[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

میرزاخانی جواهری برای زنان ایران و جهان بود ، روزنامه شیراز نوین

«محمدعلی نجفی» مشاور رئیس جمهوری و وزیر پیشین آموزش و پرورش در یادداشتی ضمن تسلیت درگذشت این بانوی دانشمند به عموم متفکران و پژوهشگران به ویژه ریاضی دانان و طالبان علم خاصه ملت شریف ایران و خانواده گرامی او نوشت: مریم میرزاخانی دارنده مدال فیلدز که بزرگترین و معتبرترین جایزه ریاضی دنیاست، جواهری برای زنان ایران و همه بانوان جهان و الگوی فروتنی و انسان دوستی در کنار توانمندی علمی و ذهنی بود. 
سال 1373 زمانی که مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را داشتم، مریم به همراه دختر خانمی دیگر (خانم رؤیا بهشتی) نخستین دانش آموزان سال سوم دبیرستان بودند که قبل از ورود به دوره پیش دانشگاهی به عضویت تیم المپیاد ریاضی دانش آموزی کشور انتخاب و به مسابقات بین المللی اعزام شدند. با توجه به سن کم این دو و اینکه هنوز سال سوم را هم تمام نکرده بودند، انتظار زیادی از آنها نداشتیم، ولی در کمال شگفتی هر دو در المپیاد جهانی مدال طلا گرفتند و عملکرد تیم ایران موجب حیرت همه شرکت کنندگان شد و مریم در میان دانش آموزان دختر شرکت کننده در المپیاد، رتبه اول را کسب کرد. از آنجا مریم به عنوان دارنده استعدادی درخشان در حد نبوغ شناسایی شد و در سال بعد هم با کسب نمره کامل المپیاد، نه تنها مدال طلای خود را تکرار کرد که در میان کل شرکت کنندگان نفر اول شناخته شد. مریم برای ادامه تحصیل دانشکده ریاضی، دانشگاه شریف را برگزید و خوشبختانه من هم از نزدیک در جریان موفقیت‌های درخشان و پیشرفت‌های وی قرار داشتم. بعد از گذراندن دوره کارشناسی به دانشگاه هاروارد رفت و پس از اخذ مدرک دکتری با درجه عالی، به عنوان استاد دانشگاه معروف پرینستون مشغول به کار شد و نوآوری‌های ذهنی و خلاقیت‌های خیره کننده وی منجر به کسب جوایز و افتخارات متعدد علمی و نهایتاً به اهدای مدال فیلدز بزرگترین و معتبرترین جایزه ریاضی دنیا که به نوعی نوبل ریاضی شناخته می‌شود به او شد. مریم را می‌توان در عالم ریاضی با بزرگترین ریاضیدانان دنیا مانند «امی نوتر» مقایسه کرد و بدون شک آثار او در ریاضیات تا سال‌های متمادی مورد استفاده و بحث مجامع علمی ریاضی دنیا قرار خواهد داشت.اما آنچه مرا در طول این سال‌ها پیش از پیش از نبوغ ریاضی مریم تحت تأثیر قرار داده است، سجایای اخلاقی و به خصوص سادگی و تواضع علمی و سایر خلقیات نیکوی او است که از وی یک انسان به تمام معنی ساخته بود.
مریم واقعاً یک جواهر بود و نه تنها برای زن ایرانی که برای همه بانوان جهان می‌توانست الگوی فروتنی و انسان دوستی در کنار توانمندی علمی و ذهنی باشد. وی به کشورش ایران عشق می‌ورزید و در طول سال‌های اقامتش در آمریکا بارها به ایران سفر کرد و ریاضیدانان ایرانی را از نتیجه تحقیقات خود بهره مند ساخت.اندوه بزرگی است که دنیای ریاضیات و جامعه علمی ایران، خیلی زود مریم عزیز را از دست داد. هنوز ناشناخته‌های ریاضی زیادی بود که باید با خلاقیت‌های او شناخته می‌شدند و نبوغ مریم می‌توانست برای سالیان دراز پیشرفت‌های بزرگی را در علم ریاضی محقق سازد و لذا جا دارد که از همه هموطنان درخواست کنم برای شادی روحش دعا و فاتحه نثار نمایند. اینجانب ضایعه سنگین درگذشت نابه‌هنگام را به عموم مردم شریف ایران تسلیت عرض می‌نمایم.
محمدعلی نجفی
مشاور رئیس جمهوری
وزیر اسبق آموزش و پرورش

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی