[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

ما و دورریختنی‌‌های روزانه ، روزنامه شیراز نوین

دیشب پسرم سروش، زباله‌ها را نبرده بود سرکوچه و کار و زندگی امروز ما با این جمله همسرم خطاب به او آغاز شد که: «بازم دیشب آشغالا رو نذاشتی بیرون؛ تا صبح خانه بوی گند گرفت.»
چند روز گذشته در فکر نوشن مطلبی درباره محیط زیست بودم که آن جمله بهانه نوشتن این مطلب شد. راستی آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که هریک از ما روزانه چقدر زباله تولید می‌کنیم و چه راه‌هایی برای کاهش یا مدیریت کردن تولید زباله است و... گفته می‌شود که ایرانی‌ها روزانه 50میلیون کیلو زباله تولید می‌کنند؛ در حالی که تنها 5درصد آن بازیافت شده و به چرخه بازمی‌گردد و این یک فاجعه است.
اطلاعات موجود نشان می‌دهد که هر شهروند تهرانی به طور متوسط سالانه شش برابر وزن خود زباله تولید می کند. 
براساس همین اطلاعات، متوسط سرانه زباله تولید شده در شهر تهران 320کیلوگرم و ارزش روزانه زباله تولید شده در شهر تهران 1800میلیون ريال است. این در حالی است که سرانه تولید روزانه زباله در جهان 250 تا 300گرم و در ایران 600گرم  است که متوسط تولید زباله در شمال تهران 1200گرم است. 
همچنین باید گفت که سرانه تولید زباله در مناطق مختلف شهرداری تهران طی یک دوره یک ساله به ازای هر نفر از 21کیلوگرم در مناطق شهر تهران تا 883کیلوگرم در منطقه 20 بوده است. به طور کلی در مناطق مرکزی شهر تهران، به ویژه در منطقه 20 که فعالیت عمده تجاری در آن صورت می‌گیرد، بالاترین توليد زباله را دارا است. آمارها بیانگر این واقعیت تلخ است که در مناطق تجاری شهر تهران، زباله بیشتری تولید می‌شود که البته ميزان ارزشمندی آن نيز بالاتر است. 
نکته دیگر این که طبق مطالعات انجام شده، زباله تولید شده در شمال شهر تهران حداقل دو برابر میانگین آن در سطح کشور و چهار برابر استاندارد جهانی است. تعداد دفعات جمع‌آوری زباله در تهران دو تا سه بار در روز است که اين مقدار در کشورهای جهان 2 تا 3بار در هفته است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد در سال 1385 سرانه تولید زباله ارزشمند در مناطق شهرداری تهران از 4 تا 238کیلوگرم در نوسان بوده است.
من وقتی قلم و کاغذ و دست گرفتم و به قول قدیمی‌ها چرتکه انداختم تا  ببينم مردم ايران در یک روز، یک ماه و در طول يك سال چه‌قدر زباله توليد می‌كنند، خيلی ترسيدم و تصميم گرفتم به‌جای استخراج آمار زباله‌های توليدی، دست‌كم انواع آن‌ها را پیش خودم تفکيک کنم و ببينم واقعاً چه‌قدر از اين‌ چیزهایی که دور می‌ریزیم و نام آنها را گذاشته‌ايم زباله، واقعاً به درد نخور و دورريختنی‌اند؟ 
به عنوان مثال چرا باید روغن سوخته به فاضلاب شهری وارد شده یا به چین برای بازیافت صادر شود؛ در حالی که هر گالن روغن سوخته توانایی آلوده کردن یک میلیون لیتر آب زیرزمینی تهران را دارد و می‌توان با بازیافت روغن خالص را مجدد تولید و یا به گریس تبدیل کرد.
راستی چگونه می‌توان توليد زباله را كاهش داد؟ چه‌طور می‌توانيم زباله‌ها را پسماندهای قابل تفكيك ببينيم؟ کدام دورریختنی‌ها  را می‌توان دوباره و به شكلی ديگر به‌كار بر‌د؟ فكر كردن به اين‌سؤال‌ها و جست‌وجوی جواب سؤال‌هايی از اين دست می‌تواند نگاه ما را به خودمان، جهان پيرامونمان و به زندگی دگرگون كند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی