[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

تجارت تجربه می‌خواهد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس گفت: توسعه بخش تجارت خارجی و افزایش صادرات کالاها و تولیدات استان با بهره‌گیری از نظر و تجارب بخش خصوصی امکان‌پذیر است. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهراب شرفی در نخستین جلسه کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: تجارت خارجی کشور ما همواره در طول سال‌های مختلف راه پر فراز و نشیبی داشته و در شرایط فعلی که با بحران در این عرصه روبه‌رو هستیم تجربیات فعالان بخش خصوصی می‌تواند گره‌گشای این بخش باشد. وی با اشاره به اینکه صادرکننده و بازرگان ما اگر در فضای باز اقتصادی میدان عمل داشته باشد، خودش می‌تواند مسیر صادرات و برگشت ارز آن را هموار کند، افزود: حضور دولت در بخش اقتصاد صرفاً به معنای برداشتن موانع و اعتماد به بخش خصوصی است و لذا برای کم کردن مشکلات بخش تجارت خارجی باید راهکارهای مشخص و شفاف توسط بخش خصوصی به کارگزاران بخش دولتی ارائه شود. شرفی، مهم‌ترین مشکل بخش تجارت خارجی کشور و استان را صدور آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های گسترده و خلق‌الساعه عنوان کرد و اظهار داشت: صدور این میزان از بخش‌نامه علاوه بر ایجاد مشکلات بیشتر هر روز، دست و پای فعالیت فعالان اقتصادی را می‌بندد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: به‌عنوان مثال در بخش‌نامه‌ای جدید، اجبار متقاضیان دریافت کارت بازرگانی به ارائه سند تک‌برگ برای دفتر کار با کاربری اداری و تجاری اعلام شده که بسیاری از فعالان اقتصادی ما در استان قادر به ارائه سند تک‌برگ نیستند و باعث بروز مشکلات بسیاری برای فعالان اقتصادی شده؛ این چنین بخشنامه‌هایی بازرگانان را در تنگنا قرار داده و مراحل کار آنها را دشوار کرده است. 
شرفی با تأکید بر اینکه ما با همکاری و تلاش اتاق بازرگانی و سازمان صمت استان با ارائه راهکارهایی به دنبال رفع این مشکل هستیم، گفت: متأسفانه مرجع تصمیم‌گیری صدور بخشنامه‌ها در تهران متمرکز است و عملاً اداره کل صمت و اتاق‌های بازرگانی در استان‌ها اختیارات گذشته را ندارد؛ درحالی که برای هموارتر شدن مسیر فعالیت فعالان اقتصادی و کاهش بروکراسی‌های طولانی اداری در بسیاری از حوزه‌ها باید به استان‌ها تفویض اختیار شود.
در ادامه این جلسه هادی حنایی، نایب‌رئیس کمیسیون بازرگانی و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: جزیره‌ای عمل کردن بخش خصوصی و دولتی یکی از بزرگترین مشکلات اقتصاد ایران است. همچنین سید رضا ساداتی، معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در این جلسه گفت: باید مشکلات بازرگانان چه در سطح استان و چه در سطح کشور به طور مشخص تبیین شود و اگر مشکلات در سطح ملی بود به کارگروه توسعه تجارت کشور ارائه داده می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی