بسیار خوبی در این حوزه انجام شده و با توجه به جایگاه بسیار خوبی که ما در فناوری نانو در دنیا داریم و پژوهش‌هایی که در این حوزه انجام شد، نانوکامپوزیت مواد عدسی تماسی نرم ضدمیکروبی تهیه شده و نتایج بسیار خوبی هم تا فاز حیوانی به دنبال داشته است و امید داریم که بتوانیم با ادامه پژوهش و تولید مواد عدسی تماسی که خاصیت ضدمیکروبی داشته باشند نیاز بیماران به شست‌وشوی مستمر و ضدعفونی کردن را برطرف کنیم و شانس عفونت‌های میکروبی مرتبط با مصرف عدسی‌های تماسی را به حداقل برسانیم.
بیست و پنجمین کنگره سراسری اپتومتری ایران، از ششم تا نهم تیر ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های ایران مال برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی