[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

نشانه‌های خاموش بروز مشکل در قلب، روزنامه شیراز نوین

افراد بسیاری از اینکه به پرفشاری خون مبتلا هستند، آگاهی ندارند، از این رو، نظارت روزانه بر فشارخون توصیه شده است. فشارخون یکی از قابل اصلاح‌ترین عوامل خطر برای مشکلات قلبی محسوب می‌شود.
به گزارش صد آنلاین،  آیا قلب شما سالم است؟ مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریه JAMA منتشر شد، نشان داد که از هر ۱۰ مرد و زن، هشت نفر دارای بافت زخمی روی عضله قلب خود بودند که نشانه‌ای از یک حمله قلبی در گذشته محسوب می‌شود و آنها از این مسئله که قلبشان در معرض خطر قرار دارد، آگاه نبودند.
 این نوع از مشکل قلبی به نام انفارکتوس میوکارد خاموش(SMI) شناخته می‌شود. در ادامه با برخی نشانه‌ها و علائم که به بروز مشکل در قلب اشاره دارند، بیشتر آشنا می‌شویم:
با انجام هر نوع فعالیت بدنی به راحتی خسته می‌شوید
اگر به طور معمول یک کیلومتر در روز می‌دویدید، اما اخیراً و به ناگاه قادر به انجام این کار نبوده و به سرعت خسته می‌شوید، این ممکن است نشانه‌ای از ناتوانی قلب شما در پمپاژ خون کافی به سراسر بدن باشد. فعالیت‌هایی که قبلاً به راحتی آنها را انجام می‌دادید، اما به ناگاه برای شما دشوار شده‌اند نشانه‌ای هشدار‌دهنده از بروز مشکل در بدن هستند. اگر خواب خوب شبانه تأثیری در رفع احساس خستگی شما ندارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
به فشارخون بالا مبتلا هستید
سلامت قلب با میزان فشارخون مرتبط است؛ پرفشاری خون می‌تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی را افزایش دهد. اگر فشارخون خود را کاهش ندهید، این می‌تواند به سرخرگ‌ها آسیب رسانده و موجب تشکیل پلاک در دیواره آنها شود که به تدریج موجب مسدود شدن جریان خون می‌شود. فشارخون بالا موجب می‌شود تا قلب و رگ‌های خونی برای جریان خون در سراسر بدن سخت‌تر و با کارایی کمتری کار کنند.
افراد بسیاری از این که به پرفشاری خون مبتلا هستند، آگاهی ندارند، از این رو، نظارت روزانه بر فشارخون توصیه شده است. فشارخون یکی از قابل اصلاح‌ترین عوامل خطر برای مشکلات قلبی محسوب می‌شود.
به طور ناگهانی با سرفه مداوم مواجه شده‌اید
در شرایطی که سرفه می‌تواند به واسطه بیماری‌هایی ساده مانند سرماخوردگی شکل بگیرد، اما می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات قلبی نیز باشد. گاهی اوقات، جمع شدن مایع در ریه‌ها به واسطه نارسایی احتقانی قلب می‌تواند موجب خس‌خس سینه و سرفه شود و این گونه به نظر برسد که فرد با آسم یا بیماری ریوی مواجه است در شرایطی که یک مشکل قلبی وجود دارد. زمانی که قلب خون را به درستی پمپاژ نمی‌کند، امکان جمع شدن مایع به واسطه نشت از رگ‌های خونی به مکان‌هایی غیرمعمول مانند ریه‌ها وجود دارد. قلبی ناسالم می‌تواند در پس ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه باشد که اصطلاحی کلی برای بیماری‌های ریوی پیشرونده است که تنفس را دشوار می‌کنند. 
خر و پف می‌کنید یا در تنفس هنگام خواب با مشکل مواجه هستید
آپنه انسدادی خواب اغلب موجب خر و پف و وقفه‌های تنفسی هنگام خواب می‌شود. این مشکل با خطر بیشتر حملات قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، نوعی آریتمی قلبی، پیوند خورده است. افراد مبتلا به آپنه خواب زمانی که به خواب می‌روند کاهش سطوح اکسیژن را تجربه می‌کنند و بدن دچار هراس شده و به منظور افزایش جریان اکسیژن به قلب و مغز به رگ‌های خونی دستور می‌دهد تا منقبض شوند که موجب وقفه‌های تنفسی می‌شود.
افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب در معرض خطر بیشتری برای فشارخون بالا قرار دارند که نشانه‌ای دیگر از قلبی ناسالم است.
اخیراً با ریزش موی پا‌های خود مواجه شده‌اید
پا‌های بی‌مو می‌تواند به معنای عدم ارسال خون کافی به این قسمت از بدن در نتیجه مواردی مانند باریک شدن سرخرگ‌ها و کاهش جریان خون باشد؛ بدون خون سرشار از مواد مغذی و اکسیژن، فولیکول‌های مو نمی‌توانند رشد کنند. در صورت ابتلا به بیماری سرخرگ محیطی، شما می‌توانید ریزش مو یا رشد کند مو روی پا‌ها را به واسطه گردش خون ضعیف تجربه کنید.
پا‌های شما متورم شده‌اند
اگر متوجه تنگ شدن جوراب یا کفش‌های خود شده اید، این ممکن است نشانه‌ای از بروز مشکل در قلب باشد. زمانی که قلب به درستی خون را پمپاژ نمی‌کند، سیاهرگ‌ها با انباشت خون مواجه شده و مایع اضافه به بافت‌های بدن نشت می‌کند که موجب تورم در بخش‌هایی مانند پاها، شکم و حتی کیسه بیضه‌ها می‌شود. اگر متوجه تورم در بخش‌های غیرمعمول شده‌اید، پوست خود را فشار دهید. اگر حفره‌ای در پوست ایجاد شود، این به معنای وجود مایع اضافه در بافت است و باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.
با گردن درد یا فک درد مواجه هستید
بیشتر مردم فکر می‌کنند که سینه درد نخستین نشانه بروز مشکل در قلب است، اما علائم قلبی در واقعیت می‌توانند در دیگر بخش‌های بدن نیز خود را نشان دهند. زنان در مقایسه با مردان احتمال بیشتری دارد که این علائم غیرمعمول را تجربه کنند که می‌تواند اغلب به عدم تشخیص بروز مشکل در قلب و عدم رسیدگی به آن منجر شود. از علائم حمله قلبی در زنان می‌توان به حالت تهوع و خستگی اشاره کرد؛ احساس درد در گردن یا فک نیز می‌تواند نشانه‌ای از آنژین، یک مشکل قلبی که به واسطه عدم دریافت خون سرشار از اکسیژن کافی رخ می‌دهد، باشد. آنژین ممکن است شبیه به فشاری منقبض‌کننده در سینه احساس شود، اما درد می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن مانند گردن، فک، پشت و شانه‌ها نیز گسترش یابد.
با تنگی نفس مواجه هستید
اگر هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا دویدن با تنگی نفس غیرمعمول مواجه می‌شوید، این به طور معمول یکی از نشانه‌های هشداردهنده بروز مشکل در قلب است. افراد باید از این مسئله آگاه باشند که چه شرایطی برای آنها عادی است تا زمانی که با مسئله‌ای غیرمعمول مواجه می‌شوند به سرعت آن را تشخیص دهند.
لثه‌های شما متورم هستند
برای قلبی سالم به دهانی سالم نیاز دارید؛ افراد مبتلا به بیماری لثه اغلب با لثه‌هایی متورم ناشی از التهاب مواجه هستند و التهاب در بدن می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد. افراد مبتلا به بیماری پریودنتال اغلب با سطح بالای التهاب مواجه هستند؛ التهاب می‌تواند محرکی برای بروز التهاب بیشتر در بدن باشد.
تپش قلب دارید
ضربان سریع یا ضربان نامنظم قلب می‌تواند نشانه‌ای از بروز مشکل در دستگاه قلبی‌عروقی شما باشد؛ عدم رسیدگی مناسب به آریتمی یا ضربان غیرعادی قلب ممکن است به بروز مشکلات قلبی جدی در آینده منجر شود و همچنین ضعیف بودن قلب می‌تواند موجب اختلال در ریتم آن شود. ضربان سریع یا ضربان نامنظم قلب ممکن است نشانه‌ای از بروز مشکل در یک دریچه قلب باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی