[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۲۹
  • دوره جدید

سیاست تشویقی علوم‌پزشکی شیراز برای جوانی جمعیت، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین:
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز گفت: دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با هدف تحقق اهداف جوانی جمعیت به تأمین خوابگاه متأهلی برای دانشجویان نگاه ویژه دارد و در حال حاضر بیش از 200 واحد خوابگاه متأهلی دانشجویی دارد.
 دکتر محمدحسین انباردار، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در نشست خبری که با موضوع «اقدامات معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در حوزه جوانی جمعیت»، «دستاوردها» و «اهداف پیش رو» برگزار شد، گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز متولی فرهنگ و امور غیرآموزشی است و جوانی جمعیت نیز از اهداف و اولویت‌های آن به شمار می‌رود؛ این معاونت در دو طیف مهم فرهنگی و امور دانشجویی فعالیت می‌کند و در زمینه تغذیه، خوابگاه، امور رفاهی دانشجویان، مراکز طبی، مشاوره و تربیت بدنی فعالیت کرده و مقام‌های کشوری خوبی به دست آورده است؛ همچنین جوانی جمعیت و فعالیت‌های جهادی در مناطق محروم هم از اولویت‌های ماست.
وی ادامه می‌دهد: جوانی جمعیت کاملاً ریشه فرهنگی دارد و مخاطب ما در دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در خصوص جوانی جمعیت ابتدا دانشجویان و سپس اساتید و کارکنان هستند.
انباردار تأکید کرد: در این راستا قرارگاه جوانی جمعیت در سطح دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز هم تشکیل شده و با تأکیدات مکرر از وزارتخانه این قرارگاه جلسات هفتگی دارد و همچنین دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در بحث جوانی جمعیت در استان دستگاه برتر شده است.
 خوابگاه متأهلی؛ گامی در راستای تحقق جوانی جمعیت
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با تأکید بر اینکه یکی از اقدامات مؤثر در راستای جوانی جمعیت، تأمین خوابگاه متأهلی برای دانشجویان است، بیان کرد: در حوزه دانشجویی به عنوان اولویت اول، بحث خوابگاه برای متأهلان قابل توجه است و از سال‌ها قبل در این حوزه اقدامات خوبی شده است و اکنون بیش از ۲۰۰ واحد خوابگاه متأهلی داریم.
او اعلام کرد: در جهت رغبت به فرزندآوری هم اقدامات تشویقی در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می‌توان به افزایش مدت زمان اقامات دانشجویان متأهل در خوابگاه‌های متأهلی اشاره کرد. قبلاً مدت سکونت در خوابگاه متأهلی نصف دوره تحصیل دانشجو بود که تغییر یافت و اگر در خوابگاه متأهلی فردی دارای یک فرزند شود، نیم سال و فرزند دوم یک سال و فرزند سوم و چهارم کل دوره تحصیل می‌تواند در این خوابگاه‌ها اقامت داشته باشد.
دکتر انباردار در این نشست از این موضوع خبر داد که 50 درصد هزینه غذای خانواده دانشجویان متأهل را متقبل شده اند و در خوابگاه امام حسن مجتبی(ع) واقع در خیابان زند که یکی از خوابگاه‌های متأهلی در شیراز است، یک پارک مناسب وجود دارد که بهسازی شده است.
وی همچنین اعلام کرد که برای دانشجویان باردار و آن دسته از آنها که اقدام به باروری کرده‌اند با ارائه مستندات پزشکی، مدت سکونت در خوابگاه‌ها افزایش یافته است.
انباردار ادامه داد: یک خوابگاه متأهلی جدید در کنار خوابگاه علوی واقع در میدان نمازی چند ماه قبل با همکاری مجمع خیرین استان، استارت زده شده که قبلاً ۷ سال زمین مانده بود و پیشرفت خوبی ظرف این چند ماه داشته و ۸۲ واحد به واحدهای متأهلی ما اضافه خواهد کرد.
وی اضافه کرد: از مجمع خیرین سلامت صندوق دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز ۱۱۰ وام ۲۵میلیونی مجموعاً برای فرزندآوری و ازدواج اختصاص یافته و مجموع وام‌های اختصاص‌یافته بیش از ۵میلیارد تومان بوده است.
برگزاری کارگاه آموزشی مانا نما، برگزاری اردوهای یک‌روزه در باغ‌های خانواده با هدف بها دادن به خانواده و جوانی جمعیت، در نظر گرفتن تسهیلات برای بانوان کارمند باردار، اختصاص 65 مورد وام ازدواج از صندوق رفاه دانشجویی در سال تحصیلی گذشته، برگزاری بالغ بر ۴۰۰ مشاوره در مراکز مشاوره در اداره مشاوره دانشجویان و بیش از ۱۵ کارگاه در ماه، از سایر اقداماتی بود که این مقام مسئول به عنوان اقدامات معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در راستای تحقق اهداف جوانی جمعیت به آنها اشاره کرد.
انباردار همچنین اظهار داشت: اختصاص جیره خشک غذایی به دانشجویان متأهل از اول مهر اجرایی می‌شود و همچنین بحث مشاوره از اولویت‌های معاونت ماست که یکی از قسمت‌های اساسی مشاوره ما به بحث ازدواج و فرزندآوری اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه تسهیلات و وام‌ها هم در ازدواج و فرزندآوری مهم است، گفت: صندوق رفاه کشوری را داریم که وام ازدواج، فرزندآوری و... پرداخت می‌کند و مبلغ ۲۵میلیون تومان به هر دانشجو بابت وام ازدواج از صندوق رفاه دانشجویی، ۶۰میلیون وام مسکن به ۱۳ مورد در سال گذشته و 6 مورد وام فوری ۶میلیونی فرزندآوری توسط این معاونت به دانشجویان متأهل دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز اختصاص یافته است.
 جوانی جمعیت به ایده‌های جدید نیاز دارد
وی تأکید کرد: جوانی جمعیت همواره به ایده‌های جدید نیاز دارد و یک رسانه با محوریت دانشجویان به عنوان همراز میدیا ایجاد کرده‌ایم که 9 میدیا در این حوزه تولید شده و کار دانشجویی موفقی بوده است. انباردار اشاره ای هم به موفقیت این معاونت در اربعین سال قبل داشت و بیان کرد: در اربعین ۱۴۰۱ در ۱۳ کمپ درمانی با همکاری بسیج جامعه پزشکی و با حضور ۶۰۰ کادر درمانی و ۲۰۰ نفر در بحث زیارتی حاضر شدیم و حدود ۳۰۰هزار خدمت گیرنده عمومی در کربلا و ۱۱۲هزار دریافت‌کننده خدمات تخصصی، ۲۰۰ هزار دریافت‌کننده خدمت بهداشتی و... داشتیم که موجب شد یکی از کمپ‌های ما از فرماندار کربلا تقدیرنامه دریافت کند و امسال هم ۱۲ تا ۱۳ کمپ درمانی در نظر داریم. وی همچنین گفت: 4 گروه جهادی دانشجویی داریم که در ستاد اردوهای جهادی سطح دانشگاه برنامه‌ها به آنها ارائه می‌شود و سال گذشته ۱۲ برنامه جهادی شامل برنامه فرهنگی و آموزشی از طریق دانشجویان خود داشتیم و این گروه‌های جهادی در توزیع بسته‌های معیشتی، حضور در بیمارستان امیر که مرکز درمان سرطان است و... حضور فعال دارند. برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت، ایجاد کانال قاصدک به مدت یک سال با هدف امیدآفرینی و جلوگیری از مهاجرت، ایجاد خانه‌های فرهنگ خوابگاه‌ها، مبحث دلگشا که ارتباط چهره به چهره با دانشجویان توسط مدیران فرهنگی در خوابگاه‌های دانشجویی است، ارتقای فضاهای ورزشی در خوابگاه‌ها، تغییر نام خوابگاه‌ها به سرای دانشجویی و کسب مقام اول در المپیاد دخترانه در سطح وزارت بهداشت در سال گذشته، از سایر مواردی بود که دکتر انباردار به آنها اشاره کرد. او در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که چند خوابگاه دانشجویی غیرمتأهلی در دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز وجود دارد، هم گفت: ۱۰ خوابگاه غیرمتاهلی دختر و پسر داریم که ۴۵۸۰ دانشجو در آنها مستقر هستند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی