[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۱
  • دوره جدید

تا مدال المپیک نگیریم هیچ کاری نکرده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
هیئت وزنه‌برداری استان فارس به انتخاب فدراسیون به عنوان هیئت برتر کشور در سال 1401 معرفی شد. رئیس این هیئت، آرش حبیبی در گفت‌وگو با شیرازنوین در خصوص چگونگی رقم خوردن این موفقیت، چشم‌انداز پیش روی هیئت، وضعیت زیرساخت‌ها و امکانات و اهداف کلان وزنه‌برداری استان، صحبت‌هایی انجام داده که در ادامه می‌آید.
*امسال باید هیئت برتر کشور شویم
برای انتخاب هیئت‌های برتر کشور، فدراسیون 90 آیتم مختلف را در نظر گرفته بود که مهم‌ترین آنها عبارت بودند از برگزاری مسابقات متعدد استانی، میزبانی مسابقات قهرمانی کشور، میزبانی اردوهای تیم‌های ملی، میزان حضور ورزشکاران در اردوهای تیم ملی، کسب مدال‌های بین‌المللی، آسیایی و جهانی توسط ورزشکاران استان، برگزاری کلاس‌های آموزشی و برگزاری طرح‌های استعدادیابی.
با وجود اینکه ما شش ماهه اول سال گذشته را از دست داده بودیم و فقط در 6 ماهه دوم، کار را در دست گرفتیم، اما توانستیم نظر مساعد فدراسیون را جلب کنیم. البته ما به این رتبه راضی نیستیم و با برنامه‌هایی که در هیئت و کمیته‌های زیرمجموعه تدوین شده، می‌خواهیم در سال جاری برترین جایگاه کشور را به فارس اختصاص دهیم.
*بچه‌های فارس بیش از 20 مدال کسب می‌کنند
از چند روز آینده مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا در هندوستان آغاز می‌شود و 15 نفر در قالب تیم‌های ملی ایران به این مسابقات اعزام می‌شوند؛ از میان این نفرات، هفت نفر از استان فارس هستند؛ یک شیرازی و شش مرودشتی. یعنی چیزی حدود نیمی از نفرات اصلی تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان کشور را بچه‌های فارس تشکیل می‌دهند و این برای اولین بار در طول تاریخ است که چنین چیزی برای وزنه‌برداری فارس رقم می‌خورد. پیش‌بینی می‌کنم که امسال بیش از 20 مدال توسط این بچه‌ها به دست خواهد آمد که امیدوارم خوشرنگ‌ترین‌ها نصیب این عزیزان شود.
در بخش بانوان هم فاطمه کشاورز را در رده جوانان داریم که این اولین حضور وی در مسابقات جوانان آسیاست. پیش‌بینی ما برای فاطمه هم قطعاً کسب مدال است؛ با توجه به اینکه او در ابتدای سال جاری توانسته دو نشان برنز بزرگسالان آسیا را کسب کند، این انتظار می‌رود که بتواند در مسابقات جوانان خوشرنگ‌ترین مدال را کسب کند. 
*ارزش کار بچه‌های فارس بیشتر از اینهاست
هفته گذشته مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان کشور برگزار شد که 22 مدال توسط دختران و پسران غیورمان کسب شد. بدین ترتیب توانستیم پس از چندین سال، قهرمانی نوجوانان کشور را کسب کنیم؛ با توجه به اینکه هفت نفر از بچه‌های ما در رده نوجوانان و جوانان در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری بودند، به نوعی می‌شود گفت که فارس با تیم دوم یا حتی سوم خود در این رقابت‌ها شرکت کرد و این موفقیت تیم فارس را ارزشمندتر می‌کند.
مربیان، داوران و ورزشکارانی که می‌توانستند در این رویداد شرکت کنند را سعی کردیم به بهترین شکل به مسابقات اعزام کنیم که ماحصل آن، موفقیت‌ها و مدال‌های زیادی بود. با موفقیت بچه‌ها در مسابقات قهرمانی آسیا، اتفاق بسیار نادر و خوشحال‌کننده‌ای در وزنه‌برداری استان رخ خواهد داد.
*ریل‌گذاری مناسب برای فتح المپیک
هدف اصلی هیئت وزنه‌برداری استان، قرار گرفتن ورزشکاران فارس روی سکوهای المپیک است؛ از روز اول هم این را گفتم که شعار هم نیست، بلکه به‌عنوان یک چشم‌انداز، این مسیر را برای هیئت طراحی کرده‌ایم. تا زمانی که ما ورزشکار و وزنه‌برداری از فارس، روی سکوی المپیک نبینیم، هیچ کاری انجام نداده‌ایم، چون پتانسیل این کار را چه در بخش آقایان و چه در بخش بانوان داریم. امیدواریم که در المپیک 2024 یا نهایتاً 2028 چه ما باشیم و چه نباشیم، این اتفاق رخ خواهد داد. ریل‌گذاری مناسبی صورت گرفته و شاهد درخشش و مدال‌آوری نوجوانان و جوانان امروزمان، در المپیک‌های بعدی خواهیم بود.
در کنار هدف قهرمان‌پروری، برگزاری کلاس‌های آموزشی، برگزاری مسابقات و رویدادهای مختلف ورزشی در سطح استان، استعدادیابی و کارهای فرهنگی به طور مداوم انجام و دنبال می‌شود. مواردی که نیاز است به لحاظ زیرساختی برای وزنه‌برداری دنبال کنیم را جزو اهم مواردی قرار داده‌ایم که در هیئت بایستی دنبال و پیگیری شود.
*نخبه‌ها و پیشکسوتان
به‌جز فاطمه کشاورز و محمد زارع، دو وزنه‌بردار مرودشتی که عضو تیم ملی بزرگسالان کشورمان هستند و به کسب مدال این عزیزان در بازی های آسیایی هانگژو امیدواریم، نفراتی مثل فرهاد قلی‌زاده، ابوالفضل زارع، علی‌رضا نصیری، کوروش زارع، محمدامین حبیبی، حمیدرضا زارع و حسن عمادی از دیگر ورزشکاران نخبه‌ای هستند که نسل آینده وزنه‌برداری کشور را تشکیل خواهند داد. 
پیشکسوتان زیاد و بزرگی هم داریم که هم وزنه می‌زنند و هم در بخش‌های مربیگری و داوری فعالیت دارند.؛ پیشکسوتان چراغ راه ما هستند و دوست داریم در خدمتشان باشیم و از رهنمودهایشان استفاده خواهیم کرد.
*شهرستان‌ها باید دارای فضای تخصصی شوند
عمده‌ترین مشکلات و موانع ما، کمبود زیرساخت‌ها و سرانه فضای تخصصی برای وزنه‌برداری است. شیراز به‌عنوان مرکز استان و همچنین چند شهرستان دیگر، پتانسیل بالایی در این رشته دارند، اما از فضای بسیار محدودی برخوردار هستند. برخی شهرستان‌ها هم اصلاً فضایی تخصصی برای وزنه‌برداری ندارند. حال با رایزنی‌هایی که با ادارات ورزش شهرستان‌ها انجام شده، بحث کمبودها را مطرح کرده‌ایم تا اگر مقدور باشد، این فضاها به بچه‌های وزنه‌برداری اختصاص یابد. فضایی بین 150 یا 200 متر مربع برای راه‌اندازی هیئت یک شهرستان کافی است. از نمایندگان محترم مجلس هم می‌خواهم که در برنامه‌هایی که به‌عنوان بخش عمرانی ورزشی در شهرستان‌هایشان دنبال می‌کنند، فضایی را برای وزنه‌برداری در نظر بگیرند. ما این قول را به این عزیزان می‌دهیم که اگر فضایی در اختیار این رشته قرار گیرد، آن را تجهیز خواهیم کرد تا بتوانیم در تمامی شهرستان‌هایی که پتانسیل بالایی دارند، استفاده کافی و وافی را ببریم.
*وزنه‌برداری فارس صاحب خانه‌ای مناسب می‌شود
در کنار کمبود سرانه ورزشی، بحث کمبود امکانات و تجهیزات را هم داریم که باید مورد توجه قرار گیرد. ما سعی کرده‌ایم که بتوانیم گوشه‌ای از این کمبودها را با تولیدات داخلی جبران کنیم، اما می‌دانید که استانداردترین هالترها و صفحات، متعلق به برندهایی هستند که قیمت بسیار بالایی دارند. کیفیت این تجهیزات، کاملاً در نوع اجرای حرکت از سوی ورزشکاران مؤثر است و امیدواریم با حمایت‌های فدراسیون، تجهیزات باکیفیتی را برای ورزشکارانمان تهیه کنیم. الحق و الانصاف هم آقای انوشیروانی از زمان حضور در مسند ریاست فدراسیون تمام هم و غم خود را روی مشکلات وزنه‌برداری گذاشته و هم اداره ورزش استان، تا حد ممکن مشکلاتی که توسط ما انعکاس داده شده را رفع کرده‌اند. امیدوارم تا پایان دوران مسئولیتم در این هیئت، بتوانیم بخش زیادی از مشکلات ورزشکاران را حل کنیم؛ همان‌طور که به لطف حضور دوست عزیزم، آقای دکتر هاشم‌پور، در حال تکمیل و تجهیز خانه وزنه‌برداری استان هستیم و امیدواریم پس از 50 سال هیئت وزنه‌برداری استان فارس صاحب مکانی شود که در شأن ورزشکاران این رشته است.
*افزایش توجه رسانه‌ها به وزنه‌برداری
باید تشکر ویژه‌ای از اصحاب رسانه داشته باشم که یکی از بازوان اصلی هیئت‌های ورزشی هستند. در یک سال گذشته روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و صداوسیمای مرکز فارس، بیشتر از گذشته به پوشش اخبار وزنه‌برداری پرداخته‌اند. خوشبختانه در همین مدت 3 برنامه تلویزیونی ورزش فارس به این رشته اختصاص یافته و در برنامه رادیویی ورزش فارس نیز فکر می‌کنم 7 بار مصاحبه داشته‌ایم که نشان می‌دهد از نظر کار رسانه‌ای، تا به امروز عملکرد مطلوبی داشته‌ایم و ارتباط خوبی با رسانه‌ها برقرار کرده‌ایم.
*صحبت پایانی
از روزنامه شیرازنوین تشکر می‌کنم که برای ورزش استان وقت می‌گذارد و از مسئولان برای ورزش مطالبه‌گری می‌کند. همچنین باید از اعضای محترم هیئت وزنه‌برداری که خالصانه، صادقانه و بدون هیچ چشم‌داشتی پای کار این رشته هستند، تشکر می‌کنم. ما هم به‌عنوان خادم خانواده وزنه‌برداری، وظیفه خودمان می‌دانیم که برنامه‌ها را به طور جدی دنبال کنیم. 
باید از تمامی ورزشکاران، مربیان و داوران وزنه‌برداری استان تشکر کنم که باعث سربلندی این رشته در سطح کشور و میادین بین‌المللی شد‌ه‌اند و امیدوارم خادم خوب و لایقی برای جامعه پرافتخار وزنه‌برداری فارس باشم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی