[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

مفاهیم حقوق بشر را سیاست‌زده کرده‌اند، روزنامه شیراز نوین

نشست هم اندیشی حقوق بشر و شهروندی از سوی ستاد حقوق بشر و شهروندی و دادگستری كل استان فارس و با حضور اعضای شورای قضائی، روسای دادگستری و دادستان‌های شهرستان ها، مدیران زندان ها و ضابطان قضائی و برخی مسؤولین استانداری برگزار شد. 
كاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همكاری های بین المللی قضائی ستاد حقوق بشر، در این نشست با اشاره به رویكرد حمایتی و ارتقائی ایران در حوزه حقوق بشر مبتنی بر موازین اسلامی، مبانی قانونی و تعهدات بین المللی، اظهار داشت: در ایران ساختارهای مختلفی برای حمایت از حقوق بشر و شهروندی ایجاد شده اند و اراده كشور در این مسیر، یك اراده واقعی است. 
وی با انتقاد از انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران و صدور قطعنامه حقوق بشری، این مسأله را حاكی از سیاست زدگی بر حقوق بشر خواند و تناقض های رفتاری موجود با وضعیت‌های جدی نقض حقوق بشر در برخی كشورها از جمله در منطقه و اروپا را حاكی از این مسأله دانست. 
معاون ستاد حقوق بشر راهبرد حقوق بشری ایران را مبتنی بر چهار بعد دانست: تعامل سازنده و منطقی و متقابل، پاسخگویی به ادعاها و اتهامات، انعكاس دستاوردها و پیشرفت‌ها، و پایش حقوق بشر در سایر كشورها. 
غریب آبادی اظهار داشت در اثر این راهبرد، ایران یكی از كشورهای پیشرو و فعال در حوزه حقوق بشر در عرصه بین المللی است و از طرف دیگر موفق شده تا هر سال از مشروعیت گزارشگر ویژه با كاهش چشمگیر در آرای كشورها به قطعنامه تمدید مأموریت وی بكاهد. 
معاون أمور بین الملل ستاد حقوق بشر در ادامه از مسؤولین و نخبگان خواست تا با درك صحیح از پروژه ابزاری حقوق بشر علیه ایران، در قبال تهدیدات و ادعاها از خارج از كشور در این زمینه متحد باشند. وی از سوی دیگر تصریح كرد: نظام اسلامی هر جا كه لازم باشد، اصلاحات و اقدامات لازم در فرایندهای موجود در راستای حقوق بشر و شهروندی را انجام خواهد داد و این اقدامات ارتباطی با فشارهای سیاسی در این زمینه ندارد. 
غریب آبادی با اشاره به این كه نباید به محض اینكه صحبت از حقوق بشر و احیانا نقصان ها می شود انگشت ها را به سمت قوه قضاییه اشاره رفت، گفت: حقوق بشر شامل حقوق سیاسی، مدنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و برای ارتقای آن باید تمامی قوا دست به دست هم دهند.
هیات ستاد حقوق بشر مركب از معاون أمور بین الملل ستاد، معاون نظارت دیوانعالی كشور، دبیر هیات مركزی نظارت بر حقوق شهروندی قوه قضاییه و مشاور دبیر ستاد حقوق بشر به همراه رئیس كل دادگستری و دادستان استان همچنین از بخش های مختلف كانون اصلاح و تربیت، بازداشتگاه مركزی و زندان مركزی شیراز (عادل آباد) بازدید كرد. در این بازدید برخی از مددجویان از نزدیك با اعضای هیات گفتگو و تصمیمات فوری برای رسیدگی به مشكلات آنان اتخاذ گردید. هیات در ادامه برنامه خود از كلانتری مركزی شیراز نیز بازدید از نزدیك در جریان طرح مدیریت كلانتری های نیروی انتظامی كه در ٦٠ كلانتری استان و با هدف تكریم ارباب رجوع انجام شده است، قرار گرفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی