[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

تبریز برای ۲۰۱۸ آماده می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مهر: معاون گردشگری آذربایجان شرقی فعالیت‌های مرتبط با آماده‌سازی تبریز در سال ۲۰۱۸ را بیشتر معطوف به مردم دانست و فرهنگ‌سازی را مهم‌ترین شاخصه برای میزبانی از گردشگران معرفی کرد.
فرشاد رستمی ‌جانشین گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی درباره ظرفیت‌های گردشگری این استان در آستانه رویداد تبریز ۲۰۱۸ گفت: در این استان ۴۲هتل، ۶۳مهمانپذیر، ۳خانه مسافر و  ۱۵مرکز بوم‌گردی داریم که به تعدادی دیگر نیز  مجوز داده شده است. مراکز بوم‌گردی استان بیشتر در کندوان و کلیبر هستند. همچنین ۲۳۳دفتر خدمات مسافرتی و مراکز اطلاع رسانی گردشگری در مبادی ورودی استان وجود دارد، مانند ورودی به استان از ملکان و تهران. در داخل شهر نیز مراکز اطلاع رسانی دیگری داریم که مرکز اطلاع‌رسانی دائمی ‌تبریز در خانه حیدرزاده واقع شده است. این مرکز دبیرخانه تبریز  ۲۰۱۸ نیز هست که ۲۴ساعته پاسخگوی مردم و گردشگران خواهد بود. غیر از آن، در فرودگاه هم مرکز دائمی ‌اطلاع‌رسانی ایجاد شده است و در پایانه ترمینال تبریز و میدان فرودگاه نیز این مراکز را دائر می‌کنیم.
وی گفت: امسال نقشه‌های دوستدار محیط زیست با کاغذهای سنگی را منتشر می‌کنیم و می‌خواهیم هشت هزار و صد تخت اقامتی تا ۲۰۱۸ به تخت‌های موجود در استان اضافه کنیم. همچنین ۵هزار و ۹۵۰تخت در یکی  دو سال آینده اضافه می‌شود. این تعداد تخت برای اقامتگاه‌هایی است که شناسایی شده و مجوز گرفته‌اند؛ وگرنه شاید برای افزودن دو هزار تخت نیز درخواست مجوز داده اند.
رستمی‌افزود: عید فطر امسال در مراکز اقامتی ۱۰۰درصد ضریب اشغال داشتیم؛ ولی ۹۵درصد اعلام کردیم حتی به برخی از اتاق‌ها، تخت اضطرار داده بودند ولی ما این آمار را اعلام نکردیم. همچنین در تابستان امسال نزدیک به ۳۰۰راهنما در قالب تورهای گردشگری، مراکز اطلاع‌رسانی و موزه‌ها به کارگیری شدند، حتی در موزه‌ها نیز از  راهنمای تور استفاده شد.
وی درباره آمادگی تبریز برای سال ۲۰۱۸ گفت: ما سال ۲۰۱۸ را نقطه آغاز فعالیت‌هایمان برای تبریز می‌دانیم نه نقطه پایان. برخی پروژه‌ها برای ۱۱دی‌ماه ۹۶ تعریف شده است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که برای ۱۰دی‌ماه ۹۶ تا ۱۱بهمن ماه ۹۷ قرار است چه کارهایی را انجام دهیم و بعد از آن چه کار باید انجام داد. همه برنامه‌هایی که در جلسه برنامه‌ریزی تبریز ۲۰۱۸ اعلام شد تنها ۳۰درصد کاری بود که انجام داده‌ایم؛ بقیه مسائل به شهروندان، بخش خصوصی و سمن‌ها مربوط می‌شود. ما می‌خواهیم مهمان‌نوازی تبریزی‌ها را با اضافه کردن خدمات و تکریم گردشگران نشان دهیم. به عنوان مثال باید رانندگان تاکسی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. مهم است در تبریز فرهنگ‌سازی شود تا رانندگان خودروها را نو کنند. تبریز تا سال گذشته مقصد گردشگری تورهای خارجی نبود. همیشه تورهای گردشگری ما به سه شهر شیراز اصفهان و یزد می‌روند و تبریز در این میان جایی ندارد.
وی درباره اینکه مهم‌ترین اثر تاریخی و جهانی تبریز که بازار تاریخی آن است در روزهای تعطیل بسته است و این موضوع برخلاف برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ است گفت: ما تیمچه مظفریه را داریم که خیلی زود تعطیل می‌شود. سیستم بازار از قدیم این طور بوده است؛ اما این موضوع کم‌کم دارد جا می‌افتد که مسافر  انتفاع مالی برای مغازه‌دار بازار دارد، پس باید بازار باز باشد. تا مدت‌ها پیش مغازه‌های جداره بیرونی هم بسته بودند، ولی الآن آن‌ها باز هستند، ولی معتقدیم بازار باید زنده و پویا باشد.
رستمی ‌بیان کرد: مطالعه کاملی روی موضوع تبریز خاموش انجام شده است. کشورهای حاشیه خلیج فارس و جنوب شرق آسیا براساس جغرافیای مناطق در ساعات مختلفی که گردشگر تردد می‌کند ارزیابی شده‌اند. خروجی آن در ۸بند صورت جلسه درآمده است که با امضای مدیرکل به استاندار نامه زدیم و گفتیم اماکن به رستوران‌هایی که ساعت ۱۲شب باز هستند نامه نزنند که باید حتماً ببندید؛ چون رویداد تبریز ۲۰۱۸ را در پیش داریم و گردشگر ممکن است هر ساعتی از شبانه‌روز به تبریز برسد. از استانداری می‌خواهیم در شورای تأمین این موضوع را مطرح کند که لازم نیست همه صنوف باز باشند، اما لازم است برخی از صنوف خدمات‌رسان تا پاسی از شب باز بمانند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی