[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

افزایش سطح زیر کشت کنجد در شهرستان کازرون، روزنامه شیراز نوین

افزایش سطح زیر کشت کنجد در شهرستان کازرون

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: تاکنون حدود 800 هکتار از اراضی شهرستان به کشت کنجد اختصاص یافته و نسبت به سال قبل رشد چشمگیری داشته 
است.
به گزارش روابط‌عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، حمید رشیدی تصریح کرد: به دلیل برداشت کنجد به صورت سنتی و مشکل تأمین کمباین در زمان برداشت، از ارقام جدید ناشکوفا استقبال نمی‌شود و بنابراین ارقام کشت‌شده در شهرستان محلی می‌باشد و انتظار می‌رود حدود 960 تن کنجد از این مزارع تولید و روانه بازار گردد. 
وی اظهار کرد: با توجه به نیاز کنونی کشور مبنی بر توسعه دانه‌های روغنی، ضروری است مانند سایر دانه‌های روغنی تمهیدات لازم جهت کشت و توسعه این محصول در دستور کار قرار گیرد و مهم‌تر اینکه ترویج و توسعه بذور جدید به کشاورزان در اولویت قرار گیرد.
رشیدی بیان کرد: کنجد به دلیل ویژگی‌های خاص همچون نیاز آبی کم، دوره رشدی کوتاه، تناوب زراعی با غلات، کاشت بدون شخم و کاهش هزینه‌های عملیات خاک‌ورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در توسعه و پایداری کشاورزی در مناطق خشک و نیمه‌خشک نقش بسزایی دارد و در واقع کشت کنجد نوعی کشاورزی حفاظتی می‌باشد؛ زیرا در تناوب با غلات کشت می‌شود که 30 درصد بقایا در مزرعه موجود می‌باشد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در سال زراعی جاری دو طرح پایلوت کشت بذر مادری داراب 1 در سطح 1.5 هکتار با همکاری شرکت دانه‌های روغنی استان جهت تأمین بذر در سال آینده و کشت کنجد ناشکوفا در سطح 5 هکتار در شهرستان کازرون انجام شده است.
کشت کنجد هر ساله از اوایل تیرماه آغاز شده و برداشت آن تا اواسط آبان ماه صورت می‌گیرد و قطب تولید کنجد در شهرستان بخش جره و بالاده می‌باشد. این کشت می‌تواند برای کشاورزان درآمدزایی و اشتغال مناسب را به همراه داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی