[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۹
  • دوره جدید

توصیه‌های کاربردی برای درمان معده‌درد و سوءهاضمه، روزنامه شیراز نوین

معده درد دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و یکی از دلایلش درست هضم نشدن غذا و بیش از اندازه ماندنش در معده است که به همین خاطر معده برای هضم مجبور به ترشح بیشتر اسید می‌شود و همین خودش باعث می‌شود دیواره معده آسیب ببیند و در مواردی زخم معده ایجاد شود. به گزارش کارگرآنلاین، معده درد دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و یکی از دلایلش درست هضم نشدن غذا و بیش از اندازه ماندنش در معده است که به همین خاطر معده برای هضم مجبور به ترشح بیشتر اسید می‌شود و همین خودش باعث می‌شود دیواره معده آسیب ببیند و در مواردی زخم معده ایجاد شود.
درمان درد معده
برای تسکین این دردها که به علت زیادی از اسید معده به وجود می‌آید که خنثی کردن محیط اسیدی معده لازم است، داروهای زیر مؤثر و از بین برنده درد هست، این فرمول در زخم‌های معده، اثنی‌عشر و سوء هاضمه مؤثر است و ضد نفخ و ضد کلیت هم هست.
نسخه مسکن درد معده و کم کننده اسید معده
آویشن شیرازی،10 گرم بابونه شیرازی، 5 گرم بادیان، 10 گرم زنیان، 10 گرم مخلصه، 10 گرم افسنطین، 5 گرم شاه تره، 5 گرم گل بومادران، 5 گرم نعنا، 5 گرم پودینه، 5 گرم نیم کوب و 15 قسمت کنید و هر قسمتش را بعد از شستن در یک قوری با دو لیوان آب جوش نم کنید و پس از چند ساعت معجون را بجوشانید و صاف کنید.بهتر است صبح ناشتا و عصر این مقدار را میل کنید.
اگر دردهای معده توأم با صدا کردن شکم هست، استفاده از انیسون، جوز هندی، پوست نارنج، دارچین و زنجبیل از هر کدام 10 گرم به صورت پودر سائیده شود و روی غذا مثل ادویه بپاشید و با غذا میل کنید.
چرا سوء هاضمه دارم؟
سوء هاضمه نشان از معده ضعیف هست که برای طبع‌های مختلف درمان و عوارض مختلفی دارد، ولی به‌طور کلی آروغ‌های بدبو از مشخصه‌های مهم این مشکل است.
مشکل هضم غذا در گرم مزاجان
برای کسی که طبع گرم دارد اگر غذا در معده بماند و معده نتواند هضمش کند علائمی در بدن ایجاد می‌شود که از روی آن می‌شود تشخیص داد.مثل عطش، خشکی دهان، کم شدن اشتها، طعم بد دهان مثل طعم دود و همچنین ترش کردن غذای گرم را دارند.اگر در مصرف غذاهای گرم زیاده‌روی کردید و این علائم برایتان پیش آمد می‌توانید از شربت لیمو، شربت انار، شربت غوره، مربای سیب، مربای شیره خرفه و شربت زرشک و عناب و تمرهندی و آلوچه خشکه استفاده کنید البته این درمان‌ها برای زمانی مفید هست که زخم معده نداشته باشید.
درمان عمومی ‌مشکل هضم غذا در مزاج گرم و تر
کسانی که این مشکل را دارند ذائقه غذایی آن‌ها میانه روی هست. نه به سردی تمایل زیاد دارند و نه به گرمی، ولی بزاقشان زیاد هست خصوصاً اگر گرسنه باشند و خصوصاً در شب آب دهانشان  روی بالشت می‌ریزد. بیشتر این افراد حالت تهوع و گاهی هم استفراغ رطوبتی دارند (مثل سفیده تخم مرغ)  برای درمان این بیماران با دادن آب شربت و سکنجبین معده را مجبور به استفراغ کنید تا پاک و محتویاتش خارج شود و مربای هلیله، گل قند و طباشیر برایش تجویز می‌شود.
مشکل هضم در مزاج گرم و خشک
برای این گروه از گرم مزاج‌ها که طبعشان رو به خشکی هست بهترین درمان شیرگاو، ماءالشعیر، حریره‌ای که از آرد جو و روغن بادام تهیه می‌شود، خوب است. این افراد غذای مناسبشان غذایی هست که طبعش رطوبتی و خنک باشد.
مشکل هضم غذا در صفراوی مزاج‌ها
در این دسته از طبع‌ها به‌طور کلی علائمی ‌دیده می‌شود که مشخصه دستگاه گوارش با طبع صفراوی هست، مثل تلخی دهان، خروج صفرا با استفراغ یا با مدفوع. بیمار پس از غذا خوردن احساس می‌کند دهانش طعم بدی دارد مثل کسی که دود زیاد کشیده باشد. بوی بد دهان و سوزش دل و عطش و حالت تهوع موجود، ممکن است دلیل دیگری داشته باشد، مثلاً ممکن است مشکل از کبد یا روده‌ها باشد و این علائم اختصاصی مربوط به معده نیست ولی اگر برایتان ثابت شده که این علائم مربوط به عضو دیگری نیست و فقط مربوط به معده است درمان همین هست:اگر حالت تهوع زیاد شد، مقدار کمی ‌سکنجبین با آب گرم مخلوط کنید و بنوشید تا استفراغ کنید، بعد 10 گرم پوست هلیله زرد را بجوشانید و  صبح و عصر میل کنید، این‌گونه افراد صفراوی مزاج در موقع گرسنگی و دیر رسیدن غذا، بی‌طاقت می‌شوند و حتی ممکن است بی‌هوش شوند، برای درمان این حالت بهتر است شربت لیمو، شربت غوره، شربت انار، یا شربت نارنج صبح ناشتا میل کنند و غذاهای ترش برای این افراد مؤثر است و باید قبل از گرسنگی کامل غذا بخورند.
مشکل هضم در مزاج سرد و خشک
در این گروه از بیماران برای پیشگیری غذاهای گرم و تر پیشنهاد می‌شود و برای درمان ماءالشعیر و عسل میل کنند. شربت گل گاوزبان، شربت انار شیرین و شربت زوفا از درمان این گروه‌اند.
مشکل هضم در مزاج سرد
از علائم این گروه ضعف هضم، تمایل زیاد به غذا خوردن، توقف بیش از حد معمول غذا در معده و ترش کردن و آروغ ترش و برگشت غذای ترش به دهان که این‌ها همه در اثر زیادی اسید معده است و موجب ناراحتی بیمار می‌شود، مدفوع در این‌گونه بیماران شل و گاهی با یبوست همراه است. این نوع بیماران با خوردن غذاهای گرم مثل عسل، مرباجات و کمپوت‌های گرم حالشان بهتر می‌شود. یک نسخه درمانی برای این مشکل گوارشی به این صورت هست که 10 گرم انیسون، 15 گرم تخم کرفس و 200گرم گل قند را نرم بکوبید و طی دو روز میل کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی