[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

فوتبال در اختیار اهداف سیاسی؟ ، روزنامه شیراز نوین

شاید اگر همین یکی دو سال پیش و قبل از شروع جام جهانی قطر به هر کارشناس مطرح دنیا و حتی به غیر ورزشی‌ها گفته می‌شد در دو سه سال آینده شاهد حضور ستاره‌های فوتبال دنیا در خاورمیانه و کشورهای عربی خواهیم بود، کسی باور نمی‌کرد و آن را امری محال و خوش‌باورانه می‌دانست. ولی امروز در اواسط سال ۲۰۲۳ شاهد حضور ستاره‌های فوتبال دنیا در باشگاه‌های عربستانی هستیم! جایی که علاوه بر حضور کریس رونالدوی مشهور که اواخر دوران فوتبال خود را سپری می‌کند، پای خیلی ستاره‌های دیگر دنیای فوتبال که هنوز می‌توانستند چند سال دیگر در سطح  اول فوتبال اروپا بازی کنند هم به تیم‌های باشگاهی این کشور باز شد.
اما دلیل این اتفاق بزرگ برای فوتبال آسیا، خاورمیانه و کشوری مثل عربستان چیست؟
کمی به عقب برگردیم؛ به جام جهانی قطر که چند سال قبل از برگزاری و تا زمان شروع آن هم، با انتقادات زیادی از اهدای میزبانی به این‌ کشور همراه بود و تلاش‌های زیادی برای سلب میزبانی از این کشور کوچک عربی در خاورمیانه می‌شد و همواره اتهامِ دادنِ رشوه و خرید میزبانی توسط قطری‌ها مطرح بود.اما با حمایت قاطع فیفا، این جام جهانی در بالا ترین سطح برگزار شد و یکی از کامل‌ترین میزبانی‌ها در سطح جهان لقب گرفت. 
در نهایت این کشور میزبان بود که سربلند این جام لقب گرفت و علاوه بر میزبانی یک رویداد بزرگ ورزش جهان، به لحاظ سیاسی هم در جهان اعتبار بسیاری کسب کرد.
حال کشور عربستان هم در این راستا سعی کرد از طریق فوتبال به مانند کشور قطر برای خود اعتبار جهانی کسب کند و بهترین راه برای کسب این اعتبار را در جذب ستاره‌های مطرح دنیای فوتبال جست‌وجو کرد.
این‌ کشور با یک برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه هنگفتی حدود 3.6 میلیارد دلار و تزریق آن به باشگاه‌های مطرح کشور خود، راه ورود این ستاره‌های بزرگ دنیا را به فوتبال این کشور باز کرد و حالا تیم‌های این کشور چیزی فراتر از آسیا و مدعی حضور در فوتبال اروپا و شرکت در مسابقات لیگ باشگاه‌های اروپا هم هستند! حتی پیشنهاد اولیه خود را هم برای حضور در باشگاه‌های اروپا را به یوفا ارائه داده‌اند.
هرچند باشگاه‌های بزرگ این کشور هم به درستی راه درآمدزدایی از طریق جذب اسپانسر و دیگر راه‌های درآمد از فوتبال را هم بلد هستند، ولی کمک‌های دولتی و دادن امتیازات زیاد به این ستاره‌ها کمک زیادی به کشاندن این بازیکنان به خاورمیانه کرده است‌.
می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که فوتبال جهان به طور خاص در اختیار سیاست قرار گرفته است و با پول و شهرت فوتبال می‌توان در جهان برای کشور خود اعتبار و توجه خرید!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی