[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۵
  • دوره جدید

پیش‌ثبت‌نام نمایندگی مجلس از دوشنبه ۱۶ مرداد، روزنامه شیراز نوین

طبق آخرین اطلاعیه ستاد انتخابات وزارت کشور، داوطلبان نمایندگی مجلس دوازدهم می‌بایست از روز ۱۲ مردادماه پیش‌ثبت‌نام خود را انجام دهند.
به گزارش تسنیم، انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری 11 اسفند 1402 برگزار می‌شود و هم‌اکنون برخی احزاب، جناح‌ها و گروه‌ها کم و بیش فعالیت‌های انتخاباتی خود را کلید زده‌اند و تحرکات رقبای خود را رصد می‌کنند.
از جمله مقاطع مهم در هر انتخاباتی، دوران ثبت‌نام داوطلبان است؛ طبق اطلاعیه اخیر ستاد انتخابات کشور، داوطلبان نمایندگی مجلس باید ابتدا مرحله پیش‌ثبت‌نام را انجام دهند؛ مرحله‌ای که در این دوره و طبق قانون جدید انتخابات مجلس انجام خواهد گرفت.
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه اخیر خود اعلام کرد این پیش‌ثبت‌نام از دوشنبه 16 تا یکشنبه 22 مردادماه جاری، از ساعت 8 تا 18 عصر به‌ مدت 7 روز در پنجره واحد وزارت کشور انجام خواهد گرفت.
متقاضیان می‌بایست به آدرس keshvar.moi.ir به لینک «ثبت درخواست متقاضیان داوطلبی در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» وارد شوند و با تکمیل اطلاعات و مدارک مورد نیاز به شرح زیر در مهلت یادشده، درخواست خود (پیش‌ثبت‌نام) را ثبت کنند.
مراحل این پیش‌ثبت نام نیز به شرح زیر است:
الف - تکمیل فرم اطلاعات درخواست‌شده
ب - بارگذاری تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر
ج - بارگذاری تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت وظیفه عمومی و یا کارت معافیت دائمی برای آقایان با سن کمتر از 50 سال(در صورت عدم دریافت برخط پاسخ استعلام)
د - بارگذاری تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی
نکته: متقاضیان در خارج از کشور با مراجعه به سفارتخانه‌‌ها، کنسولگری‌ها یا نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، به ثبت اطلاعات و بارگذاری مدارک خود اقدام کنند.
گفتنی است، سال 1398 و برای انتخابات مجلس یازدهم طبق آمار رسمی اعلام‌شده در کل کشور 15618 نفر(برای 290 کرسی) ثبت‌نام کرده بودند که حاکی از رشد حدود 15 درصد به نسبت دوره قبل مجلس بود؛ از این تعداد نیز در تمام کشور 7148 نفر از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت شده و وارد ماراتن انتخابات شدند.
 طحان‌نظیف، سخنگوی شورای شورای نگبهان نیز درباره مرحله پیش‌ثبت‌نام از داوطلبان گفته است که در قانون جدید فرآیند پیش‌ثبت‌نام در نظر گرفته شده تا کسانی که شرایط اولیه حضور در انتخابات‌ مانند مدرک تحصیلی، سن لازم، عدم سوء‌پیشینه مؤثر قضایی و امثال این‌ها را ندارد، وارد فرآیند نشوند تا وضعیت گذشته سامان‌دهی شود و افرادی که شرایط عینی و شکلی دارند با خیال آسوده‌تری ثبت‌نام کنند. 
لازم به ذکر است که شورای نگهبان در مرحله پیش ثبت‌نام وارد بحث بررسی صلاحیت‌ها نخواهد شد و تنها مدارک شکلی و عینی افراد توسط نهادهای مورد استعلام بررسی خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی