[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

به ثمرنشستن پروژه‌های مشارکتی شهرداری شیراز، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین_امین افشار

Amin. afshar.20000@gmail.com

مجتمع تجاری پارکینگ طبقاتی مهستان، با مشارکت شهرداری و سرمایه گذار بخش خصوصی با اعتبار بالغ بر 820 میلیارد ریال به بهره برداری رسید. 
 به گزارش خبرنگار شیرازنوین، معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در آیین افتتاح پروژه مشارکتی مجتمع تجاری و پارکینگ طبقاتی مهستان گفت: سهم شهرداری در این پروژه ۳۵ درصد و ۶۵درصد نیز سهم شریک است.
محمدحسن اسدی با بیان اینکه در دوران فعلی شهرداری یک تیم منسجم و همراه دارد، ادامه داد: در مدت هفت سال فعالیت بودجه‌ای که شورا به شهرداری تکلیف کرده و در طول عمر شوراهای سوم و چهارم مبلغ آن ۱۴ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان بوده که از سال ۸۹ تا امروز ۸۵ درصد بودجه عمرانی است؛ این ۸۵ درصد بالغ بر ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیاردتومان است.
معاون مالی اداری شهرداری تصریح می‌کند: در این مدت ۷ سال ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کار عمرانی در شهر صورت گرفته است که از کل بودجه ۱۵ هزار میلیارد تومان، تنها چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تحت عنوان عوارض و عناوین مختلف از مردم دریافت شده است. اسدی عنوان کرد: فاصله ۱۰ هزار میلیارد تومانی بودجه شهرداری و دریافتی از مردم را شهرداری، از طریق سایر روش‌های درآمدی و ابزارهای نوین درآمدی از جمله سرمایه گذاری تامین کرده است.
او با بیان اینکه برخی می‌گویند شهرداری تنها به ساخت پل و تقاطع و پارک رفته است ابراز داشت: یکی از وظایف شهرداری ساخت پل، تقاطع، آسفالت و زیرگذر است؛ چرا که شهرداری مدت‌ها از یک عقب ماندگی مفرط عمرانی رنج می‌برد که امروزه این عقب ماندگی جبران شده است.
اسدی عنوان کرد: در طول سال جاری، این سومین پروژه سرمایه گذاری است که افتتاح می‌شود و این نوید را می‌دهم که تا آخر سال هر ماه یک پروژه سرمایه گذاری مشارکتی را افتتاح خواهیم کرد.
او تصریح کرد: از ۸۰۰ پارکینگ، ۵۰۰ واحد متعلق به شهرداری است و از ۱۹۶ واحد تجاری، حدود ۲۱ واحد تجاری متعلق به شهرداری است.
او تاکید کرد: اینکه هر ماه قول می‌دهیم یک پروژه سرمایه‌گذاری را افتتاح می‌کنیم حرفی به گزاف نیست و شاهد این مدعا پروژه‌های است که در نقاط مختلف در حال اتمام است. اسدی عنوان کرد: پروانه‌های ساختمانی دیگر جوابگویی هزینه‌ها نیست چرا که پنج سال پیش، در پنج هزار و ۴۱ پروانه به متراژ سه میلیون و ۳۱۷هزار متر مربع، ۴۰ درصد در میزان صدور پروانه‌ها کاهش داشتیم اما در میزان بودجه با افزایش هفت برابری مواجه بودیم.
او با تاکید بر این مطلب که وابستگی ما از عوارض ساختمانی ۵۰ درصد بوده و اکنون به ۳۱ درصد رسیده تاکیدکرد: سرمایه گذاری‌، فروش و انتشار اوراق مشارکت و قراردادن صرفه جویی در سرلوحه کار و پرهیز از رفتن در حاشیه و تهاتر املاک از جمله راه‌های اداره شهر بود.
اسدی اظهار کرد: برخلاف ادعای‌های مطرح شده اگر شهرداری ورشکسته شده بود اکنون من به عنوان معاون مالی و اداری در مراسم افتتاحیه سخنرانی نمی‌کردم و باید در مراجع قضایی پاسخگو می‌بودم. معاون مالی و اداری شهرداری شیراز با بیان اینکه تحول شهر ناشی از کار علمی و جسورانه شهرداری است ابراز داشت: در چند سال اخیر ۵۱ پروژه سرمایه گذاری با ارزش دو هزار و ۲۵۱ میلیارد تومان منعقد شده در حالی که در دوره‌های قبلی ما تنها سه تا چهار پروژه مشارکتی داشتیم که امروز در کار سرمایه گذاری با بخش خصوصی ریل گذاری صورت گرفته است.
 اسدی تصریح کرد: اکنون ۴۷ پروژه دیگر به ارزش دو هزار و ۱۲۰میلیارد تومان آماده فراخوان داریم و در مناطق و سازمان‌ها ۲۲۰بسته به ارزش بیش از شش هزار میلیارد تومان تعریف شده است.
او تصریح کرد: امروز نزدیک به ۹۰پروژه قابل فروش داریم که ۸۹پروژه دیگر با ارزش چهار هزار میلیارد تومان قابلیت سرمایه‌گذاری دارد. ریس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر شیراز نیز با تاکید بر این مطلب که پروژه‌های سرمایه گذاری علاوه بر اشتغال باعث درآمدهای پایدار شده است گفت: در جهت تامین منابع مالی احداث شش پارکینگ با مشارکت بخش خصوصی انجام شده که بیش از پنج هزار و ۱۴۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.
ابراهیم شعرا افزود: تعداد پروانه ساختمانی در کل کشور از سال ۹۱ تا سال ۹۵ به ۴۰درصد رسیده و ۶۰ درصد کاهش داشته است یعنی کار و ساخت و ساز اشباع شده است. او عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی حاکم بر شهرداری‌ها، دولت باید در برنامه ششم توسعه شهرداری‌ها را از درآمدهای مالیات سهیم نماید.
شعرا با بیان اینکه یکی از راه‌های پروژه‌های مشارکت، شهرداری و درآمدهای پایدار است، تاکید کرد: اگر شهرداری و شورای آینده به فکر درآمدهای آینده نباشند شهرداری‌ها دچار مشکل خواهند شد و خدمات متوقف خواهد شد و نیاز به تایید و ادامه این پروژه‌ها داریم؛ همچنین از دیگر دستگاه‌های اجرایی خواهش می‌کنیم همکاری موثری با سرمایه گذاران داشته باشند. ابراهیمی شریک سرمایه گذار نیز گفت: بر خود می‌بالیم که امروز و در این زمان، آیین افتتاح اولین قرارداد پروژه مشارکتی بخش خصوصی و شهرداری شیراز را در کنار شما جشن خواهیم گرفت.
بی شک در تحقق این مهم راه بسیار ناهموار بوده است که با کمک مسئولین محترم و همچنین دست توانمند جوانان و متخصصین و کارگران زحمت‌کش این مرز و بوم امروز شاهد به بار نشستن آن هستیم. ناگفته پیداست که در این برهه از زمان که دوران سخت رکود اقتصادی به ویژه در بخش ساختمان را سپری می‌کنیم به پایان رساندن پروژه‌های عمرانی کاری است بس دشوار که بر پا نگه داشتن آن عشق می‌طلبد.
امروز شاهد افتتاح پروژه‌ای هستیم که با اجرای آن سهمی هر چند کوچک در زنده نگه داشتن صنعت تضعیف شده ساختمان و ارتزاق خانواده‌های این دیار را، بر دوش کشیده‌ایم. در اجرای این مهم درایت و حمایت مسئولین ذی ربط بیش از پیش نمایان و هویداست؛ چرا که با افتتاح‌های این چنینی علاوه بر ایجاد اشتغال راه را برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی که از دیدگاه اینجانب یکی از مهمترین اهداف شهرداری‌هاست را هموار می‌کنیم. در این زمان که اکثر سرمایه‌گذاران کلان و خرد، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری را سپرده‌گذاری در بانک‌های و مؤسسات مختلف می‌داند و فارق از تفکر به مسائل کلان شهری و اشتغال زایی شاهد جمع‌آوری کارخانه‌ها، مؤسسات تولیدی و از همه مهمتر خروج خواسته یا ناخواسته فعالان بخش ساختمان بوده‌ایم. نیاز به نگرش سرمایه‌گذاری مشارکتی بیش از پیش به چشم می‌خورد.
شایان ذکر است که با وجود تمامی مشکلات، امروز به فضل خدا راه برای حضور سرمایه‌گذاران با پروژه‌ها تعریف شده شهری و عمرانی و حمایت همه جانبه شهرداری و شورای محترم شهر و همچنین سازمان مشارکت‌ها هموارتر گردیده است. هر چند از دیدگاه اینجانب هنوز جای بسی تأمل و اندیشه دارد.
ناگفته پیداست داشتن شریکی همچون شهرداری مایه مباهات است و همچنین داشتن شریکی از بخش خصوصی برای شهرداری مایه اطمینان و پیشرفت، به هر تقدیر امید اینجانبان و تمامی دوستانی که در اجرای این پروژه ما را یاری کرده‌اند پیشرفت هر چه بیشتر ایران و به طور اخص شهرمان شیراز است.
مجتمع مهستان در زمینی به مساحت سه هزارو ۶۰۰ متر با زیربنای تقریبی ۳۶هزار متر با ۱۹۶ واحد تجاری در سه طبقه و ۶۸۰عدد پارکینگ مسقف در هفت طبقه و ۱۲۰ عدد پارکینگ رو باز است و همچنین ساختمان الحاقی با زیربنای تقریبی چهار هزار مترمربع شامل موتورخانه، سرویس بهداشتی و دفاتر کاری مجتمع و سالن‌های چندمنظوره (سینما- همایش و شهربازی) و دو طبقه دفاتر اداری است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی