[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

رکورد جهانی موتورسیکلت‌های بخار شکسته شد، روزنامه شیراز نوین

موتورسیکلت Steam Rocket Bike که به موتور بخار مجهز است، رکورد جهانی جدیدی را از خود بر جای گذاشته است.
به گزارش ایسنا و به‌نقل از آی‌ای، تعقیب رکوردهای سرعت از زمان اختراع وسایل نقلیه که اغلب برای نمایش اوج مهندسی در نظر گرفته می‌شدند و می‌شوند، وجود داشته است.
اکنون موتورسیکلتی موسوم به «استیم راکت بایک»(Steam Rocket Bike) که با نیروی بخار کار می‌کند، به تازگی رکورد جهانی جدیدی را به ثبت رسانده است.
تیم Force of Nature(نیروی طبیعت) که توسط یک زوج ساکن بریتانیا اداره می‌شود، موتورسیکلت بخار خود را به حرکت درآوردند تا مسافتی ۲۰۰ متری را تنها در ۳.۸۷۸ ثانیه طی کنند.
سرعت این موتورسیکلت در کسری از ثانیه به ۲۶۲ کیلومتر در ساعت رسید و در اوج خود نیز به ۲۸۹ کیلومتر در ساعت رسید.
این رکورد توسط هیئت حاکمه بریتانیا و هیئتی برای رکوردهای سرعت زمینی بریتانیا و اروپا تأیید شد.
تیم Force of Nature یک شرکت مهندسی کوچک خانوادگی است که توسط گراهام سایکس(Graham Sykes) و همسرش دایان(Diane) تأسیس شده است. گراهام به‌عنوان طراح و مهندس اصلی این مفهوم کار می‌کند و از سال ۱۹۷۹ در مسابقات موتورسیکلت‌رانی شرکت داشته است.
موتورسیکلت موشکی با نیروی بخار
تیم Force of Nature یک موتورسیکلت بخار ساخته است که برای مسابقات دِرَگ(شتاب) و رکوردشکنی در نمایشگاه‌ها و رویدادها ساخته شده است و با استفاده از انرژی نهان بخار، نیروی رانش لازم برای حرکت خود رو به جلو را ایجاد می‌کند.
این موتورسیکلت برای ایجاد فشار، آب خالص را بسیار داغ می‌کند و پس از رسیدن به فشار مناسب، آب از طریق یک نازل مخصوص به موتور رسانده می‌شود. آبِ فوق داغ هنگام خروج از نازل بلافاصله به بخار تبدیل می‌شود و تا زمانی که مخزن تحت فشار موتورسیکلت خالی شود، نیروی رانش را فراهم می‌کند.
از یک روغن نباتی که هیدروژنه شده است برای تولید گرما تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد و ایجاد فشاری معادل ۳۰ بار استفاده می‌شود.
به گفته سازندگان این موتورسیکلت، یک موتورسیکلت بخار پرسرعت با سرعت بالقوه ۳۲۱+ کیلومتر بر ساعت تاکنون هرگز ساخته نشده بود.
متخصصانی از شرکت  Pressure Vessel Specialists قطعات سفارشی و ابعاد خاص مورد نیاز این تیم را برای کمک به بهینه‌سازی عملکرد موتورسیکلت در اختیار تیم قرار دادند.
آنها می‌گویند ما در ابتدا یک مخزن ۵۰ لیتری فولاد ضدزنگ ۳۱۶ لیتری ساختیم و پس از آزمایش یک مخزن ۱۳۰ لیتری برای افزایش ظرفیت موتورسیکلت ساختیم. لوله‌های گرمایش از داخل مخزن عبور می‌کنند تا آب به دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد.
این شرکت در ۱۰ سال گذشته از سایکس در پروژه Force Of Nature  پشتیبانی کرده است. این تیم مطمئن است که سیستم محرکه آن پتانسیل کافی برای ارائه دارد و به آن کمک می‌کند تا به سرعت بالای ۳۲۱ کیلومتر در ساعت برسد.
سایکس می‌گوید: هنوز قدرت بیشتری در راه است و من مطمئن هستم که در ماه‌های آینده سریع‌تر خواهیم شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی